Přemýšlíte někdy nad tím, jestli má současné výtvarné umění ještě nějakou hodnotu vůči virtuální realitě internetu, filmu či masových médií? Výstava Across Today vám dokáže, že ano. Je souborem děl mladých umělců z různých koutů světa a přeci má něco společného. Snahu pomoct společnosti řešit problémy, ve kterých se právě nachází. Neuvidíte zde žádné nejnovější trendy v umění, ale cit pro poznání skutečnosti skrz výtvarnou podstatu.
Zdroj: Národní galerie v Praze
Svět jako placka
Svět je nyní propojen sítí nejrůznějších médií, která ovlivňují rozdíly kultur. Za chvíli nebude mít stát, kontinent a člověk žádnou vlastní charakteristickou vlastnost. Budeme všichni stejní. Jak se s tímto problémem vyrovnává umění? I přesto, že je svět v tomto ohledu skoro plochý, si pořád vážíme obrazu, sochy či fotografie. Lidé se setkávají pouze s obrazem v televizi a počítači, takže když mají hledět na hmotné umělecké dílo, uvědomí si, jaké pocity to v nich vyvolává. To, co je fyzicky přítomno, má novou sílu a aktualitu.
Zdroj: Národní galerie v Praze
Vystavovaná díla
Vystavená umělecká díla pochází z Národní galerie a jsou opravdu velice zajímavá. Najdeme zde umělce z Evropy, Afriky, Ameriky, ale také Číny a Japonska. Je jim společný sarkasmus, vyostřená reakce nebo dokonce groteska. Jedná se o jakousi parodii na současný svět. Když na ně hledíte poznáte, že každý má svůj osobitý charakter, díla z různých koutů světa se od sebe liší. Nyní jsme schopni vnímat identitu národností. Vypovídají o nezbytnosti různorodých kultur.
Zdroj: Národní galerie v Praze
Podmiňují k přemýšlení
Díla, která vznikla teprve nedávno, nám dávají jasně najevo, že je potřeba přemýšlet nad dnešním konzumním životem. Například dílo s názvem Tělocvična od českého umělce Davida Hnídka působí velice úzkostně. Zvláště, když si uvědomíte, že za basketbalovým košem je černá díra, takže i přes jakoukoliv snahu se netrefíte.
Dalšími vystavujícími umělci jsou Martin Sedlák, Mbongemi Richman Buthelezi, Bruce Piermarini a další.
Zdroj: Národní galerie v Praze
Výstava je umístěna ve Veletržním paláci Národní galerie od 5. května 2010 do 13. června 2010 a opravdu stojí za návštěvu. Kurátorkou je paní Karolina Dolanská, která také připravila komentovanou prohlídku. Uskuteční se 2. června 2010 od čtyř hodin odpoledne.