Průzkum nejtvrdších odnoží metalu může vést přes tematicky oblíbené hřbitovy, temné chrámy, chladné kobky, ale i nemocniční lůžka nebo šílené abstraktní světy. Pojďme nahlédnout do tvorby ničitelů Aborted a The Red Chord.
The Red Chord, Zdroj: archiv
Státy Beneluxu přináší poměrně širokou paletu hudebních formací, které se vyznačují především pozitivním přístupem k progresi v hudebních postupech. Je zajímavé, že zvlášť pro Holanďany a Belgičany je originální přístup k tvorbě hudby typický a tímto působením si často poměrně rychle získávají u fanoušků respekt a sklízí všeobecné nadšení. Ovšem ani ultimátní tvrdost a hrubé násilí nejsou témata těmto národům vzdálená.
Krutost ze země pralinek
Jedním ze zástupců belgické metalové školy jsou death metaloví Aborted. Kapela původně pochází z města Beveren a namísto progresivního přístupu vsadila spíše na přímočařejší brutalitu a údernost. Vznikla v roce 1995 a po dlouhých čtyřech letech vyplodila první zhmotnění surovosti s názvem The Purity of Perversion, kde se tematika skladeb točí kolem témat, které jsou obecně považovány minimálně za kontroverzní.
O dva roky později vydali Belgičané další album s názvem Engineering the Dead a to v undergroundovém prostředí sklidilo nevídaný úspěch. Aborted začali být bráni jako silná a schopná kapela, která proráží díky své houževnaté razanci. Další dva roky uplynuly jako voda a přichází legendární album Goremageddon: The Saw And The Carnage Is Done. Díky tvrdému, naostřenému zvuku a nekompromisní údernosti umně kloubené s chytlavou melodikou získalo album zatím nejlepší ohlas v historii kapely. Celková image se točí kolem nemocničního prostředí a tematika šíleného patologa se promítá i v klipu ke skladbě Meticulous Invagination.
V podobném duchu jako předcházející album přišla v roce 2005 i deska The Archaic Abbattoir, kde se na přebalu znovu objevil šílený doktor. Bohužel po tomto albu odchází postupně z různých důvodů většina hráčů a zůstává v podstatě jen zpěvák Sven de Caluwé.
Brusný kotouč se valí dál
Roky 2007 i 2008 přinesly dvě další řadová alba v pořadí páté a šesté, kde Aborted pilují svůj energický a zároveň brutální styl. Poté náhle opět odešli všichni členové až na veterána Svena a až koncem roku 2009 se sestava znovu stabilizovala a vyšlo EP Coronary Reconstruction, které zní velmi kvalitně a naznačuje, že Belgičané jsou ve výborné formě.
Spojené státy smrtící
USA jsou plné skvělých kapel všeho druhu, to je bez debat. Naštěstí pro všechny příznivce zběsilostí padla při výběru partnera pro turné s Aborted a Rotten Sound volba na The Red Chord ze státu Massachusetts. Redchordi produkují originálně pojatý technický death metal se znatelnými vlivy hardcore, což ústí v rytmicky zajímavé kompozice. Na živo předvádí amíci totální nasazení a generovaná energie je neskutečná, jak jsme se už v Čechách mohli dříve dvakrát přesvědčit.
Na scénu se rodáci z města Revere uvedli albem Fused Together in Revolving Doors v roce 2002, které bylo opravdu hodně zběsilé a netradiční. Klip Fixation on Plastics je z druhého řadového alba Clients, kde je šílenství spoutané do jedenácti skladeb, z nichž netradičně tři vyšly jako videoklipy. Antman je zaměřen na ožehavou problematiku mravenců a humorné video Black Santa přidává Antmanovi protivníka Black Santu.
Původ samotného názvu kapely The Red Chord má kořeny v divadelní hře napsané Georgem Büchnerem, která byla později zpracována na operu Albana Berga s názvem Wozzeck. Hlavní postavou je schizofrenik, který ke konci hry podřízne své ženě krk a o několik okamžiků později se své ženy ptá: “Zlatíčko, co je to za rudou stuhu (red chord) kolem tvého krku?”
Po Clients přišel rok 2007 a s ním album Pray For Eyes. Produkce na tomto počinu je na vyšší úrovni, zní profesionálněji a skladby jsou ucelenější, ačkoliv neztrácejí potřebnou razanci a nutnou dávku animality.
Dva roky koncertování utekly jako voda a další, zatím poslední řadová deska nese název Fed Through The Teeth Machine. Podle reakcí po jejím vydání jde prozatím o nejvytříbenější dílo těchto amerických technických brutalistů. Zvukově naprosto profesionální úroveň zpracování dává vyniknout vyváženosti v rozpracovaných melodických motivech a zaráží razancí, která doslova přibíjí do židle.
The Red Chord jsou oprávněně stoupající hvězdou tvrdých žánrů a rozhodně stojí za to vidět, jak přenáší houževnatě energii do publika tak, jak to s přehledem umí.