Jeden svět je nevětším lidsko-právním filmovým festivalem v Evropě a obecně jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí Prahy a celé České republiky. Svědčí o tom i fakt, že v roce 2007 získal tento festival Čestné uznání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům. Festival proběhne v Praze 10. – 18. března.
Ukázka z filmu Byl jednou jeden ostrov Zdroj: jedensvet.cz
Mezinárodní filmový festival Jeden svět se znovu uskuteční v Praze ve dnech 10. – 18. března a v dalších 29 městech České republiky. Výběr filmů z tohoto festivalu bude také promítán v Bruselu. Každý rok je na festivalu k vidění přes 100 filmů z celého světa a také zajímaví hosté – režiséři, ale i hlavní postavy vybraných dokumentů, se kterými budou moci diváci debatovat hned po skončení projekcí.
Kromě diskusí s hosty doplní program i takzvané diskusní platformy. Ve třech vybraných debatních kinech (Městská knihovna, Francouzský institut a Divadlo Archa) budou každý den probíhat diskuse na aktuální téma. Festivalové centrum Prahy je umístěno již tradičně v kině Lucerna. Dále v kinech Světozor, Atlas, v Divadle Archa, ve Francouzském institutu, Městské knihovně a v kině Evald.
Ukázka z filmu Železné duše Zdroj: jedensvet.cz
Ředitelka Jednoho světa Hana Kulhánková uvedla, že letošní slogan: Jak získáš své diváky ty? má upozornit na nový program, který umožní komukoli se aktivně zapojit do šíření dokumentů Jednoho světa. Divácky nejúspěšnějším filmům bude uděleno distribuční právo a tyto filmy si bude možno zapůjčit. Filmy mohou být promítány takřka kdekoliv, jediná podmínka, kterou si Jeden svět klade je, že za projekci nesmí být vybíráno vstupné.
Zahajovacím filmem letošního Jednoho světa bude íránský snímek Dny zelených nadějí. Jedná se o film na aktuální téma potlačování demokratických principů. Hlavní hrdinkou je íránská divadelní režisérka Ava, která se ocitá ve víru předvolebních shromáždění stoupenců prezidentského kandidáta Mirhosseina Mousaviho. Skrze spontánní rozhovory s Mousaviho stoupenci nabízí snímek velmi otevřený pohled na optimismem prostoupené opoziční hnutí. Jen pár dní po zmanipulovaných volbách však tyto obrázky střídají amatérské záběry z malých kamer a mobilních telefonů, na nichž účastníci protestních demonstrací zachycují brutalitu íránské policie, jíž padly za oběť stovky lidí. Na loňském festivalu v Benátkách získal snímek jednadvacetileté íránské režisérky Hany Makhmalbaf, která musela kvůli nebezpečí zatčení opustit svou zemi, Cenu za statečnost.
Ukázka z filmu AutoMat Zdroj: jedensvet.cz
Základními tematickými kategoriemi festivalu Jeden svět jsou: Zaostřeno na Írán, Zelené výzvy (filmy s tématem ekologie a životní prostředí), Panorama (snímky zrcadlí celospolečenské problémy současného světa či zajímavé osobní příběhy), Snášenliví – nesnášenliví (kategorie s tématikou rasismu, nacionalismu a neonacismu v Evropě), Ženským hlasem (snímky v této kategorii reflektují nejrůznější problémy, se kterými se potýkají ženy v různých zemích světa, jako například domácí násilí), Za svým snem (tématy této kategorie jsou osudy lidí, kteří se snaží dostat z bludného kruhu chudoby, sociálního vyloučení) a České dokumenty.
Kromě tematických kategorií nabídne festivalový program dvě soutěžní kategorie (Hlavní soutěž a Máte právo vědět), o jejichž vítězi rozhodují členové a členky dvou mezinárodních porot. Zvláštní cenu za film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, uděluje speciální porota pod čestným předsednictvím Václava Havla. Na festivalu bude dále udělena Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu, Cena studentské poroty za nejlepší film v kategorii Jeden svět pro studenty a Cena pro divácky nejúspěšnější film. Máte právo vědět je jedinečná soutěžní kategorie představující celovečerní dokumentární filmy, které originálním a kvalitním filmařským zpracováním upozorňují na neznámá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv. Tyto filmy soutěží o Cenu Rudolfa Vrby. Porota udělující tuto cenu je záměrně složena nikoli z filmařů, ale z lidí, kteří porušování lidských práv zažili na vlastní kůži nebo ve své vlasti za dodržování lidských práv dlouhodobě bojují. Porota tohoto druhu je světový unikát.
Ukázka z filmu Afghánská Superstar Zdroj: jedensvet.cz
Porotu pro tento rok utvoří kapacity jako ruská dokumentaristka Masha Novikova (film Tři kamarádi), polský dokumentarista Dariusz Kowalski (zakladatel a současně první ředitel varšavského lidskoprávního festivalu Watch Docs), nezávislá britská dokumentaristka a ekologická aktivistka Franny Armstrongová (Kauza McDonald’s) a další.
Diváci Jednoho světa budou mít i letos příležitost vidět vybrané dokumenty on-line na stránkách www.ceskatelevize.cz/jedensvet a to od 15. 2. do 31.3. Nebudou chybět ani dopolední promítání pro studenty základních a středních škol.
Doprovodným programem je pro letošní rok projekt Dějiny, film a lidská práva. Hlavním cílem projektu je zpřístupnit dokumentární filmy s tematikou lidských práv vysokoškolským studentům, umožnit jejich široké využívání v rámci výuky na českých vysokých školách.
Ukázka z filmu Ukradené životy Zdroj: jedensvet.cz
Kromě Prahy se Jeden svět uskuteční také v těchto městech:
Bílina (29.3.-2.4.), Brno (23.-30.3.), České Budějovice (16.-19.3.), Děčín (8.-10.4.), Hradec Králové (12.-16.4.), Hrádek nad Nisou (22.-23.3.), Jablonec nad Nisou (22.-25.3.), Karlovy Vary (19.-21.3.), Kladno (17.-20.3.), Kralupy nad Vltavou (22.-23.3.), Libčice nad Vltavou (19.3.), Liberec (22.-28.3.), Mělník (25.-27.3.), Mikulov (17.-19.3.), Mladá Boleslav (22.-26.3.), Nový Bor (19.-21.3.), Olomouc (22.-31.3.), Opava (22.-26.3.), Ostrava (22.-27.3.), Pardubice (22.-27.3.), Plzeň (15.-26.3.), Polička (23.-25.3.), Rožnov pod Radhoštěm (29.-31.3.), Tábor (18.-20.3. a 22.3.), Tanvald (29.-30.3.), Teplice (15.-18.3.), Třinec (25.-31.3.), Ústí nad Labem (15.-20.3.) a Ústí nad Orlicí (7.-10.4.).
Cena vstupenky je 70,- Kč