8 nejzajímavějších případů podezřele podobných songů. Úmysl, nebo náhoda?
Standa Kafka
30. 3. 2013
Miliony dolarů vrácené pravým autorům nebo napodobeniny, kterými se žádný soud nemusel zabývat. Pojďte se s námi podívat na osmičku těch nejznámějších „shod okolností“.
Historie je plná případů, kdy některé skladby různých autorů připadají posluchačům velice podobné. Však taky notová stupnice rozhodně není nekonečná, takže se není moc čemu divit.
The Verve – Bitter Sweet Symphony VS Rolling Stones – The Last Time
Když někde uslyšíte název skupiny The Verve, automaticky každému z Vás naskočí jejich největší hitovka – Bitter Sweet Symphony. Co už ale možná nevíte, je to, že všechny peníze, které The Verve za tuhle skladbu dostali nebo dostanou, skončí v kapsách peněz pánů z Rolling Stones.
The Verve totiž použili sampl ze symfonické verze písně Stounů The Last Time, k čemuž se následně frontman The Verve Richard Ashcroft v podstatě sám přiznal: „Tohle je ta největší pecka, kterou Jagger a Richards napsali za posledních 20 let.“
Support Lesbiens – In da Yard VS Jan Kalousek – Chodím ulicí
Jeden z nejznámějších případů možného plagiátorství v naší české kotlině. Spor byl nakonec ukončen rozhodnutím soudu a člen Supportů Yarda Helešic musel zaplatit Kalouskovi 200 tisíc korun za to, že ve skladbě In Da Yard použil motiv z Kalouskova Chodím ulicí.
„Obě skladby jsou obyčejné, neobjevné a využívají prvky dávno známé odjinud. Ve dvou taktech se prý melodicky zcela shodují, ve dvou taktech jsou téměř stejné a v několika dalších velmi podobné.“ I na základě tohoto posudku nakonec soud rozhodl tak, jak rozhodl. Nás by jen zajímalo, jaký je rozdíl mezi „téměř stejné“ a „velmi podobné“. No radši nic…
Coldplay – Viva la Vida vs Joe Satriani – If I Could Fly?
Slavný americký kytarový mág Joe Satriani obvinil Coldplay, že jeden z jejich největších hitů mu nápadně připomíná jednu jeho píseň, konkrétně If I Could Fly?, a co s tím teda jako hodlají dělat? Coldplay nejdřív jeho obvinění odmítli, že prý všechno byla pouhopouhá náhoda. Když je však Satriani popohnal k soudu, zřejmě ještě rádi přistoupili na mimosoudní vyrovnání. Pár zlaťáků to Satrianimu asi muselo přinést, protože Viva la Vida se na nás jeden čas valila z rádií a televizí skoro bez přestání.
Trochu jinak na to šel Cat Stevens, dnes už používající jméno Yusuf Islam. Viva la Vida prý taky kopíruje část jeho songu Foreigner Suite. Na rozdíl od Satrianiho to vzal celkem v pohodě. „Coldplay zkopírovali mou písničku, ale nemyslím si, že by to udělali schválně. Nechci, aby si mysleli, že jsem na ně naštvaný, rád bych si s nimi dal čaj a řekl jim, že se na ně vůbec nezlobím.“ Trošku odlišný přístup, nemyslíte?
Black Eyed Peas – I Gotta Feeling VS. Bryan Pringle – Take a Dive
Black Eyed Peas nikdy nepatřili mezi nějaké inovátory, takže není divu, že jejich taneční pecka z roku 2009 I Gotta Feeling také čelila nařčení z kopírování. O svá práva se přihlásil nepříliš známý Texasan Bryan Pringle, který je u kalifornského soudu obvinil, že převzali hlavní beaty z taneční verze jeho písně Take a Dive. A skutečně, když si ty skladby pustíte, přinejmenším jejich začátky zní hodně podobně.
Trochu překvapivě pak zní rozhodnutí soudu, který rozhodl, že Pringlemu žádná újma nenastala, protože prý nebyl schopen doložit, že svou píseň složil před hitem Black Eyed Peas. Pringle totiž u soudu vypovídal s tím, že ona taneční verze Take a Dive mu byla ukradena v roce 2000, a tak v soudní hantýrce neměl svoje obvinění o co opřít. No jo no, v té řeči paragrafů a zákoníků aby se čert vyznal.
Niceland – Come On VS. Santana – Put Your Lights On
Ještěže Santana zřejmě neví, že nějaký Niceland vůbec existuje. Jinak by se mu asi moc nelíbila jeho skladba Come On. Intra obou písní se totiž až neuvěřitelně shodují. A my se ptáme: „Kopie nebo náhoda?“ Niceland ale prohlásil, že píseň Come On měl složenou už dávno předtím. Z toho nám vyplývá, že to byl teda asi Santana, kdo omylem kopíroval tohoto známého českého zpěváka.
Tomáš Klus – Pánubohudooken VS. Petr Spálený – Je to trest
Mediálně nejpropíranější kauza poslední let u nás. Když Petr Spálený viděl, a hlavně slyšel, jak velký úspěch s písní Pánubohudooken sklízí nejnovější český slavík Tomáš Klus, nejspíš si vzpomněl, že on přece kdysi napsal podobnou písničku. Bulvární média pak probírala obě písničky ze všech stran, aby se nakonec Klus prostřednictvím své manažerky vyjádřil, že Spáleného písničku předtím nikdy neslyšel. No, nějaká ta podobnost tam určitě je…
Michael Jackson – You Are Not Alone VS Danny a Eddy Van Passel
You Are Not Alone pro Jacksona napsal producent a textař R. Kelly, kterého budete asi znát spíš kvůli písni I Believe I Can Fly. V roce 2007 však soudl rozhodl, že Kelly obšlehl song od belgické sourozenecké dvojice Van Passelových. Rozhodnutí soudu ale platí jenom na území Belgie a rádia mají dokonce zákaz You Are Not Alone pouštět. Což zejména může mrzet tamní fanoušky krále popu, protože You Are Not Alone byla vůbec prvním songem v historii, který se hned první týden v rádiích vyšplhal na nejvyšší příčku americké hitparády Billboard Hot 100.
Oasis – Don’t Look Back in Anger VS John Lennon – Imagine
Podobnost úvodních taktů těchto dvou písní byla tak veliká, že se radši Noel Gallagher bez skrupulí přiznal, že si jich od Brouků pár převzal. Ostatně, bratři Gallagherové se nikdy netajili tím, že Beatles byli jejich velkou inspirací. Tak možná, až třeba někdy kolem šedesátky dostanou rozum a sejdou se zase společně na pódiu, přihodí pár hitovek Beatles k dobru.