Co mají společného klasická díla světové literatury a populární hudba? Možná se budete divit, ale velké množství známých zpěváků či hudebních kapel bralo inspiraci pro svou hudbu právě z literatury. TOPZINE.cz přináší výběr osmi nejlepších písní, které jsou inspirovány právě řádky psanými známými autory či autorkami.
Britského zpěváka zaujal dystopický román 1984. Zdroj: davidbowie.com
David Bowie – 1984
Kniha George Orwella dala název písničce 1984 z alba Diamond Dogs Davida Bowieho. Proslulý britský zpěvák měl původně v plánu napsat celý muzikál založený na příběhu dystopické Orwellovy knihy, nápad ovšem zamítla spisovatelova manželka. Bowie tedy zůstal u písničky, ve které cituje 1984 a hudebně se pokouší navodit mrazivou atmosféru známou ze slavného sci-fi románu.
Marilyn Manson – Disposable Teens
Stejně jako David Bowie, Orwellovu knihu 1984 zbožňuje i americký interpret Marilyn Manson. V jedné ze svých nejznámějších písní Disposable Teens používá přímo frázi z knihy You’re only a rebel from the waist down. V Mansonově tvorbě je velmi cítit jeho znechucení americkou společností a vztek. Fascinující je rovněž videoklip, který režíroval Samuel Bayer.
Guns N‘ Roses – Catcher in the Rye
Z knihy Kdo chytá v žitě, která nechybí na žádném seznamu povinné četby, udělala americká rocková skupina Guns N‘ Roses sentimentální, náladovou skladbu. Autory Axela Rose a Paula Tobiase inspirovala atmosféra Salingerova románu, jehož hlavním tématem je dospívání a hledání sebe sama.
Florence and the Machine – Howl
Šokující báseň amerického beatnika Allena Ginsberga nese stejný název jako single britské skupiny Florence and the Machine. Howl (Kvílení) je jednou z největších básní americké literatury. Za obscénní a pobuřující obsah byl její autor dokonce souzen. Indie kapela ve svých skladbách často cituje jiné kontroverzní umělce a v tomto případě si vypůjčila název známé básně.
Florence and the Machine hrají indie rock i pop. Zdroj: florenceandthemachine.net
Iron Maiden – Lord of the Flies
Nobelovou cenou oceněný William Golding ve svém dystopickém románu Pán much vypráví o skupině chlapců, kteří ztroskotali na opuštěném ostrově a musí bojovat o přežití. Kniha a stejnojmenný film zaujala britskou heavy-metalovou kapelu Iron Maiden a v roce 1995 nahráli skladbu Lord of the Flies z alba The X Factor.
Rob Zombie – Never Gonna Stop
Svérázný americký zpěvák Rob Zombie se při psaní písně Never Gonna Stop inspiroval slavnou knihou Anthonyho Burgesse Mechanický pomeranč, nebo její filmovou adaptací od režiséra Stanleyho Kubricka. Jeden z nejslavnějších příběhů o násilí a alternativní metalová hudba se doplňují. Za zhlédnutí stojí i klip, který napadobuje scény z filmového zpracování.
Metallica – The Call of Ktulu
Fascinující děsivá povídka Volání Cthullu amerického spisovatele H. P. Lovecrafta patří mezi nejznámější hororové příběhy a její autor mezi první průkopníky hororového žánru vůbec. Metallica vytvořila téměř desetiminutovou instrumentální skladbu, která připomíná macabre náladu příběhu. Lovecrafta si zamiloval baskytarista Cliff Burton a brzy své nadšení přenesl na ostatní členy kapely.
Velvet Underground – Venus in Furs
Venuše v kožichu je erotická novela rakouského spisovatele Leopolda von Sacher-Masocha, muže, podle kterého byl pojmenován masochismus. Kultovní příběh Wandy a Severina, který oplývá láskou a zoufalstvím, převedla alternativní skupina Velvet Underground do pomalé písně, která se objevila na jejich debutovém albu. Text Velvet Underground přímo odkazuje na příběh knihy.