8 faktů o Nobelově ceně za literaturu. Kdo ji odmítnul a komu zavařila
Alena Menšíková
30. 8. 2018
Která spisovatelka získala jako vůbec první žena Nobelovu cenu za literaturu? Kdo byl nejmladší? A kdo toto vzácné a všemi opěvované ocenění odmítnul? TOPZINE.cz přináší 8 faktů o Nobelově ceně za literaturu, které vás možná překvapí.
Nobelova cena se považuje za jedno z nejvyšších ocenění. Uděluje se v několika oblastech a jednou z nich je také literatura. Jediným českým spisovatelem, který ji získal, byl Jaroslav Seifert.
Nobelova cena je udílena každý rok a právě k té za literaturu se váže hned několik zajímavých faktů, které sestavil server livemint.com, a o kterých jste možná neměli ani ponětí.
1. První oceněná žena
Vůbec první ženou, která dostala Nobelovu cenu za literaturu, byla Salma Legerlofová. Získala ji v roce 1909. Jedno z jejích nejznámějších děl se jmenuje Jeruzalém a v roce 1996 dokonce vznikla stejnojmenná filmová adaptace.
2. První neevropský a nebělošský spisovatel
Rabindranath Tagore se stal prvním mimoevropským a nebělošským laureátem Nobelovy ceny, a to ve všech kategoriích. Stalo se tak roku 1913, kdy získal Nobelovu cenu za literaturu.
Nobelova cena za literaturu? U dětí je favoritkou J. K. Rowlingová
3. Odmítnutí Nobelovy ceny
Mezi laureáty se ovšem v průběhu let našli i ti, kteří ocenění odmítli a nepřijali ho. Například ruský básník a spisovatel Boris Pasternak byl získal cenu v roce 1958. Stalo se tak zvláště za jeho román Doktor Živago. Jeho dílo bylo ovšem v SSSR zakázáno a režim Pasternaka donutil cenu odmítnout.
Nebyl ale jediný. Nobelovu cenu za literaturu odmítl i Jean-Paul Sartre, francouzský prozaik, esejista a filozof. Cenu odmítl zejména kvůli svému existencialistickému přesvědčení a v odmítacím dopise napsal, že „spisovatel by ze sebe neměl nechat udělat instituci“.
4. Politik v literatuře
Cenu za literaturu získal dokonce i politik, konkrétně Mario Vargas Llosa z Peru. V roce 1990 kandidoval na prezidenta Peru, vyhrál první kolo, ale nakonec byl poražen svým protikandidátem Albertem Fujimorim.
Byl oceněn v roce 2010 a mezi jeho nejznámější díla patří Čas hrdiny (The Time of the Hero), Zelený dům (The Green House) nebo Rozhovor v katedrále (Conversation in the Catherdal).
5. Nejmladší laureát
V roce 1907 získal cenu britský autor pocházející z Bombaje (dnešní Mumbaj), Rudyard Kipling. Tehdy mu bylo 42 let a stal se vůbec nejmladším laureátem Nobelovy ceny a zároveň prvním oceněným anglicky píšícím spisovatelem.
Nobelovy ceny v aukci. Její koupě stojí několik set tisíc Kč i 4,76 milionů dolarů
6. První srbsko-chorvatský spisovatel
Prvním oceněným za dílo v srbsko-chorvatském jazyku se stal Ivo Andric, který pocházel Bosny. Tam se narodil chorvatskému páru. Velkou část života však strávil v Bělehradě. Nobelovu cenu si odnesl v roce 1961, kdy všechny zmíněné státy patřily pod Jugoslávii.
7. Africký laureát
V roce 1986 se stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu první Afričan jménem Wole Soyinka. Byl hlavní personou v nigerské historii a sehrál významnou roli v získání nezávislosti na britském impériu.
Proslavila ho zejména jeho velká nevole vůči vojenským diktátorským režimům, ať už v jeho zemi nebo kdekoli jinde.
Literární ocenění ubírají knihám na popularitě, zjistila studie
8. Nejdřív Číňan, poté Francouz
V roce 2000 komise udělila cenu původem čínskému spisovateli Gao Xingjianovi, který se stal prvním oceněným Čínanem, přestože v roce 1998 získal francouzské občanství. Jeho díla byla po vydání knihy Uprchlíci (The Fugitives) v Číně zakázána, jelikož v ní bylo mnoho narážek na masakr na Tiananmenském náměstí.
Když v roce 2010 získal Nobelovu cenu za literaturu čínský spisovatel Moy Yan, Čína jej prohlásila za prvního vítěze Nobelovy na ceny. To byl pro zemi den, na který tak dlouho čekala, napsal tamní deník.