Dark Tourism, nebo také Temná turistika, se zaměřuje na místa spojená s tragédiemi a smrtí. Tento druh cestování je často na hraně etiky, ale v poslední době zažívá velký boom.
Snad všichni znají notoricky známá „temná“ místa jako Osvětim, Černobyl nebo italské Pompeje. My se však vypravíme do méně známých, ale o to neobvyklejších a zajímavějších lokalit.
1. Škola přestavěná na žalář smrti
Tuol Sleng označovaný jako S-21, sloužil v letech 1975-1979 jako vězení Pol Potových řezníků. Rudí Khmérové zde věznili 16 000 lidí, většinu z nich z politických důvodů. Smrti nakonec uniklo pouhých 12 lidí. Dozorci si vynucovali smyšlená přiznání o spolupráci se zahraničními tajnými službami mučením. Každé doznání bylo zaprotokolováno a automaticky znamenalo popravu na Killing Fields.
Dnes se na místě bývalého vězení nachází muzeum genocidy. Expozice zamává i otrlými diváky stovek hodin hororů a akčních nebo válečných krváků.
2. Když si teroristé udělají muzeum
Asi 60 km jižně od hlavního města Bejrút se nachází muzeum, které v roce 2010 postavila militantní organizace Hizballáh. Její vojenské křídlo zařadila EU na seznam teroristických organizací. Hizballáh si klade za cíl zničení sionistického režimu v Izraeli a vyhnání USA ze Středního východu.
V muzeu Mleeta jsou k vidění zbraně, munice, uniformy a další vybavení ukořistěné nepřátelům. Návštěvníci si také mohou projít tunely, které využívali bojovníci Hizballáhu během okupace Libanonu Izraelem. Uprostřed areálu stojí velká umělecká instalace vytvořená s izraelských tanků a džípů.
Mleeta
3. Pohřbeni zaživa pod sutinami
V květnu 2008 postihlo distrikt Wenchuan v centrální Číně zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy stupnice. Epicentrem neštěstí se stalo město Yingxiu, které také utrpělo největší ztráty. 80 % města bylo srovnáno se zemí a zemřelo téměř 5 500 obyvatel. Symbolem neštěstí se staly ruiny školy Xuankou, která je součástí památníku.
Dnes je Yingxiu téměř opravené, část ruin však zůstala zachována pro turisty a Yingxiu je tak na seznamu mnohých čínských cestovních kanceláří.
4. Palác Slunce
Místo odpočinku dvou severokorejských diktátorů a současně jedněch z největších masových vrahů na světě. Jejich režim zavraždil zhruba 1 600 000 lidí. Přesná čísla nikdo nezná, odhady se však pohybují mezi 700 000 a 3 500 000. Ještě dnes v KLDR existují koncentrační tábory, lidé se vraždí z politických i náboženských důvodů a již několikrát zde proběhl také hladomor.
Právě z těchto důvodů je návštěva nejen Paláce slunce, ale vlastně celé země velkým etickým a morálním otazníkem.
5. Festival smrti
Ve skutečnosti jde o setkání lidí, kteří se dostali do situace, ve které čelili tváří v tvář smrti a přežili. Hlavní protagonisté si lehají do rakví, které přenáší jejich blízcí ulicemi města s davem truchlících. Procesí končí na hřbitově místního kostela, kde každý věnuje dary soše svaté Marty.
Festival se koná ve španělském As Nieves.
6. Spalovači mrtvol na Ganze
Snem všech hinduistů je zemřít ve Váránasí a nechat se obřadně spálit na Manikarnika ghat. Tuto poslední cestu si však mohou dovolit jen bohatí Indové. Pro tento posvátný rituál se totiž používá vzácné santalové dřevo. Chudí hinduisté nechají své tělo často jen poslat na dřevěných vorech po řece. Váránasí je dnes vyhledávaným místem turistů pro jeho pestrobarevnost a charisma.
7. Vymazané město
Při výbuchu jaderné bomby v Hirošimě zemřelo 6. června 1945 150 000 lidí. Jedinou budovou, která odolala zkáze o síle 15 tisíc tun TNT, byl Atomový dóm, který postavil český architekt Jan Letzel.
Jít do Hirošimy je podobně silný zážitek, jako navštívit koncentrační tábor. V Muzeu mírového památníku jsou detailní fotografie obětí a různé artefakty tehdejší doby, které byly nalezené na místě.