Simpsonovi. Legenda, která má stále co říci a poutá k televizním obrazovkám snad všechny generace. Řadu z nás žlutá rodinka provázela celé dětství i dospívání a televizní vysílání si bez nich ani nedovedeme představit. Podívejme se nyní na ta nejzajímavější fakta, která se k nejdelšímu sitcomu pojí.
Oblíbené seriálové postavičky v plné parádě. Navštivte Springfield a seznamte se. Zdroj: Fox
1. Sam Simon, jeden z vedoucích produkce, se na seriálu nepodílel od roku 1993, a přesto je v titulcích každé nové epizody.
Zdroj: Fox Broadcasting Company
Možná vám přijde zvláštní, že je někdo spojován s tvorbou, na kterou ani nesáhl. To, že Simon stále profituje z dalších epizod, je jakýmsi poděkováním a zaslouženou odměnou za práci, kterou odvedl. Byl to právě on, kdo položil pevné základy tolik oblíbeného seriálu a najal řadu spisovatelů, která na seriálu dlouhodobě pracovala. A byl to také on, kdo přišel s nápadem udělat z pohádkových postaviček prostorové postavy. Momentálně se Simon věnuje své nadaci, která zachraňuje psy z útulků a trénuje je tak, aby mohli pomáhat hluchým. Dalo by se říci, že Sam Simon tak trochu fušuje do všeho.
2. Televize Fox, která Simpsonovy vysílá, nemá nad seriálem vůbec žádnou kontrolu, a tak do éteru jde všechno, co si autoři přejí.
Zdroj: Fox Broadcasting Company
Velké množství pořadů se potýká s problémy, kdy televizní stanice nechtějí odvysílat vše, co by si autoři přáli. Dochází pak ke zkracování filmového materiálu nebo jsou některé pasáže označeny za nevhodné a následně vynechány. Autoři Simpsonových se ale s takovými těžkostmi potýkat nemuseli. Byl vyjednán speciální kontrakt s kanálem Fox a ten do seriálu nemohl zasahovat. Proč na to televize Fox přistoupila? V době, kdy Simpsonovi byli v začátcích, televize Fox se potýkala s problémy a snažila se zvýšit sledovanost. Simpsonovi jí pomohli rozšířit spektrum pořadů a získat nové diváky.
3. U příležitosti odvysílání 500. epizody proběhly snahy o prolomení Guinnessova světového rekordu v seriálovém maratonu.
Zdroj: Fox Broadcasting Company
V únoru loňského roku slavili Simpsonovi svou 500. epizodu a u této příležitosti vyzvala televize Fox seriálové fanoušky k nonstop sledování celých 500 epizod. Cílem bylo prolomit rekord v nejdelším souvislém sledování televize a překonat čas 86 hodin 6 minut a 41 sekund. Vítězi byla přislíbena odměna 10 500 dolarů, a navíc další speciální zboží. A jak to nakonec dopadlo? Guinnessův rekord byl prolomen a dva nadšenci s časem 86 hodin a 37 minut získali zaslouženou odměnu. Nebylo to poprvé, co Simpsonovi rekord prolomili. První místo drží na pozici nejdéle běžícího sitcomu a nejdelšího animovaného seriálu.
Jak by měli skončit Simpsonovi? Tvůrci mají perfektní nápad
4. Vánoční speciál. Přesně takový charakter měla vůbec první epizoda Simpsonových, odvysílaná 17. prosince 1989.
Zdroj: Fox Broadcasting Company
Legenda Simpsonových odstartovala těsně před Vánocemi epizodou „Simpsons Roasting on an Open Fire“. Díl, který napsala Mimi Pond a zrežíroval ho David Silverman, získal obrovské množství pozitivních recenzí a dvě nominace na cenu Emmy v roce 1990. Epizoda byla původně zařazena jako osmá, ale kvůli blížícím se Vánocům se díl dostal do popředí a byl odvysílán jako vánoční speciál. Skvěle zapadl i díky tématice, kde se Homer snaží vydělat peníze na vánoční dárky pro rodinu. Nejdříve jako Santa v nákupním středisku, později jako hazardér, který vsadí peníze do psích závodů.
5. Waylon Smithers, patolízal, jehož jediným úkolem je sledování zaměstnanců, byl původně černoch.
Zdroj: Fox Broadcasting Company
Producenti si od začátku představovali pana Smitherse jako bělocha. Jenže při animaci došlo k chybě a ze zamýšleného bělocha Smitherse byl najednou černoch. Nakonec měl černochem zůstat, jenže pak někdo poukázal na to, že poníženě poslušný černoch by mohl působit trochu kontroverzně, a tak se pan Smithers stal bělochem. Kdybychom měli Smitherse charakterizovat, pak má velice blízko k homosexualitě a může se pyšnit největší sbírkou panenek Malibu Stacy ve Springfieldu. Je věrným pobočníkem pana Burnse a poslušně plní každé jeho přání.
Jestli se vidím v Marge Simpsonové? Nemám takové vlasy, žertuje dabér Jiří Lábus
6. A proč že jsou vůbec Simpsonovi žlutí?
Zdroj: Fox Broadcasting Company
Žlutá barva, to byl od tvůrce postaviček Matta Groeninga strategický a plánovaný tah, jak upoutat pozornost diváka. Předpokládal totiž, že když divák přepíná jednotlivé kanály, žlutá barva ho na první pohled zaujme. Je to znamení, že Simpsonovi jsou ve vysílání a nastal tedy čas dopřát si pravidelnou dávku zábavy. Když už mluvíme o postavách, určitě si každý všiml, že postavičky nemají stejný počet prstů jako člověk. V Japonsku se z tohoto důvodu nesmějí vysílat, protože čtyři prsty jsou znakem místní mafiánské organizace a žluté postavičky se čtyřmi prsty by tedy zločineckou organizaci nepříjemně připomínaly.
7. Simpsonovi nejsou jen tak ledajakým seriálem. Jeho tvůrci se do díla snaží promítnout obraz současné společnosti.
Zdroj: Fox Broadcasting Company
A kde hledají autoři náměty pro další a další epizody? Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe a téma je na světě. Často se řeší nejrůznější společenské problémy a fenomény, mezi nimi církev, jednání představitelů vlády, konzumní způsob života, zkažená morálka či postoje společnosti k jednotlivým skupinám. V seriálu se řeší i téma homosexuality, kterou v díle představuje pan Smithers. Seriál se nebojí téměř ničeho a vesele paroduje vše, co se právě namane. Ušetřen nezůstal ani samotný kanál Fox a jeho majitel Rupert Murdoch, který se řadí mezi nejvlivnější muže světa.