Mnoho kapel a interpretů se na pouti s cílem dosáhnout toho nejlepšího konkrétního zvuku rádo pouští do experimentování. Často sáhnou po neokoukaných a neoposlouchaných nástrojích, jejichž malý výběr vám dnes představujeme.
Kapela Wanastovi Vjecy používá originální nástroje s oblibou. Foto: František Ortman, Universal Music
1. Type O´ Negative – Black No. 1 – cembalo
Cembalo bylo na začátku 18. století postupně vytlačeno klavírem. Vynález kladívkové mechaniky odsunul cembalo na okraj zájmu, s nástupem 20. století se ale opět přišlo na to, že tento nástroj své místo v hudbě stále má. Zvuk vzniká trsáním hrotu o struny, což vytváří charakteristický, nezaměnitelný tón.
Gothic metaloví Type O´Negative využili jeho zvuk do sóla v písni Black No. 1., které v jedenáctiminutové verzi najdete na albu z roku 1993 Bloody Kisses. Vedle cembala zde mají prostor i varhany. Jako vždy hraje Josh Silver.
2. Korn – Shoots and Ladders – dudy
Zpěvák Jonathan Davis bez problémů ovládá i dudy. Korn takto slučují téměř neslučitelné a výsledek se jim bezpochyby daří. Tento song pochází z eponymního alba Korn z roku 1994.
3. Pat Metheny – dvaačtyřicetistrunná kytara Pikasso
Pat Metheny patří v současnosti k absolutní světové jazzové kytarové špičce, o čemž svědčí i jeho devatenáct cen Grammy. Jeho um jsme si mohli poslechnout i loni, kdy v rámci Jazzfestu koncertoval v Brně. Kytara Pikasso, na kterou s oblibou hraje, nabízí širokou škálu toho nejvytříbenějšího kytarového zvuku.
4. Led Zeppelin – Whole Lotta Love – theremin
Theremin je pozoruhodný elektronický nástroj, přesto většina z nás nemá tušení, že něco takového existuje. Skládá se z dřevěné skříně, dvou antén a funguje na principu elektrických kmitů. Hráč na něj hraje tak, že se nástroje vůbec nedotýká, avšak pohybem ruky určuje výšku tónu. Zvládnout hru je opravdu obtížné, protože hráč se musí potýkat převážně s čistotou intonace. Led Zeppelin si s thereminem vyhráli v songu Whole Lotta Love (1969).
5. Wanastovi Vjecy – Kouzlo – dungchen
Zpěvák Wanastovek Robert Kodym je známý tím, že vlastní početnou sbírku neobvyklých nástrojů. Mezi ně patří třeba i tibetský nástroj dungchen, které využili v songu Kouzlo z alba 333 stříbrnejch stříkaček (1997). Dungchen se v Tibetu používá k svolávání k modlitbám a hraje se na něj i v chrámovém orchestru.
6. Tata Bojs – Písmenková – klarinet
Do experimentování s nástrojovým obsazením se pustili i Tata Bojs. Užití zvuku klarinetového kvarteta dobře koresponduje s barvou hlasu zpěváka Milana Caise. Píseň z alba Ležatá osmička (2011). O provedení se postarali Clarinet Factory.
7. Jethro Tull – Witch´s Promise – příčná flétna
Příčnou flétnu jako melodický nástroj využívá mnoho kapel. Jako typické zástupce tu máme britské Jethro Tull. Jejich flétnista a zároveň vůdčí osobnost Ian Anderson si správným postojem při hraní na příčnou flétnu hlavu nikdy nelámal. Na flétnu se naučil hrát sám. Můžeme si u něj všimnout často i drsnějších způsobů tvoření tónů, stejně jako i tancování na jedné noze a jiných pohybových projevů, které se pro něj staly charakteristickými.