Obdivuje díla Alfreda Hitchcocka, z kouzelníka se stal filmařem, byl uznávaným studentem, ze sousedů udělal sponzory a několikrát přišel se stejným filmem, ale pokaždé sklidil úspěch… Jak to jen Sam Raimi dokázal?
Myslí si, že je další Hitchcock? Zdroj: Reprofoto youtube.com
Sam Raimi, rozený Američan z Michiganu, má původ ve východní Evropě, odkud jeho židovští předkové museli odejít. Proslavil se jako režisér, scenárista, producent a herec. Po vzoru Alfreda Hitchcocka ho můžeme vidět stále v obleku. Hitchcock tímto způsobem vyjadřoval svou úctu k filmům, Raimi zase k Hitchcockovi.
Stejně jako Hitchcocka můžeme i Sama Raimiho vidět ve vlastních filmech, například v roli stopaře. Raimi však tento zvyk ještě víc rozšířil a do svých filmů se snaží protlačit své milované auto Oldsmobil Delta 88 z roku 1973. Jeho dlouholeté přátele můžeme často zahlédnout i v malých rolích, například Bruce Cambella nebo scenáristy Joela a Ethana Coenovy. Bruce Cambell i bratři Coenovi jsou Raimiho dlouholetí kamarádi, bývalí spolubydlící a pracovní kolegové.
1. Jako malý chtěl kouzlit
Ač to může být zavádějící, zkuste si představit režiséra Sama Raimiho v plášti, možná v kouzelnickém klobouku, s hůlkou a krásnou pomocnicí. Tento obrázek by pravděpodobně byl dnes realitou, kdyby Sama Raimiho neoslovily rodinné videonahrávky jeho otce a nezačal s vlastním natáčením, za které byl často potrestán.
Za první vydělané peníze si pak koupil kameru, a tím se také znásobnil jeho zájem o film. Dětský sen o kouzelnickém řemeslu se rozplynul. Něco v něm však zůstalo, a proto nyní můžete zajít na film Mocný vládce Oz, kde možná tak trochu vzpomíná na svá kouzelnická léta.
Bruce Cambell ve Smrtelném zlu opravdu řádí. Zdroj: Bonton
2. K hororům ho přivedli spolužáci
Při svém studiu natočil snímek Within the Woods. Krátkometrážní horor s typickými Raimiho prvky, které se v jeho hororech opakují (brutalita, spousta krve, nechutné záběry). Už tehdy věděl, že to je přesně sousto pro diváky, spolužáci ho nabádali o pořádné maso a vnitřnosti na plátně. Toto přání splnil, a nejen to, získal díky tomu obrovský obdiv u filmařů a ocenění školské rady.
3. Sponzorovali ho sousedi
Jak to bývá u všech tvůrců, pokud se jim něco povede, stejně na tom vidí chyby. Touha upravit nedostatky je tak mocná a zláká nejednoho umělce o remake. To se stalo i v případě Sama Raimiho. Aby mohl natočit rozšířenou a upravenou verzi svého studentského snímku Within the Woods, požádal sousedy o sponzorské dary.
Tehdy šlo o snímek pod názvem: Kniha mrtvých. Proč vám název nic neříká? Těsně před příchodem do kin mu totiž Sam Raimi změnil název. Tento film znáte jako Lesního ducha nebo Smrtelné zlo. Tato změna byla z důvodu, který ne každý pochopí: Raimi nechtěl odradit malé děti od četby.
4. Uprostřed filmu se mu rozutekli herci
Smrtelné zlo je kapitola sama o sobě. Když se v půlce natáčení herci rozutekli za jinou prací, musel Raimi úplně předělat půlku scénáře. Natáčení se protáhlo a herci již z časové tísně nemohli na filmu pokračovat, proto je také hlavní postava Ash (skoro) jedinou postavou následující půlky filmu.
Příšery ztvárnilo asi dvacet Raimiho kamarádů a režiséra můžeme spatřit jako stopaře, kolem něhož hlavní hrdina projede v autě. Každý pomohl a stálo to zato. Přes všechna úskalí se tento film stal vzorem mnoha filmařů, a to Raimimu bylo pouhých 23 let. Kdo by od něho nečekal velké věci a nejednou nám je připravil.
5. Natočil remake vlastního remaku
I když první dvě verze byly úžasné a uznávané, rozhodl se natočit Smrtelné zlo 2, které není pokračováním, jak by každý dle názvu usoudil. Někdo by mohl mít námitky, protože už tak dobrý film remake nepotřeboval, navíc je to riziko, které se, ne každému režisérovi, povede, ale v tomto případě opět slavil úspěch. Je to Raimiho klasika a možná by mohl dělat další a další předělávku a stejně by byla úspěšná.
Drsný Darkman se brzy dočkal vlastního komiksu. Zdroj: Bonton
Režisér Wes Craven dokonce ve svém filmu Noční můra v Elm Street natočil záběr, kde se hlavní hrdinka dívá na Smrtelné zlo, proto v tomto remaku můžeme vidět rukavice Freddyho Krugera na zdi jako takové vyrovnání. A na závěr natáčení Raimi zlomil Bruci Cambellovi čelist. Stalo se to při natáčení závěrečné scény, Raimi jel na kole s kamerou proti herci, a když ho srazil, jeli do nemocnice.
6. Podle jeho filmu vznikl komiks
Když nemohl zfilmovat komiks, vymyslel si vlastní. Byl jím Darkman, kde se hlavní hrdina stane obětí požáru a jsou mu odoperované nervové spoje, tím se stává silným a jde za svou pomstou. Ve filmové branži je nyní velice oblíbené zfilmovat úspěšnou knihu nebo komiks, ale Raimimu se podařilo vytvořit takového hrdinu, že podle něj byl později napsán komiks.
Brzy se obě verze staly známou klasikou. Raimi vydělal díky zpracování tolik peněz, že se pustil do vymodleného následníka Smrtelného zla.