Kanadská rocková kapela Nickelback za měsíc zavítá do Prahy. Před koncertem přinášíme výběr zajímavostí o jejich frontmanovi Chadu Kroegerovi. Věděli jste třeba, že chodil s kadeřnicí a pracoval ve Starbucks?
1. Lamač srdcí? Ano i ne
Kroeger bývá označován za velký idol ženské části publika. Ne všichni jsou z něj ale odvázaní. V americkém magazínu Boston Phoenix pořádali před pár lety anketu, v níž čtenáři volili nejméně přitažlivé muže na světě. Kroeger se v nelichotivém žebříčku umístil šestý…
2. Z prvního zasnoubení sešlo
Letos bylo o Kroegerovi hodně slyšet v souvislosti se sňatkem, který uzavřel s Avril Lavigne. Seznámili se při práci na zpěvaččině albu se svatbou neotáleli, brali se půlroční známosti. Obřad se konal v jižní Francii a pár se projevil jako správní kanadští patrioti – za datum si zvolili Canada Day, tedy 1. Července.
Málo se ví, že před Lavigne měl Kroeger dlouhou dobu vážnou známost. Mezi lety 2002 a 2009 chodil s majitelkou kadeřnického salonu, s níž už byl dokonce zasnoubený. Jak jejich rozchod souvisí s radikální změnou Kroegerova účesu, to je těžko říci.
3. Zapeklité rodinné vztahy
V Kroegerově rodokmenu není lehké se vyznat. V kapele hraje s bratrem, baskytaristou Mikem. Mají však společnou jen matku, což se dozvěděli až v dospělosti. Chad tak celou dobu vyrůstal s otčímem, jehož příjmení dává tušit české předky – jmenuje se Kopetsky.
Kroegerovi mají evidentně hudbu v krvi, v kapele Nickelback hrál původně na bicí ještě třetí bratr Brandon. Chadova matka je učitelkou hry na klavír, děda hrál na baskytaru a babička prý obstojně válela na bicí.
4. Vzpomínka na Starbucks
Historie zvláštního názvu kapely sahá do dob, kdy se Kroegerovi ještě o milionech prodaných alb či zástupech fanynek ani nesnilo. Brigádničil tehdy v kavárně Starbucks a každý den vracel lidem tolik drobných, že se mu věta „here´s your nickle back“ („tumáte niklák nazpět“) vryla nesmazatelně do paměti.
5. Umí si spočítat úspěch
Prvnímu velkému úspěchu Nickleback, singlu How You Remind Me z roku 2001, předcházela pečlivá příprava. Kroeger poslouchal rádio, a každou písničku, která měla úspěch v hitparádách, podrobně prozkoumal po stránce zvukové i textové, sledoval kombinace akordů a podobně. „Každý song jsem důkladně rozpitval a zkoumal, proč se mu asi v rádiu dařilo,“ vysvětluje Kroeger. Vysledoval dvě věci, které asi nikoho nepřekvapí: úspěch mívají songy o lásce, které disponují snadno zapamatovatelnou melodií.
6. Začínali jako „blázni“
Nickleback vznikli v roce 1990, ale původně se jmenoval Village Idiots (Vesničtí blázni). Kapela začínala u coververzí známých skladeb, půjčovali si hlavně z repertoáru Led Zeppelin a Metallicy.