Menu
TOPZINE.cz
Apetit

6 nejlepších filmů roku 2013 podle knižní předlohy: Láska, drogy a zombie

Tvrdit, že žijeme v době, kdy četba knih upadá jako nepopulární činnost, by bylo malicherné. Jak jinak si totiž vysvětlit, že ty nejúspěšnější filmy se točí právě podle nich? Vy se teď můžete podívat na šestici toho nejlepšího, co letos vnesly knižní předlohy do kin po celém světě.

FOTO: Terapie láskou - Bradley Cooper a Robert De Niro - The Weinstein Company

„Tati, jsme tam!“ Bradley Cooper letos slavil úspěch se snímkem Terapie láskou. Zdroj: The Weinstein Company

Hobit: Šmakova dračí poušť

Na návrat Legolase (Orlando Bloom) či Gandalfa (Ian McKellen) museli fanoušci Pána prstenů čekat téměř deset let, a tak není překvapením, že byl Hobit očekávaným snímkem už loni. Letošní pokračování navázalo na předchozí úspěch možná s ještě větší slávou, než tomu bylo u dílu prvního. Bilbo Pytlík (Martin Freeman) se tentokrát s Gandalfem i trpaslíky vydal k Osamělé hoře, aby jim pomohl získat zpět jejich království Erebor.

Šmakova dračí poušť se už od své premiéry drží na přední příčce návštěvnosti a příznivce neodradila ani tím, že se režisér Peter Jackson odchýlil od Tolkienova příběhu víc než dost a rozhodl do děje nasadit zcela nového hrdinu. Nebo spíše hrdinku – elfku Tauriel (Evangeline Lilly), která se sice v knižní předloze vůbec neobjevila, ale aspoň v převážně mužském snímku působí jako čerstvý vánek v jinak předvídatelném konceptu celé trilogie.

video
play-sharp-fill

Futurologický kongres

Letošní Futurologický konges je už druhým pokusem o filmové zpracování románu Stanisława Lema, tentokrát pod taktovkou izraelského režiséra Ariho Folmana. V hlavní roli se představila Robin Wright hrající samu sebe jako herečku, jejíž sláva pomalu upadá a ona se kvůli nemocnému synovi rozhodne podstoupit něco neuvěřitelného. Nechá se duplikovat, aby mohlo její druhé, uměle vytvořené já i nadále pracovat a zůstat věčně mladé. Za svou oběť ale o dvacet let později doplácí víc, než tušila.

Jestli se ale Jackson držel v případě Hobita knižní předlohy jen místy, Folman se rozhodl celý příběh zpracovat úplně po svém. Jak se sám vyjádřil, použil ho víc jako inspiraci než přímo předlohu, z níž by měl vycházet. Na škodu to ale rozhodně nebylo, snímek byl už jen díky prolnutí hraného i animovaného filmu přijat s nadšením i obdivem zároveň.

video
play-sharp-fill

Kapitán Phillips

Není pochyb o tom, že každý film má své prostředky, jak přitáhnout diváckou pozornost. Štěstí pak mají ty, které jsou natočeny nejen podle slavné knihy, ale zvlášť pokud se jedná o snímek vycházející ze skutečných událostí. Ani Kapitán Phillips nebyl výjimkou. Tom Hanks se ujal hlavní role kapitána lodi, kterou napadli somálští piráti, a rozhodl se obětovat sám sebe, aby zachránil zbytek posádky. Zapojení americké armády do celého případu už pak bylo jen třešničkou na dortu.

Kapitánu Richardu Phillipsovi se povedlo vyváznout ze spárů smrti, a tak se rozhodl na svém štěstí trochu vydělat. Práva na zpracování jeho knihy prodal Paulu Greengrassovi, který svou vášeň pro filmy podle skutečných událostí předvedl například už v dramatu Let číslo 93 vyprávějícím o událostech 11. září 2001.

video
play-sharp-fill

Světová Válka Z

Ačkoli filmová práva získala firma Plan B Entertainment už před šesti lety, premiéry se tato sci-fi událost dočkala až letos. Obraz toho, jak by náš svět mohl vypadat, kdyby ho zachvátila zombie epidemie totiž není zrovna převratnou novinkou, a tak se tvůrci rozhodli pro delší proces tvorby, aby mohli podle svých slov vytvořit nejlepší zombie film. S obsazením Brada Pitta do hlavní role to tak možná hned nepůsobilo, ale určitý efekt se dostavil.

Propojení charismatického herce jakožto starostlivého otce dvou dětí a scén, kdy nemilosrdně střílel do lidí nebo jim usekával ruce, aby zabránil šíření infekce, ve Světové válce Z funguje. O označení nejlepšího zombie filmu by se asi dalo spekulovat, Marc Forster se ale ujal režírování knihy Maxe Brookse se ctí a nutno říct, že se mu povedlo ze škatulky zombie krváku bez dějové linky a napětí úspěšně vybruslit.

video
play-sharp-fill

Terapie láskou

Bez nadsázky lze říci, že Terapie láskou byla hotovým trhákem a sklidila u diváků skutečný úspěch. Rovný rovného si hledá, a tak se stalo, že se v tomto příběhu sešli dva blázni. Pat (Bradley Cooper) se vzpamatovával z bolestivého rozvodu, Tiffany (Jennifer Lawrence) zase ze smrti manžela, a ať už oba hledali cokoli, nakonec to zákonitě museli najít jeden v druhém.

Filmová verze románu Matthewa Quicka si vysloužila hned osm nominací na Oscara a jednu z nich se povedlo proměnit také ve vytouženou sošku. Tu si odnesla Jennifer Lawrence za nejlepší výkon v hlavní ženské roli. A právem. Kritici se nad novým objevem, který dokázal zahrát ženu starší o třináct let (a navíc dost psychicky labilní), doslova rozplývali. Dvojice Cooper – Lawrence se navíc stala natolik oblíbenou, že si dokonce zahrála společně i v dalším snímku režiséra Davida O. Russella Špinavý trik, který má u nás premiéru už v lednu.

video
play-sharp-fill

Sviňák

Pomyslnou TOP 6 uzavírá jeden z nejčerstvějších a zároveň nejpikantnějších snímků tohoto roku. Podle stejnojmenné předlohy Irvina Welshe byl natočen příběh policisty, který sešel na scestí a jeho život se stal jen velkolepou přehlídkou večírků, drog, alkoholu a v neposlední řadě i žen a sexu.

Po románu a následném zfilmování Trainspottingu, snímku o drogové závislosti, by se snad od Welshe ani nic jiného čekat nedalo. Sviňák ale se svou otevřeností zašel ještě dál a vzbudil mezi diváky vlnu nevole, nepochopení a samozřejmě notné dávky znechucení. Přesto nelze upřít zásluhu Jamesi McAvoyovi, který v hlavní roli opravdu překonal sám sebe.

video
play-sharp-fill

[poll id=“185″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 nejlepších filmů roku 2013 podle knižní předlohy: Láska, drogy a zombie