Podnikat a stát se finančně nezávislým, je snem každého člověka. Začít ale není jednoduché. Pro rozjetí firmy potřebujete nejen podnikatelského ducha, ale i promyšlený plán a finanční gramotnost.
Podnikání je cesta k finanční nezávislosti, Zdroj: youtube.com
Seriál článků o podnikání vám nastíní cestu, jak se osamostatnit a založit vlastní podnik. V prvním díle se zaměříme na 6 základních problémů. Do podnikání se nevrhejte bezhlavě a vytvořte si vizi.
1. Skutečně máte podnikatelské schopnosti?
Chtít nestačí. Ujistěte se, že máte podnikatelského ducha a jste schopni odolávat stresu. Na svých bedrech totiž ponesete zodpovědnost nejen za sebe, ale i za své zaměstnance.
Kromě analytického myšlení se vám bude hodit i tvořivost a fantazie. Nebojte se být v únosné míře sobečtí. Pokud si neumíte jít za svým a nejste cílevědomí, do podnikání se raději nepouštějte.
Také se vyplatí investovat do tréninkových kurzů nejen pro podnikatele. Peníze se vám vrátí v podobě úspěchů na různých frontách. Nestačí vydělat peníze, musíte se naučit jednat s lidmi, aniž byste je ovlivňovali.
Jaké kurzy nevynechejte
- Finanční gramotnost
- Komunikace, prezentace a umění mluvení na veřejnosti
- Jednání s lidmi, získávání druhých na svou stranu
- Zvládání stresu a časové vytíženosti
2. Ujistěte se, že máte co nabídnout
Nenabízejte to, co ostatní. Rozhlížejte se kolem a mluvte s lidmi. Co jim chybí? Co by jim usnadnilo práci či ulehčilo život? Co by mohla využít velká část obyvatelstva? Buďte originální a zapojte fantazii. A nezapomeňte se informovat o aktuální situaci na trhu.
Nesnažte se hned konkurovat velkým společnostem. Jestliže je v jedné ulici sedm kaváren, otevřít další není moc moudré. Držte se jedné zásady: nabízejte to, co chybí.
3. Seznamte se se zákonem
Podmínky k zahájení podnikání:
- Plnoletost
- Svéprávnost
- Bezúhonnost
- Bez závazků vůči státu (daňové nedoplatky atp.)
Zdroj: SKÁLOVÁ, PETRA. Podniková ekonomika 1. 2. vydání, Plzeň: Typos, tiskařské závody s.r.o. 2008. ISBN 978-80-7043-726-1
Je nutné zaregistrovat se na živnostenském úřadě. Po zaplacení poplatku 1.000,- Kč a splnění všech podmínek vám úřad vydá živnostenské oprávnění. Konkrétní podmínky naleznete v živnostenském zákoně.
Dalším krokem je registrace na finančním úřadě, OSSZ a vaší zdravotní pojišťovně.
4. Podnikatelský plán je alfou omegou
Do podnikání se nevrhejte bezmyšlenkovitě. Promyšlený plán bude vašim krokům dávat směr a může vám zajistit i dotace a financování. Jeho realizací se budeme zabývat v dalším článku.
5. Jak svůj podnik financovat
První možnost skýtají vlastní finance. Pokud nemáte dostatek peněz, vraťte se ke svému podnikatelskému plánu. „Pokud bance předložíte skutečně dobrý podnikatelský plán, může vám poskytnout úvěr. Tak pokryjete počáteční náklady na založení firmy. Business plan ale musí být velice pečlivý a musí zaujmout. Jakékoli mezery v něm mohou všechno pokazit,“ radí absolventka oboru Podniková ekonomika a management.
Finance bývají v začátcích největší problém, Zdroj: sxc.hu
„Také můžete najít investory, kteří se zaměřují na začínající firmy. Základem úspěchu je opět business plan. Na oplátku dostane investor ve firmě podíl,“ dodává.
6. Najměte dobré zaměstnance
Najít dobrého a loajálního zaměstnance je skutečný oříšek. Životopis není těžké přikrášlit a skutečné klady a zápory zájemce o pozici většinou poznáte až ve fázi, kdy je vaším zaměstnancem.
Ideálního člověka, kterému jde především o dobro firmy a na výši platu mu nesejde, raději nehledejte. Buďte realisté a nečekejte zázraky. Snažte se o uchazeči zjistit co nejvíc informací a neváhejte se zeptat i jeho bývalého zaměstnavatele.
Hledáním zaměstnanců a rozlišováním těch skutečně dobrých od špatných se budeme zabývat v jednom z pokračování článku.
Příště: Jak vytvořit dobrý podnikatelský plán