5 zajímavostí o Virginii Woolfové. Svůj život ukončila sebevraždou
Simona Hencová
20. 5. 2013
Úspěšná feministická spisovatelka Virginia Woolfová patří spolu s Jamesem Joycem mezi nejvýznamnější představitele anglického modernismu 1. poloviny 20. století. Woolfová měla velice pohnutý osud, celý život trpěla depresemi a svůj život ukončila sebevraždou.
Virginia Woolfová se narodila v Londýně roku 1882. Byla významnou spisovatelkou, feministickou literární kritičkou, esejistkou a vydavatelkou. Když bylo Virginii 13 let, její matka zemřela a Virginia se nervově zhroutila. Výchovu převzal její velmi přísný otec, literární kritik Sir Leslie Stephen, který se proslavil jako zakladatel Dictionary of National Biography.
1. Neveselé dětství
Virginia Woolfová se narodila jako Adeline Virginia Stephenová. Žila společně s rodiči, třemi sourozenci a třemi dětmi z matčina prvního manželství v Londýně. Nevlastní bratři Virginii v dětství terorizovali a sexuálně obtěžovali, což se na jejím zdraví podepsalo na celý zbytek života.
2. Láska k literatuře a psaní
Už od mladých let se Virginia věnovala psaní. Když se přestěhovala z Londýna do Bloomsbury, stala se členkou literární skupiny nazvané The Bloomsbury Group. Do této skupiny patřila celá řada avantgardních umělců jako E. M. Forster, Roger Fry, Lytton Strachey či budoucí manžel Woolfové Leonard Woolf.
Styl Woolfové se proměňoval, experimentovala s technikami vypravěčských postupů, vnímáním času i prostoru. Využívala metodu proudu vědomí, retrospektivu a popisy každodenních banálních událostí. Například ve slavném románu Paní Dallowayová (1925) líčí jeden červnový den v životě ženy z vyšší střední vrstvy.
3. Kritika patriarchálního uspořádání
Woolfová patřila mezi první představitelky tzv. moderního feminismu. V roce 1929 vydala sbírku esejů nazvanou Vlastní pokoj. Jedná se o text přednášek z roku 1928, ve kterých se zabývá mužskou a ženskou identitou.
Snažila se vyjádřit, že žena potřebuje vlastní prostor a peníze, aby se mohla realizovat. Woolfová kritizovala, že ženy jsou spojovány jen s domácí sférou, a tedy nuceny k závislosti na mužích.
Otázkou ženského postavení se zabývala také v knize Tři guineje (1938). Na její myšlenky navázala například francouzská filozofka Simone de Beauvoirová.
4. Vztahy
V roce 1912 se Woolfová provdala za spisovatele Leonarda Woolfa. Roku 1917 manželé založili nakladatelství Hogarth Press. Manžel Leonard byl Žid, a tak se Woolfová během 2. světové války účastnila protifašistického odboje.
5. Psychické problémy
Krušné zážitky z dětství se podepsaly na jejím zdraví. Woolfová trpěla depresemi a lékaři jí diagnostikovali tzv. bipolární afektivní poruchu. Jedná se o nemoc, která se projevuje mimo jiné rychlým střídáním nálad.
V roce 1906 se poprvé pokusila o sebevraždu. Opakovaně se léčila v psychiatrické léčebně, ale její stav se nelepšil. Během 2. světové války se její depresivní stavy prohloubily. Dne 28. března 1941 spáchala sebevraždu, utopila se v řece Ouse.