První knihu vydal ve svých jednapadesáti letech. Psal se tehdy rok 1988. Nyní má na svém kontě více než desítku titulů a všechny se staly bestsellery. Robert Fulghum navíc české publikum miluje, premiéry svých knih dělá poslední dobou v Praze.
5 zajímavostí o Robertu Fulghumovi. Vášnivý tanečník tanga miluje Prahu. Foto: Vojta Herout, TOPZINE.cz
Robert Fulghum se narodil roku 1937 ve státě Texas. Za svůj život vystřídal mnohá bydliště a různá zaměstnání, věhlas mu však zajistila až literární činnost. Jeho knihy byly přeloženy do 31 jazyků a byly vydány ve 103 zemích světa.
1. Jablko nepadlo daleko
Jeden ze čtyř potomků Roberta Fulghuma, jeho syn Hunter S. Fulghum, kráčí v otcových spisovatelských šlépějích. Do češtiny byly přeloženy dvě jeho knihy: Jaký otec, takový syn a Tohle doma nezkoušejte s podtitulem Jak vyhrát zápas sumo, chytit žraloka lidožravého, založit samostatný stát a další neobyčejné projekty (pro obyčejné lidi).
2. Manželka Willow
Současnou manželkou Roberta Fulghuma je americká malířka Willow Bader, která tvoří starověkou technikou zvanou enkaustika. Jedná se o malování horkým voskem smíchaným s barevnými pigmenty. Své obrazy signuje křestním jménem Willow. Ilustrovala poslední dva manželovy romány Drž mě pevně, miluj mě zlehka a Vzpomínky na jedno dobrodružství.
Americký spisovatel Robert Fulghum se svou manželkou Willow Bader. Foto: Vojta Herout, TOPZINE.cz
3. Mandocello
Robert Fulghum ovládá hru na netradiční hudební nástroj zvaný mandocello. Hrál na něj v rock and rollové skupině Rock Bottom Remainders složené ze spisovatelů a novinářů, jako jsou Stephen King, Dave Barry či Amy Tan. Mandocello je osmistrunný nástroj podobající se mandolíně. Fulghum o něm prohlásil: „Hraju na to, protože nikdo neví, jak má znít. A lidé pak říkají: To je nejlepší mandocello, jaké jsem kdy slyšel.“
4. Vášnivý tanečník
Robert Fulghum rád objevuje a učí se nové věci. Po sedmdesátce začal tančit tango, tančírnu údajně navštěvuje dvakrát až třikrát týdně. Inspirovala ho jeho žena Willow, která se tomuto tanci roky věnuje a zobrazuje ho na řadě svých obrazů. Podle Fulghuma je důležité věci vyzkoušet a teprve poté hodnotit zdali jsme úspěšní, či nikoli.
5. České premiéry
Robert Fulghum nesouhlasí se současnou politikou amerických vydavatelů orientovanou na zisk za každou cenu, a proto ve své rodné zemi řadu let nepublikuje. O to spokojenější mohou být čeští čtenáři, neboť poslední autorovy tituly vycházejí ve světové premiéře právě u nás.