Michael Douglas patří k hereckým veteránům. Na svém kontě má dva Oscary, porazil rakovinu a do kin právě přichází jeho novinka Liberace!, ve které si střihl hlavní roli.
Pokračování Wall Street se nevydařilo jako jednička. Zdroj: 20th Century Fox
Michael Kirk Douglas se narodil do herecké rodiny 25. října 1944 v New Jersey. Manželství jeho rodičů vydrželo krátkých 8 let, ale sám Michael tvrdí, že jejich rozvod se ho nijak nedotknul, protože se rozešli v dobrém. Poté, co se s matkou odstěhoval do Connecticutu, nastoupil na vojenskou školu.
Prázdniny trávil na natáčení se svým otcem a zde poprvé přičichl k hereckému průmyslu. Tato doba ho natolik ovlivnila, že se rozhodl pro studium herectví na University of California. Po ukončení školy absolvoval ještě několik hereckých kurzů. Nejdříve se uchytil jako asistent režie, ale přece jenom ho to více táhlo k herectví. Nejdříve si vyzkoušel, jaké to je na divadelních prknech, a posléze se rozhodl, že prorazí na filmovém plátně.
Zpočátku se objevoval v menších rolích. Na výsluní se dostal díky filmu Honba za diamantem, který slavil úspěch. Jen o tři roky později se objevil ve snímku Wall Street, za který si odnesl svého prvního Oscara za herce v hlavní roli. Zlatou sošku též získal za film Přelet nad kukaččím hnízdem, který produkoval. Už od příštího týdne můžete Douglase vidět v životopisném dramatu Liberace!
1. Problém se závislostmi
Jeho první manželství s Diandrou Luker trvalo dlouhých 23 let, ale i přesto se pár nakonec rozvedl. Jedním z důvodů byla Michaelova závislost na alkoholu, ze které se dlouhodobě léčil. Není to však jeho jediná neřest. Dalším důvodem pro rozvod byla často uváděná jeho závislost na sexu.
Michael je též náruživým kuřákem a nadále kouří, i přestože bojoval s rakovinou hrtanu. Když se ho při rozhovoru redaktor zeptal, jestli může za jeho rakovinu alkohol a cigarety, tak to svedl na orální sex. Toto tvrzení neudělalo velkou radost právě Diandře, která se hned ohradila, že kvůli ní rakovinu nedostal.
2. Další herec, který se žene do politiky
Jak už to v Hollywoodu bývá zvykem, i Michael se aktivně zajímá o politické dění. Je znám tím, že velmi sympatizuje s demokratickou stranou. Finančně podporoval Baracka Obamu, Christophera Doddu a Al Frankena. Poté, co byl zastřelen John Lennon, se stal jedním z největších zastánců pro kontrolu zbraní.
V roce 2006 promluvil na akci zaštítěné OSN o nedovoleném obchodu se zbraněmi. „Tato konference je příležitostí pro členské státy OSN, aby podpořila země v jejich úsilí posilnit zákony o nedovoleném obchodu se zbraněmi. Je to problém, který se dotýká nás všech,“ řekl posel míru pro OSN na konferenci.
3. Jeho syn doplácí na slavné příjmení
Michaelův syn Cameron byl v roce 2009 odsouzen k deseti letům vězení za překupnictví drog. Nejdříve mu byl trest snížen na pět let za jeho spolupráci s policií, ale poté, co ve vězení s prodejem nepřestal, soud mu uložil dalších pět let navíc.
Michael s počátku s trestem souhlasil, protože věřil, že vězení by Cameronovi mohlo pomoc s jeho závislostí na drogách, ale teď zastává jiný názor. „Od zklamaného, ale milujícího otce, který věří, že jeho syn dostal to, co si zaslouží, jsem dospěl k názoru, že spravedlnost uklouzla. Neobhajuji Camerona jako drogového dealera nebo drogově závislého, ale domnívám se, že z něj kvůli jeho příjmení dělají exemplární případ.“
Michaelovi to běhá jak za mlada. Zdroj: 20th Century Fox
4. Hvězdný pár měl problémy se stalkerem
V roce 2004 podali Michael a jeho žena Catherine Zeta-Jones žalobu na Dawnette Knight, která byla obviněna ze zasílání agresivních dopisů. V těchto dopisech byly graficky znázorněné hrozby, které byly směřovány na Catherine. Ta vypověděla, že to s ní natolik otřáslo, že se obávala nervového zhroucení.
Obviněná Knight se k činům přiznala, protože byla zamilovaná do Michaela Douglase. Za tyto činy bylo odsouzená ke třem letům vězení.
5. Doktoři přehlédli nádor
Ještě předtím, než mu byla diagnostikována rakovina, navštívil několik lékařů, kteří nádor přehlédli a místo toho mu předepsali antibiotika. Proto se Michael rozhodl navštívit rodinného lékaře v Montrealu, který se mu podíval do úst pomocí ústní lžíce.
„Nikdy nezapomenu na jeho pohled, když řekl, že budeme muset udělat biopsii. Na spodní části jazyka jsem měl nádor o velikosti ořechu, který ostatní doktoři neviděli.“