Původem anglický herec, prokletý i požehnaný rolemi pana Darcyho, se nerad řadí do škatulky britsky upjatých elegánů. Přesto uznává, že až příliš velký odvaz – třeba ve výběru rolí, mu také úplně nesedí.
Britskou upjatost mu nelze upřít, proto hraje převážně suchary. Zdroj: Universal Pictures
Ani Colin Firth se ve svém životě nevyhne klišé v podobě malého chudého chlapce, který chodil do školy v botách s dírami a o pár desítek let později chodil ve značkových mokasínech předávat i přebírat ceny na červený koberec. I přesto, že měl slibně rozjetou kariéru, věnoval se prvních pár let především divadlu. Opravdovým zlomem pro něj byla televizní minisérie Pýcha a předsudek, kde ztvárnil legendárního pana Darcyho.
O šest let později si pak rolí pana Darcyho v Deníku Bridget Jonesové získal srdce žen po celém světě. Dnes má na kontě desítky slavných snímků, jako jsou romantická klasika Láska nebeská, Dorian Gray, Gambit nebo Králova řeč, za kterou si odnesl hned tři ocenění včetně Oscara. V kinech ho už od 13. března můžete vidět v životopisném dramatu Koleje osudu, a to jako britského důstojníka, jenž za 2. světové války padl do zajetí a po letech se stále snaží vyrovnat s hrůzami způsobenými japonskými vojáky.
1. Libuje si v natáčení starších snímků
Colin občas sám působí, jako by vypadl z historického snímku o anglických gentlemanech, a tak není divu, že jim dává přednost i při natáčení.
Myslí si, že pokud je scénář dobře napsaný, je vcelku jedno, kdy a kde přesně se děj odehrává, přesto tíhne spíše k minulosti. „Víte, ono točit film, který se odehrává v současnosti, je vlastně docela náročné, protože si říkám: Tohle je sice moje doba, jenomže tyhle boty bych si nikdy v životě nevzal!“ žertuje herec.
2. Nemá rád stereotypy o Angličanech
I přesto, že mu nálepku upjatého pana Darcyho hned tak někdo neodpáře, Colinovi vadí, když se o Angličanech mluví jen jako o chladných a odtažitých lidech. „Když se někoho v zahraničí zeptáte na stereotyp Angličana, hned si vybaví uhlazenou královnu nebo chlapa s buřinkou a deštníkem. Ale potom docela zírají, když jim připomeňte takového Keitha Richardse,“ vysvětluje.
Kromě toho argumentuje také tím, že by nikdo neměl dát na nějaký zažitý mýtus, protože doba se mění a lidé také. „Podle mě jsou naopak Angličané velmi vášniví, komplikovaní a perverzní lidé,“ uzavírá se smíchem.
V třetím dílu Bridget Jones ho uvidíte už příští rok. Zdroj: Universal Pictures
3. Myslel si, že si po Mamma mia! ani neškrtne
Hudební snímek Mamma mia! byl překvapujícím v mnoha ohledech. Bezesporu k tomu přispěl i zpívající Colin. Pan Darcy jako skrytý gay, který se v napůl rozepnuté košili svíjí okolo své dávné lásky Meryl Streep a hrdě hlásá, že byl zamlada známý pod přezdívkou Hlavoubušil, to byla šťavnatá třešnička na seriózním dortu jeho kariéry.
Ani Colin si nikdy nedělal iluze, že by tahle role někdy upadla v zapomnění a navíc se obával, že by po ní už nemusely přijít nabídky na žádnou další. „My, všichni ti jinak seriózní herci, jsme ze sebe v tom filmu dělali totální cvoky. Po každé scéně jsme se na sebe podívali a zbledli jsme hrůzou. Co to tady provádíme? Totální profesní sebevraždu? To, že film přijalo publikum, byla opravdová úleva,“ myslí si.
4. Nejhorší příprava na film bylo koktání
Existují role, kvůli kterým musíte posilovat, nadměrně tloustnout nebo se třeba učit baletit, Colin ale považuje za svou vůbec nejnáročnější přípravu koktání kvůli snímku Králova řeč. „Na trhu je spousta knih, jak se odnaučit koktat, ale žádná o tom, jak se to naučit,“ nastínil základní problém.
Za své těžko naučené koktání si odnesl prvního Oscara. Zdroj: Bontonfilm
Pomohl mu až autor scénáře, který s tím má sám zkušenosti. „Popsal to jako moment, kdy se topíte a cítíte tu paniku, že už není úniku,“ upřesnil svou přípravu na Královu řeč. Tři ocenění včetně Oscara za tuto roli jsou nejspíš dostatečným důkazem, že to byla skutečně rada nad zlato.
5. Pokud by nezískal cenu, ukradl by ji
V televizní show se Colin vyjádřil, že má na předávání cen nejradši to, že člověk, který dostane obálku s vítězem, může říct prakticky cokoli. „Když bylo synovi osm, jel jsem předávat na Zlaté glóby ocenění pro nejlepší herečku. A on se mě zeptal: Nemůžeš jí dát prostě sobě? A já jsem si najednou uvědomil, že by mi v tom vlastně nikdo a nic nemohlo zabránit,“ směje se Colin.