Obývací pokoj je srdcem každé domácnosti. Zařiďte si ho tak, abyste se v něm vy i vaše rodina cítili skvěle. Poradíme vám, na co se zaměřit a na co si dát pozor. Vyzkoušejte našich 5 tipů a uvidíte, že bude vypadat úplně jako z od profesionálního bytového designéra.
Zvolte jeden styl
Při zařizování domácnosti se vyplatí vsadit na jeden styl, který bude panovat ve všech místnostech. Mezi nejoblíbenější v současnosti patří skandinávský, rustikální, retro, anglický a industriální styl. Co je pro ně charakteristické?
- Skandinávský styl je typický jednoduchostí, čistými liniemi a přírodními materiály. Příliš si nepotrpí na doplňky a dekorace. Někdy dokonce úplně chybí závěsy nebo rolety. To proto, aby do místnosti vnikalo co nejvíce světla. Interiér samotný definují hlavně světlé barvy, dřevo, sklo a kov. Zařízení přitom nemusí být nijak komplikované, například místo nočního stolku si pořiďte špalek.
- Rustikální neboli venkovský styl známe především z víkendových chat a rekreačních zařízení. Potrpí si na dekorace a robustní mohutný nábytek ze dřeva, který je od pohledu dílem řemeslníka. Nejlepší je, když má na sobě tradiční zdobení. To platí i o doplňcích a bytovém textilu – poctivé ručně dělané kousky s vyšíváním jsou přesně to, co hledáte. Barvy interiéru volte přírodní.
- Retro styl je inspirovaný 50. a 70. léty minulého století. Je typický výraznými barvami na nábytku, doplňcích i stěnách a materiály jako chrom, plast nebo vinyl. Retro se vším všudy se neobejde bez tapet, plakátů a dobových obratů či LP přehrávače.
- Industriální styl je inspirovaný továrnami, avšak obývací pokoj v tomto stylu bude velice útulný. Klíčem je otevřený a nezahlcený prostor, přírodní materiály a neutrální barvy. Nábytek by měl být například ze dřeva, železa či oceli. Oblíbené jsou zejména prvky, které připomínají nedokončenou konstrukci (např. odhalená cihlová zeď).
- Anglický styl je honosný a definují ho především tmavší barvy, elegantní nábytek a luxusní dekorace. Působí na úrovni a útulně. Už chybí jen praskání krbu a sklenka whiskey.
Vyberte správné barvy
Barvy v obývacím pokoji vybírejte tak, aby vás nabíjely pozitivní energií. Oblíbené jsou zejména neutrální a světlé odstíny, které prostor prosvětlí a opticky zvětší. Vsaďte například na bílou, béžovou, šedou nebo světle hnědou.
Tuto jednu základovou barvu doplňte dalším odstínem, který interiér osvěží a dodá mu šmrnc. Využijte ho na doplňky a dekorace. V současnosti jsou trendy také tapety se vzory cihel, obkladu nebo kamene. I ty mohou představovat další barevný a zajímavý prvek.
Vytvořte příjemné posezení
Posezení vytvořte kolem dominanty pokoje. Tou může být například televize nebo velké okno. Středobodem je samozřejmě pohovka. Pořiďte si buď typ do písmene L, nebo ji doplňte křesílky. Sezení byste měli uspořádat tak, aby proti sobě lidé neseděli čelem, ale v pravém úhlu. Je to mnohem příjemnější pozice pro hovor i zábavu.
Samozřejmostí by měl být otoman, taburet nebo podnožka, na které ulevíte unaveným nohám. Nebojte se experimentovat se styly pohovky a křesílek, jejich vzory či texturami. Vždy by ale měly mít něco společného, aby to nebyla úplná divočina. Například právě stejnou barvu nebo materiál.
Jak na ideální světelné podmínky
Útulnou a příjemnou atmosféru vytvoříte pomocí více úrovní světla. Kromě jednoho hlavního lustru si pořiďte několik volně stojících lamp nebo malých lampiček. Vytvoříte tak iluzi členitějšího prostoru. A navíc je to pohodlnější pro vaše oči. Pouze jeden zdroj světla působí agresivně.
Dekorujte s grácií
Bez dekorací a doplňků je obývací pokoj jako tělo bez duše. Není pravda, že moderní obývací pokoj vypadá dobře jen s moderními a novými kousky. Naopak vytvoříte velice originální vzhled, pokud některý ze současných bytových stylů ozvláštníte například orientálním kobercem, přehozem po babičce či masivním vintage zrcadlem. Fantazii se meze nekladou.
V místnosti by měl však být jen jeden dominantní prvek, který okamžitě přitáhne pozornost. Tím může být právě luxusní koberec, obraz nebo starožitná váza. Ostatní dekorace už jen dokreslují celkovou atmosféru.
Při zdobení vždy pamatujte na pravidlo lichého počtu. Lidskému oku se totiž líbí víc, pokud aranžujete v lichých číslech. Působí to přirozeněji. Tedy například 3 květináče s květinami, 1 soška, 5 svíček atd. Květiny pořizujte v odlišných druzích a kupte jim i květináče s jiným designem.