Dalších pět oblíbených filmů bude patřit výběru Michaela Sheena, britského herce, který září na stříbrných plátnech i na prknech, která znamenají svět.
Michael Sheen v seriálu Masters of Sex. Zdroj: distributor seriálu
Michael Sheen začal svou kariéru v divadle. Hrál v klasických dílech, jako je Romeo a Julie, Jindřich V. nebo třeba Amadeus. Od devadesátých let se začal objevovat v televizi a ve filmech. Je známý ztvárněním premiéra Tonyho Blaira, kterého hrál v celkem třech snímcích – The Deal, Královna a Zvláštní vztahy.
Dále se objevil ve filmech jako Království nebeské, Půlnoc v Paříži a hrál i ve dvou fantasy sériích – Underworld a Stmívání. Známý je také ze seriálu Masters of Sex, kde ztvárňuje lékaře, který se zabývá výzkumy lidské sexuality.
V jeho výběru jsou filmy od Spielberga i Scorseseho a témata od historických událostí po scifi.
Michael Sheen. Zdroj: distributor seriálu
Otázka života a smrti (1946)
Toto romantické fantasy pochází z rukou dvojice scenáristů, producentů a režisérů Michaela Powella a Emerica Pressburgera. Příběh je o pilotovi RAF, který se chystá spadnout se svým letadlem. Než to udělá, mluví s radiovou operátorkou, do které se zamiluje. Hlavní roli pilota hraje David Niven a jeho lásku, operátorku June, ztvárnila Kim Hunter. V roce 2004 byla Otázka života a smrti jmenována kritiky časopisu Total Film druhým nejlepším britským filmem.
„Film je zvláštním způsobem krásný,“ řekl Michael Sheen. „Zdánlivě vypadá jako jednoduchý příběh. Dokáže vás uvést do jedinečného magického světa a posléze vidíte vlastní svět trochu jinak. Powell a Pressburger svoje filmy vždy udělali tak prazvláštně. Ale jsou neobyčejné.“
Apokalypsa (1979)
Film z dílny Francise Forda Coppoly zachycuje prostředí války ve Vietnamu. Kapitán Willard se vydává do válečné zóny, aby zde našel a zlikvidoval plukovníka Kurtze, který dezertoval a přidal se na stranu domorodců. Nicméně Kurtzovy úvahy a názory způsobí, že Willard začne váhat o tom, zda je zabití Kurzte něčím větším než pouhým vykonáním rozkazu.
Drama vzniklo dle povídky Josepha Conrada Srdce temnoty. Získalo mimo jiná ocenění také dva Oscary a tři Zlaté glóby.
„Je to film, který jsem viděl mnohokrát. A pokaždé, když ho vidím, najdu si v něm něco nového,“ vysvětlil Sheen. „Opět – má v sobě zvláštní krásu. Je znepokojující a tak nějak magický, mytický a záhadný, skvěle natočený. A je v něm určité šílenství, což se mi líbí.“
Blízká setkání třetího druhu (1977)
„Jako předchozí dva filmy, tento rostl společně se mnou, změnil se se mnou,“ vysvětlil další výběr Michael Sheen. „Přemýšlíte nad filmy jako nad dokončenými věcmi – že už se nikdy nezmění. Ale mohou se změnit, protože my se měníme. A když jsem prvně viděl Blízká setkání, byl jsem mladší a vystrašil mě k smrti. Nyní je pro mě velmi dojemný.“
Snímek Stevena Spielberga je příběhem o tom, jak se na Zemi začnou dít zvláštní věci – ztrácí se energie, na poušti jsou nalezeny bombardéry z druhé světové války, na obloze se objevují záhadná světla. Lidé si nedokážou vysvětlit tajemné jevy jinak a pomalu se začínají připravovat na setkání s neznámou civilizací. „Spielberg je génius, podařilo se mu spojit jednoduchý námět do komplexního díla, jednoho z nejdojemnějších, jaké znám,“ dodal Sheen.
Film získal dva Oscary – za Nejlepší kameru a za Střih zvukových efektů.
12 opic (1995)
Scifi snímek o tom, jak zachránit lidstvo, natočil režisér Terry Gilliam. Lidstvo bylo zahnáno do podzemí, protože někdo vypustil nebezpečný vir, který vyhubil skoro celé obyvatelstvo planety. S vynálezem a postavením stroje času vyšlou do minulosti pár lidí, kteří mají odhalit zdroj viru a vrátit se, aby vědci mohli najít nějaký lék.
„Z nějakého důvodu mi přijde cestování v čase dojemné a hodně to ke mně promlouvá,“ řekl Michael Sheen. „Ze všech Terryho filmů je tento ten nejdojemnější. Miluju ho. Je to skvělý příběh.“
Ve filmu hraje Bruce Willis, Madeleine Stowe a ve vedlejší roli se objevil Brad Pitt, který za svůj výkon získal Zlatý glóbus.
Poslední pokušení Krista (1988)
„Musím vybrat nějaký film s Bowiem. A bude to Poslední pokušení Krista, kde hraje Piláta,“ prohlásil Sheen. Příběh Krista je známý snad každému. Ovšem v tomto díle je na něj nahlíženo jako na člověka plného pochybností. Pochybuje zejména o sobě, zda vůbec chce být vyvoleným. A pochybuje dokonce i na kříži o svém obětování.
Snímek natočil Martin Scorsese podle knižní předlohy spisovatele Nikose Kazantzakise. Vyvolal velké pobouření mezi věřícími právě kvůli zobrazení Ježíše, zejména co se týče jeho sexuálního pokušení.
„Je to velmi odvážný film a je nápaditý. Je o těch nejhlubších věcech, a přesto velmi lidský. A hudba – soundtrack Petera Gabriela je zkrátka neuvěřitelný. Je to takový ten film, že když na něj narazíte, nemůžete se přestat dívat. A je jedno, kolikrát jste ho už viděli.“