Daniel Radcliffe je milovníkem starších filmů. Herec, který je už pro mnohé navěky ztělesněním Harryho Pottera, si vybral svých pět oblíbených kousků stříbrného plátna převážně z období 40. – 60. let.
Daniel Radcliffe ve filmu Žena v černém. Zdroj: distributor filmu
Jestli Daniela Radcliffa znáte pouze jako Harryho Pottera, věřte, že má ve své filmografii i plno dalších kousků nesouvisejících s brýlatým čarodějem. Herec se narodil v roce 1989 a o deset let později už měl první roli ve filmu David Copperfield. Při natáčení se setkal s Maggie Smith, se kterou se později setkával jako s profesorkou McGonagallovou. V roce 2001 začala neuvěřitelná cesta Harryho Pottera, během které strávil deset let dospívání po boku svých kolegů Emmy Watson a Ruperta Grinta.
V roce 2007 si zahrál ve snímku Prosincoví kluci roli jednoho ze čtveřice sirotků, kteří velice touží po rodině. Po kouzelnické sáze ihned pracoval na svojí další kariéře, objevil se ve filmech jako Žena v černém, Zbav se svých miláčků nebo v televizním seriálu A Young Doctor’s Notebook. V současné době můžeme Daniela Radcliffa vidět v novém snímku Horns, který je adaptací knihy Stephena Kinga.
Příští rok ho uvidíme ve filmu Frankenstein jako Igora, pomocníka slavného Viktora von Frankensteina (James McAvoy) podle knižní předlohy románu od Mary Shelley.
„Můj výběr oblíbených filmů se neustále mění,“ říká herec. „Tedy až na top trojici, ta se nikdy nezmění.“
Daniel Radcliffe ve filmu Zbav se svého miláčka. Zdroj: distributor filmu
Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)
Tento snímek je dílem režiséra Sidneyho Lurneta. V devadesáti minutách můžeme sledovat soudní síň a debatování dvanácti porotců, kteří rozhodují o osudu muže obviněného z vraždy. Jedenáct porotců hlasuje pro vinu, jen jeden pro nevinu. Henry Fonda v roli porotce číslo 8 tak zasévá do svých kolegů semínko pochybností. Dvanáct rozhněvaných mužů ukazuje především to, že každý má právo na svůj názor, na jeho obhajobu a nese zodpovědnost za to, co řekne. Sledujeme jednotlivé porotce, to jak reagují a jak se chovají.
Původně dílo vzniklo v roce 1954 jako televizní hra, v roce 1957 bylo přizpůsobeno filmovému prostředí. Film byl nominován na Oscara ve třech kategoriích – Nejlepší režisér, Nejlepší obraz a Nejlepší adaptovaný scénář. Pro českého diváka je zajímavostí, že jednoho z porotců, číslo 11, hrál Jiří Voskovec. V roce 2008 ho Americký filmový institut zařadil na druhé místo žebříčku nejlepších dramat ze soudního prostředí.
„12 rozhněvaných mužů je podle mě především úžasné scenáristické dílo,“ říká Daniel Radcliffe. „Je vynikající. Celý film se odehrává v jedné místnosti – myslím, že jsou tam možná jen tři minutky z jiného prostředí – a přesto je to jedna z nejpodmanivějších věcí, jaké jsem kdy viděl. Tím chci říct, že se zkrátka nemůžete dívat jinam. Jste zachycení v dynamice diskutujících lidí, čekáte, co se stane, jak se rozhodnou… A to vše zachyceno v jediné místnosti, což je geniální.“
Otázka života a smrti (1946)
„Myslím si, že Otázka života a smrti je jedním z největších fantazijních děl v kinematografii,“ prohlašuje Radcliffe. „Je to geniální příběh. David Niven byl naprosto okouzlující, ani se nemusel snažit. Hned na začátku je pilotem RAF za druhé světové války a chystá se spadnout se svým letadlem, zatímco cituje Andrewa Marvella do telefonu jedné operátorce. Do té se pak zamiluje.“
Tento film je romantické fantasy pocházející z rukou dvojice scenáristů, producentů a režisérů Michaela Powella a Emerica Pressburgera. Hlavní roli pilota hraje David Niven a jeho lásku June ztvárnila Kim Hunter. V roce 2004 byla Otázka života a smrti jmenována kritiky časopisu Total Film druhým nejlepším britským filmem.
Snímek je charakteristický zejména jedním prvkem – cestou do posmrtného života zobrazenou jako eskalátor spojující Zemi a druhou stranu. „Ve filmu je scéna, kdy jde hlavní postava k nebeskému soudu, kterou jsme skoro identicky použili na začátku Turnaje tří kouzelníků ve čtvrtém filmu o Harrym Potterovi,“ dodává Daniel Radcliffe. „Ještě jsem o tom s Mikem Newellem nemluvil, ale když jsem tu scénu viděl, hned jsem si pomyslel: ‚Proboha, vždyť jsme to ukradli!‘“
Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu (1964)
Studená válka. Šílený americký generál, který disponuje letkou s atomovými bombami, versus americký prezident, který se snaží jeho počínání zastavit, protože se dozví, že Sověti mají vlastní stroj na zničení světa, pokud na ně někdo pošle atomové bomby. Satira na studenou válku Dr. Divnoláska vznikla pod taktovkou režiséra Stanleyho Kubricka podle knižní předlohy Petera George a byla nominována na Oscara za Nejlepší film.
„Dr. Divnoláska mě naučil mnoho o komedii,“ vysvětluje svůj výběr Daniel Radcliffe. „To, co je nejvtipnější, je zároveň to, co nás nejvíce děsí – protože všechny dobré komedie vychází ze strachu ze smrti, ze strachu z ponížení, strachu z podivného veřejného vystupování a tak dále. Tady máte opravdu dobrou a temnou komedii, kde na konci filmu všichni na světě zemřou; to mě opravdu pobavilo. Šel jsem na Kubrickovu exhibici a tam byla celá sekce toho, jak měl film původně skončit velkou dortovou válkou, ale bylo to vystřiženo.“
Malá Miss Sunshine (2006)
Rodina vyráží na výlet. Jenže ne jen tak ledajaká rodina a ne jen tak ledajaký výlet. Malá Olive (Abigail Breslin) dostane pozvání na soutěž krásy a talentů Malá Miss Sunshine. Na její vystoupení ji trénuje dědeček (Alan Arkin) s poněkud vulgárními sklony. Dalšími postavami jsou hlava rodiny Richard (Greg Kinnear), přehnaně optimistický motivační řečník, který se neúspěšně snaží prodat svůj devítistupňový motivační program, a matka Sheryl (Toni Collette), která se chorobně bojí o svého homosexuálního bratra se sebevražednými sklony (Steve Carell). Poslední skládačkou tohoto seskupení je syn Dwayne (Paul Dano), typický teenager, který nenávidí celý svět a rozhodl se nemluvit, dokud ho nepřijmou na leteckou akademii. Všechny tyto postavičky se vydají ve starém hippie-mikrobusu na soutěž krásy a čekají je mnohé překážky nejen po cestě, ale i v pochopení jeden druhého.
Toto rodinné komediální drama natočila dvojice Jonathan Dayton a Valerie Faris. Film byl nominovaný na dva Zlaté glóby a čtyři Oscary. Z nominací proměnil dva Oscary – Nejlepší herec ve vedlejší roli pro Alana Arkina a Nejlepší scenárista.
„Je to snad nejhezčí a nejvtipnější moderní klasika, řekl bych,“ zmiňuje Radcliffe. „A Steve Carell je v ní naprosto skvělý, srdcervoucí. Líbí se mi ten fakt, že film se objevil zčistajasna – nikdo o něm nic nevěděl. Pamatuju si, že jsem šel do kina, nevěděl jsem, co čekat, a byl jsem z toho unešený.“
Jáson a Argonauti (1963)
„Jako pátý film jsem vybral Jáson a Argonauti. Především proto, že je to film mého dětství,“ objasňuje herec. „A pořád si myslím, že scéna s kostlivci má jedny z nejděsivějších efektů vůbec.“
Každý, kdo zná řecké báje a pověsti, určitě slyšel o Jásonovi, který se vydal hledat pověstné zlaté rouno. Verzi z roku 1963 natočil v britské produkci režisér Don Chaffey. Ve své době byl film velice ceněný za všechny speciální efekty, za ztvárnění mytologických postav i za už zmíněnou scénu s kostlivci. Zajímavostí je, že tato scéna, která ve filmu trvá zhruba tři minuty, potřebovala k natočení skoro pět měsíců kvůli složitosti natáčení a zejména sehrání choreografie šermu.
„Je to film, který během prvního půl roku vztahu musím pustit dívce, se kterou zrovna chodím – a pokud se jí nelíbí tak, jako mně, všechno končí. Jak bych s někým takovým mohl být,“ dodává žertovně Radcliffe. „Ještě se to ale nestalo. Jen nevím, jestli se jim to doopravdy líbilo nebo to jen předstíraly.“