5 knih na téma Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce nejsou jen o pečení
Redakce
4. 12. 2018
Jeden autor oceňuje poetickou atmosféru svátků roku, jiný vyzdvihuje kouzlo, které skýtají pro ty nejmenší, další by čas hektického uklízení, nákupů ponožek pod stromeček a spálených vánoček nejraději zrušil. TOPZINE.cz přináší pět knih na téma Vánoce, které vám dají ochutnat od každého trochu.
Charles Dickens: Vánoční koleda
Na dílech Charlese Dickense se podepsaly chudé poměry, ve kterých se narodil. Spisovatel, který již v deseti letech na vlastí tělo okusil práci v továrně, měl přirozeně pochopení pro sociální problémy, a psal proto úmyslně o přehlíženém chudém obyvatelstvu.
Oblíbeným motivem se mu stali obzvláště sirotci, kteří na svém neštěstí a bídě nenesli vinu a jejichž osudy kontrastovaly s blahobytem lakomých boháčů. Prosincové svátky Dickens v knize Vánoční koleda z roku 1843 zobrazil jako čas vhodný pro to stát se lepším člověkem.
Ebenezer Scrooge nemá soucit s nikým jiným než se svými penězi. Čtyři vánoční duchové mu však skrz představy a sny promluví do svědomí, v lakomci se probudí štědrost a empatie a na světě je alespoň o zrnko dobra více. Příběh, který měl za již panujícího kapitalismu vykřesat v lidech jiskru sociálního cítění, dosáhl popularity a vešel ve všeobecnou známost i díky dalším zpracováním.
Charles Dickens: Inspiraci našel ve svém neradostném dětství i ve viktoriánské Anglii
Michal Černík, Josef Lada: České Vánoce Josefa Lady
Televizní obrazovky o svátcích brázdí zahraniční komedie od Pretty woman po Lásku nebeskou a Ježíškovi hrozí splynutí se Santa Clausem, když se na obrázcích dětí objevuje s plnovousem v nevkusném červeném obleku.
Od zapomínání na tradiční pojetí adventu nás může zachránit právě kniha České Vánoce Josefa Lady. Tu za souhlasu malířova vnuka sesbíral Michal Černík ze zasněžených pohlednic a střípků vzpomínek na promrzlý, ale půvabný prosinec na vesnici, s kterým měla chudá rodina Ladů pocházející z Hrusic letité zkušenosti.
„Zajímavé je, že i narození Ježíška chápal Josef Lada jako událost ryze českou. Jeho jesličky jsou v typicky české vesnici a lidé, kteří se přišli Ježíškovi poklonit, jsou oblečeni tak, jak se lidé u nás oblékali před více než sto lety. I krajina kolem je zasněžená, tu radostně, tu nostalgicky, jak se sluší na Vánoce,“ podotýká Michal Černík. Kromě Ladových vzpomínek malebné obrázky doprovází i texty Jaroslava Seifreta, Františka Hrubína či Jiřího Žáčka.
John Grisham: Vánoce nebudou!
Protipól k tradičním Ladovým Vánocům představuje dílo Vánoce nebudou! od Američana Johna Grishama. Stojí na příběhu manželů Luthera a Nory, kteří se rozhodnou vánoční šílenství ignorovat a za ušetřené peníze podniknout plavbu po Karibiku. Okolí na ně vyvíjí tlak. Vždyť Vánoce přece slaví všichni ostatní. Zdánlivá banalita se setkává s tvrdě odmítavými reakcemi.
Spisovatel neměl v úmyslu čtenáře odrazovat od vychutnávání kouzelné doby, ale spíše přivést k zamyšlení nad tím, zda Vánoce skutečně slavíme tak, jak sami chceme, nebo zda pouze pasivně přijímáme zvyky našeho okolí. Reagoval na otazník visící ve vzduchu, zda není ke škodě, že období okolo 24. prosince se postupně mění v čas obžerství a materialismu.
Agatha Christie: Vánoce Hercula Poirota
O kouzlo Vánoc neošidí knižní trh ani milovníky detektivek. Potěší je klasikou v podobě hrdiny Hercula Poirota z pera Agathy Christie.
Královna napínavé atmosféry si za stěžejní postavu zvolila stejně jako Dickens skrblíka v letech, který více citu věnuje svým diamantům než živým bytostem. Šanci na polepšení ale nedostane. Na Vánoce k sobě pozve příbuzenstvo a škodolibě se postará o to, aby slyšeli jeho instrukce právníkovi, kterými mění závěť.
Následně je ještě všechny nařkne z hlouposti a hrabivosti. Změněná poslední vůle se bohužel hodila dříve, než kdokoli čekal. Někoho zřejmě staříkovo pojetí svátků lásky a pospolitosti roznítilo natolik, že ho umlčel vraždou. Zabiják však zapomněl, že kromě rodiny přijel do boháčova sídla i Hercule Poirot.
Chris Van Allsburg: Polární expres
Polární expres od Chrise Allsburga je na poli dětské literatury v anglicky mluvících zemích kultovní záležitostí. Do povědomí Čechů si však prorazil cestu až díky kreslenému snímku Roberta Zemeckise, který se snažil vycházet z kouzelných ilustrací, jimiž příběh obohatil sám spisovatel. Předloha se však zrodila již téměř dvacet let před filmem, v roce 1985.
Polární expres veze děti za splněnými sny přímo na severní pól, do jakéhosi zákulisí Vánoc obohaceného o magii, soby a nadpřirozené bytosti. „Kniha vyvolává onen neskutečný stav mezi sněním a bděním, kdy sice máte povědomí o realitě, ale současně si připadáte jako ve snu,“ odůvodňuje výběr námětu producent filmu Steve Starkey.