Pět knih na téma Mikuláš. Co o muži s bílým plnovousem známe z literatury?
Simona Hencová
5. 12. 2013
V předvečer 6. prosince navštěvuje domácnosti českých dětí starý muž s bílým vousem. Doprovod mu dělají čert s andělem. Co o svatém Mikuláši víme z literatury? A v jaké podobě v knihách vystupuje?
Svatý Mikuláš byl světec, mučedník, přítel dětí, patron zajatců i pomocník v nouzi. Narodil se roku 270 v řeckém Patrasu. Okolo roku 300 se stal biskupem v Myře v Lykii.
Krátce na to začalo pronásledování křesťanů za Galeria Valeria Maximina, a tak musel Mikuláš trpět v zajetí. Zemřel 6. prosince pravděpodobně mezi lety 345 a 351. Podle našeho kalendáře slaví toho dne všichni Mikulášové svůj svátek.
Postava, která dnes všeobecně vystupuje jako Mikuláš, byla vytvořena teprve před sto lety malířem Moritzem von Schwindem. Od této doby známe Mikuláše s dlouhým plnovousem v plášti s kapucí a kožešinou. TOPZINE.cz vybral pět knih, ve kterých postava Mikuláše vystupuje.
Jakob Streit: Svatý Mikuláš aneb Příběhy o darech a pomoci svatého Mikuláše
Jakob Streit, známý švýcarský autor knih pro děti a mládež, vydal knihu o životě svatého Mikuláše. Autor nejprve zavádí čtenáře do Mikulášova dětství a seznamuje je s obdobím dobrodružné dospělosti až do konce jeho života. V neposlední řadě se zaměřuje také na akt, kdy byl Mikuláš prohlášen za svatého. Příběh o Mikulášovi je laskavým ponaučením o tom, jak se naučit otevřít naše srdce druhým lidem.
Gerardo Cioffari: Svatý Mikuláš: Mistr v obdarování
Gerardo Cioffari je ředitelem Ústavu pro Studie svatého Mikuláše v bazilice sv. Mikuláše v Bari. Autor objasňuje legendy spjaté s životem svatého Mikuláše a odkazuje na sbírku uměleckých předmětů spojených s tímto světcem, která se nachází v Bari, kde je pochován. Kniha je doplněna bohatými ilustracemi.
Miloš Kratochvíl: Už sněží, už chumelí aneb Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my
Knížka Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my vypráví o malém chlapci, který prožívá nejkrásnější a nejkouzelnější období roku – Vánoce. Školák Dušan se raduje z příchodu zimy a nadcházejícího času Vánoc. Spolu se sestrou Bárou se těší na krásné zážitky, čas napjatého očekávání a vyprávění.
Jak se ve dveřích objeví Mikuláš, rychle pozdravím a řeknu hodně hlasitě své jméno. Bojím se, aby si mě nespletli s Otou Pivoňkou. My jsme si totiž podobní ostříháním hlavy, velikostí a ušima. Na školní fotografii si mě s Pivoňkou spletla i teta Máňa, tak proč by si mě s ním nemohli splést i Mikuláš a čert a rovnou se do mě pustit metlou. U Pivoňků tak prý nadílka vždycky začíná, protože Ota má kvůli své dobrodružné povaze na metlu vždycky nastřádáno.
Já bych se možná jinak Mikuláše a čerta ani tak nebál, ale bojím se jich taky proto, že na ně nejsem zvyklý. Třeba Babouček má dědu, který má stejně bílé vlasy a vousy jako Mikuláš, takže je na takovou osobu zvyklý, a klidně Mikulášovi tyká. Nebo Kotnour… Jeho strýc je kominíkem, takže když vidí čerta, připadá mu to, jako když přijde na návštěvu někdo z rodiny.
Zdroj: : Kratochvíl, Miloš: Už sněží, už chumelí aneb Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my. 1. vyd. Praha : Amulet, 2001. 96 s. ISBN 80-86299-58-9
René Goscinny: Mikulášovy patálie
Není Mikuláš jako Mikuláš. Francouzský spisovatel René Goscinny spolu s ilustrátorem Jean-Jacques Sempé vytvořili postavu malého nezbedného chlapce jménem Mikuláš (v originále Le petit Nicolas).
Mikuláš je chytrý malý kluk, který stejně jako jiné děti chodí do školy, zlobí paní učitelku i rodiče a hraje si se svými nejlepšími přáteli Kryšpínem, Vendelínem, Albínem, Augustýnem, Celestýnem, Jáchymem, Fridolínem a Viktorínem. Goscinny je známý také jako scenárista kreslených seriálů s Asterixem a Obelixem. U nás vyšly poprvé v nakladatelství Albatros v roce 1970.
Jan Procházka: Městem chodí Mikuláš
Dvanáctiletý Rudy musí trávit mikulášskou noc v nemocnici. Ačkoli mu přezdívají „lže a krade“, má dobré srdce a chce sehnat malé Aničce Mikuláše s čertem. Tento úkol mu ztěžuje přísná vrchní sestra, které všichni říkají „Stará koza“ … Objeví se nakonec v nemocnici Mikuláš? V roce 1992 zfilmoval tento komorní příběh český režisér Karel Kachyňa.
Zdroj: SCHAUBER, Vera, SCHINDLER Hanns Michael. Rok se svatými. Karmelitánské nakladatelství, 2002. 702 s. ISBN 80-7192-650-7