Ať už se řadíte mezi vášnivé běžce, občasné hobíky, kteří vyběhnou o víkendu pro radost, nebo zkrátka o běhání rádi čtěte, nechte se inspirovat následujícími knihami. Přinášíme pět titulů na téma běhání.
Christopher McDougall: Born to run – Zrozeni k běhu
Novinář Christopher McDougall vždy rád běhal. Často trpěl, bolely ho nohy, a to i s nejmodernějším obutím. Nebyl daleko od toho, aby s běháním skončil, a proto zkusil poslední možnost. Vydal se hledat kmen, jehož členové prý dokáží uběhnout stovky mil. Bez zranění, bolesti a bosí. Nanejvýš obuti v čemsi, co připomíná sandály.
Tarahumarové se s McDougallem podělili o své tajemství a on se na oplátku o svůj příběh podělil se čtenáři. Výsledek je tak trochu pohádka, po jejímž přečtení možná zjistíte, že jste rovněž zrozeni k běhu.
Čtěte také: Proč a jak kondičně běhat
Haruki Murakami: O čem mluvím, když mluvím o běhání
V kristových letech začaly v životě Murakamiho dvě nové životní etapy: psaní a běh. Je v tom určitá symbolika: běh a psaní jdou u Murakamiho ruku v ruce. Pro obojí je zapotřebí píle.
Murakami podle svých slov běhá dvacet kilometrů denně, takže ví o čem píše. Nebojte se však toho, že se jedná o knihu určenou pouze pro zaryté běžce. Duševní pochody, které Murakami-běžec popisuje, lze vztáhnout na každodenní život. Pro někoho vznešené, pro někoho nuda. Čtenáři holdující běhu v knize naleznou spoustu podobných zážitků a ti ostatní mohou sledovat příběh změny člověka, pro něhož se stal běh více než pouhým pohybem.
Scott Jurek: Jez a běhej
Životní zpověď amerického ultravytrvalce Scotta Jureka. Znovu se nejedná o návod, i když trochu toho poučení dostanete. Jurek není pouze vášnivým běžcem s nadlidskými výkony, ale také propagátorem zdravého životního stylu.
Navíc je zde zajímavé spojení s knihou Born to Run. Jurek byl součástí tohoto bestselleru, konkrétně extrémního závodu v něm popisovaném. Jez a běhej je inspirující příběh člověka, který se z jedlíka hamburgerů dopracoval k veganství. Příběh člověka běžícího tak usilovně, že už to dál nešlo. Příběh Scotta Jureka, který se rozhodl běhat chytřeji, jíst chytřeji, žít chytřeji.
Adharanand Finn: Běhání s Keňany
Třicátník Adharanand Finn, Angličan s trochu netypickým jménem, se rozhodl poodhalit tajemství plachých, avšak nejzdatnějších vytrvalců na planetě. Kniha Běhání s Keňany dokumentuje autorův půlroční pobyt v keňském Itenu. Na tomto místě se v jednom z výjevů z knihy sejde i na dvě stovky rychlonohých běžců, skládajících se převážně z bývalých či současných rekordmanů. Jestli jste zvědaví, co keňské běžecké mašiny žene za vítězstvím a jaký mají recept na úspěch, určitě si knihu pořiďte.
Luboš Brabec: Maratón a jiné pošetilosti
Kniha Luboše Brabce má zpočátku trochu jiný příběh. Aby mohl autor realizovat svou knihu, požádal o podporu formou komunitního financování. Záměr se zdařil. Po letech běhu i psaní o něm na všech možných místech se Brabec rozhodl vydat knihu o běhání. Znovu se nebude jednat o univerzální příručku k úspěšnému zdolání maratónu, ale dozvíte se něco o optimálním tréninkovém plánu, proč je běhání nespravedlivý sport, jak poznat běžce-kuřáka anebo to, čím se Mirek Topolánek zapsal do dějin maratónu.
Pokud dáváte přednost zkušeným běžcům z naší domoviny a není vám zatěžko obětovat pár stovek, tak se dle slov autora můžete těšit na knížku, jaká tu ještě nebyla.