Menu
TOPZINE.cz
Apetit

17 rad, jak fotit jídlo nejen na Instragram. Přibližte se profesionálům

Redakce

Redakce

31. 7. 2017

Focení jídla na Instagram či Facebook se stalo v poslední době obrovským hitem. Každý se snaží dokumentovat své kulinářské umění či lahodnou večeři v restauraci, ale málokdo skutečně ví, jak se fotí jídlo. Poradíme vám nejdůležitější triky, jak fotit jídlo tak, aby z něj byli všichni doslova uneseni.

Jak fotit jídlo

Fotografie jídla, jak je známe z časopisů, fotografických databank či reklamy se pořizují v profesionálně vybaveném studiu za asistence profesionálního fotografa, foodstylisty a retušuje je zkušený grafik. Můžete to ale zkusit i vy doma.

Focení jídla facebook a instagram

Sociální sítě signifikantně změnily svět jídla. Okolo jídla, zejména pak zdravého jídla, se utvořila celá subkultura „foodaholiků“. Focení jídla přináší mnoho pozitiv – lidé se více zajímají o to, co jedí, snaží se jíst zdravěji a kvalitněji, ale především své jídlo sdílejí. Sdílení jídla od nepaměti stmelovalo sociální skupiny (posvícení, hostina, slavnostní oběd či večeře). Vždy to byl svátek, když se lidé mohli sejít u jednoho stolu. Dnes se tak díky Instagramu a Facebooku mohou sejít alespoň virtuálně. Nyní se podívejme, jak se fotografuje jídlo.

Fotografujeme jídlo

Přejete si vědět, jak fotit jídla tak, aby vaše fotografie vypadaly naprosto úchvatně? Poradíme vám skvělé triky od nejlepších českých fotografů, kteří se specializují na focení jídla.

Jak fotit jídlo – mobil nebo foťák?

Má-li být výsledná fotografie perfektní, měli byste použít příslušnou techniku. Samozřejmě se dá jídlo vyfotit celkem dobře i mobilem, ale na nějaký větší tisk nebo kvalitnější prezentaci to není. Optimální je proto přístroj s manuálním nastavením expozice, což může být pokročilejší kompakt, zrcadlovka nebo systémový kompakt s výměnným objektivem.

Britský umělec odlévá ženské vaginy. Jeho rukama prošlo 400 dobrovolnic

Ačkoli si fotoguru Jan Rybář myslí, že je focení jídla možná vůbec nejtěžší fotografická disciplína, dá se podle něj z focení jídla “vylhat”. Pěknou fotku pořídíme i s iPhonem s přídavným makro objektivem iPro Lens, jídlo přisvítíme baterkou z druhého iPhonu.

Profesionální fotograf Martin Lukeš zase říká, že „jídlo, stejně jakýkoliv jiný seriózní žánr nelze fotit na automatiku.“ Pokud ovšem zrcadlovku nevlastníte, určitě se nenechte odradit a trénujte klidně na mobilu. Když vás to nadchne, určitě si rádi pořídíte profesionální fotoaparát s objektivem.

Denní světlo

Toto je absolutně nejdůležitější pravidlo. Fotoaparát na denním světle zachytí mnohem víc detailů, barev a krásy jídla. Je jasné, že ne vždy je to možné (zejm. pokud fotíte večeři v zimě…), ale na umělém světle, pokud tedy nejste v ateliéru, vypadá jídlo zcela bez chuti.

Pokud budete fotografovat doma nebo někde v místnosti, můžete využít světlo od okna. Do okna ale nesmí svítit slunce přímo. Na fotografii by se objevily ostré stíny. Je lepší, když je venku trochu zataženo, příp. když slunce nesvítí do místnosti napřímo. Světlo je tak mnohem měkčí a rozptýlenější. Pro změkčení světla můžete použít záclonu nebo obkreslovací papír.

Pozor na odrazy předmětů

Pokud máte v záběru naaranžované nějaké kovové nebo skleněné prvky, například skleničky, kořenky nebo příbory, dávejte pozor, aby se v nich neodrážely nějaké věci v místnosti. Rušilo by to záběr. Pomůže obložit scénu kartony, papírem, nebo použít světelný stan, který pořídíte do tisíce korun.

Foto: Malování na šnečí ulity. Současný trend street artu, nebo pouhý umělecký výstřelek?

Umělé světlo

Pokud to myslíte s focením jídla vážně, investujte do studiových světel. Pozor ale – vydávají docela intenzivní teplo. Pokud tedy budete fotit zmrzlinu či salát, počítejte s tím, že na to máte opravdu málo času, než jídlo roztaje nebo zplihne. Výhodou umělého světla je, že můžete regulovat jeho směr, tvrdost a intenzitu. Navíc můžete fotografovat kdykoliv.

Odrazné desky

Na stůl s talířem vám bude stačit odrazná destička o velikosti cca 50 – 100 cm. Vykryje stíny a projasní plochy na straně odvrácené od světla. Můžete použít např. kus polystyrenu, zrcátko, karton potažený alobalem atd.

Z jakého úhlu fotit jídlo

Přemýšlejte o tom, co fotíte za předmět. Pochopitelně nemá smysl fotit pizzu ze strany. Na mobil fotíme předměty především shora dolů. Tato perspektiva se ovšem nehodí pro jídla, která jsou aranžovaná na výšku. Například zmrzlinový pohár nebo hamburger. Někdy to není jednoznačné – např. u focení dortu. Další možností je tak fotit šikmo shora. Tento pohled je plastičtější. Při čelním focení si dejte pozor na vhodné pozadí, které by mohlo rušit.

Jak fotit jídlo?

Pro začátek se doporučuje fotit nějaká jednodušší a především trvanlivější jídla, která se dobře aranžují. Například pizza, koláč, bageta, salát, těstoviny, ovoce, polévka, ryba nebo pečené maso s jednoduchou přílohou. Nezačínejte zmrzlinovým pohárem či krémovými dorty. Počítejte s tím, že jak jídlo chladne, přestává být fotogenické.

Foodstyling

Aranžování jídla patří k tomu nejtěžšímu při focení jídla. Rozmyslete kompozici celkového snímku. Klíčové je střídat různé typy záběrů, barev a textur. Musíte to prostě pořád zkoušet. Důležité je zejména při focení mobilem používat co nejvíce barev.

Rekvizity

K doladění jídla můžete použít nejrůznější zajímavé dekorace či rekvizity tvořené např. jídelním servisem, ubrousky, prostíráním a podkladem. Tím může být ubrus, deska stolu, dřevěná prkna, kamenná deska či pikniková deka. Důležité je, aby doplňky nějak korespondovaly s jídlem a vytvářely jeden harmonický celek. Scénu by měly tvořit barvy příbuzné, nebo naopak ty, které jsou v přímém kontrastu. Nejvýraznější musí být ovšem vždy jídlo.

Doplňte scénu použitými surovinami

Populární je doplnit scénu surovinami, ze kterých je jídlo uvařeno. U koláče to může být čerstvé ovoce, u masa zase cibule, koření, česnek, papriky v syrovém stavu atd. Vytváří to s jídlem harmonickou kulisu a dráždí chuťové buňky diváka.

Rozhovor s českým Jamiem Oliverem Martinem Škodou: Jídlo je hudba na talíři

Rozveselte jídlo barvami

Většina jídel potřebuje barevně povzbudit. Nebojte se přidat snítku bylin k těstovinám nebo nějaké ovoce k ovesné kaši. Nicméně, pokud jíte plechovku tuňáku nebo něco podobně vybledlého a vizuálně jednotvárného, raději to snad ani nefoťte. Barvy jsou kromě světla tou nejdůležitější radou, jak fotit jídlo.

Střídejte lokace

Podle fotografa Karla Kity se začínají fotografie z jednoho místa díky podobnosti světelných podmínek a rekvizit brzy podobat jedna druhé. Dejte si na to pozor. Přemísťování nutí fotografa improvizovat, přemýšlet a tvořit.

Kupte si knihy o fotografování jídla

Existuje celá řada knih o fotografování jídla, především tedy v angličtině. Knihy o fotografování obecně nepatří k nejlevnějším, protože obsahují velké a kvalitní fotografie. Pokud to ovšem s focením jídla myslíte opravdu vážně, vyplatí se vám investovat do kvalitní publikace, která vám přinese mnoho podnětů a především inspirace

Základní poučka: zoomujte

Produkty včetně jídla se (většinou) fotí z odstupu – většinou z metru a půl za použití zoomu. Popojděte od jídla a přitáhněte si ho zoomem – ideálně nějakým opravdu delším, tedy u zrcadlovky třeba “tím druhým” zoomem typu 55-250 mm. Vidíte ten rozdíl? Chcete-li mít hezkou fotku jídla, jedna z hlavních cest je užívat zoom z odstupu. Případně si pořídit nějaký šikovný makro objektiv, který vám umožní jídlo fotit z opravdu těsné blízkosti.

Mobil nezoomuje – co s tím?

Ačkoli mobily fotí stále lépe, většinou stále vypadá focení jídla mobilem spíše nechvalně, protože mobil má širokoúhlý objektiv. Existuje proto jediná v zásadě hezká metoda, jak fotit mobilem – z “leteckého pohledu”, jak již bylo řečeno. Pro dobrý obrázek třeba přičíst striktní dodržení dalších položek: nalezení světla, vychytání pozadí a práce s editory. Příp. si pořiďte přídavný objektiv. Pokud ve fotografování existuje nějaká poučka, která stojí za neustálé opakování, pak zní: Světlo je základ, buď je skvělé, anebo nemá smysl fotit. Naučte se najít ve svém okolí skvělé světlo a skvělé místo/pozadí, kde bude jídlo vypadat dobře. Teď už víte to nejdůležitější, jak fotit jídlo.

V čem upravovat fotky?

Editovací aplikace jsou vaším nejlepším přítelem. Mohou přeměnit některé opravdu průměrné fotografie na něco úžasného. Georgiana z Georgeats.com nedá dopustit na VSCOcam. Pozor ale – není vhodné fotky barevně saturovat do maxima.

Pokud upravujete na počítači, není třeba mít dnes drahý Photoshop, výborný je např. brněnský Zoner. Stále více se prosazuje nová kategorie programů sídlících přímo na netu. Nic se nestahuje a fotky se upravují přímo v prostředí nějaké webové aplikace. Např. Pollar, který je zadarmo a umí toho opravdu hodně…

Na počítači, tabletu i v mobilní aplikaci si můžete pohrát s barvami. K tomu aby bylo pečivo krásně žluté, bazalka zelená a jahody sytě červené, může pomoci funkce selektivní barvy. Její pomocí hýbete pouze s danou barvou a můžete jí kromě světla a stínu přidávat také určitý barevný odstín. Nebo zkuste lokální úpravy barev. Dále lze upravovat také jas, kontrast a ostrost. Můžete provádět nejrůznější retuše (odstranit smítko na ubrusu, lehce připečený kraj koláče atd.). Slouží k tomu funkce klonovacího razítka nebo automatické náplasti.

Focení jídla na Instagram

Instagram, to je ta nejosvědčenější rada, jak fotit jídlo. Přednastavené filtry fungují perfektně, ale radši je přeskočte a vyzkoušejte, co s fotkou udělá 10 možností úprav! Pokud nechcete fotku ihned sdílet, zkuste použít drobný trik – úplně na konci úprav přepněte mobil do letového režimu a dejte sdílet. Naskočí chyba a logická hláška, že se sdílení nepodařilo – ale v tu chvíli je již upravená fotka uložena mezi ostatními ve vašem hlavním fotkovém adresáři.

Nyní už víte, jak fotit jídlo, tak směle do toho!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

17 rad, jak fotit jídlo nejen na Instragram. Přibližte se profesionálům