Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Deset veřejných VŠ, kam je nejsnazší se dostat

Alena Nová

Alena Nová

19. 1. 2011

FOTO: MatematikaNejvětší šance na přijetí je tradičně na technických a chemicko-technologických fakultách. Zájemců o studium je tu ve srovnání s humanitními vědami mnohem méně, a tak na některé obory vezmou téměř každého. Jste-li tedy od přírody technický talent nebo vás baví chemie, není co řešit. Dostat se na vysokou pro vás nebude žádný problém.

FOTO: Matematika

Šance na přijetí je na technických fakultách vysoká, Zdroj: sxc.hu

Vidíte vaši budoucnost ve výzkumné laboratoři a sníte, že to budete právě vy, kdo lidstvu přinese další významný objev? Prozatím máte alespoň velkou šanci dostat se na školu. Nejvíce uchazečů o studium totiž loni uspělo na VŠCHT v Praze, dopis o přijetí tu obdrželo 89,1 % přihlášených. Na Fakultě technologie ochrany prostředí a Fakultě potravinářské a biochemické technologie počet přijatých dokonce překročil 90 %.

Nadaní technici, pro které jsou derivace a integrály hrou a dobrodružstvím, se také mohou radovat. Na ČVUT v Praze vloni přijali 85,2 % uchazečů, na Technické univerzitě v Liberci 79,2 %. Téměř jisté přijetí znamenala i přihláška na Fakultu aplikovaných věd ZČU v Plzni (99,3 % přijatých) a Fakultu strojní (94,8 %) na stejné škole. Mezi top 10 nejdostupnějších škol se ZČU ale nedostala, reputaci jí pokazila práva a další netechnické fakulty, kde byla úspěšnost nižší o desítky procent.

Vysoké školy s nejvyšší úspěšností uchazečů

1. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze: 89,1 %

2. České vysoké učení technické v Praze: 85,2 %

3. Technická univerzita v Liberci: 79,2 %

4. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava: 79,0 %

5. Česká zemědělská univerzita v Praze: 77,5 %

6. Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích: 75,0 %

7. Vysoké učení technické v Brně: 74,1 %

8. Univerzita Hradec Králové: 73,1 %

9. Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem: 70,5 %

10. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích: 70,0 %

Zdroj: ÚIV

Velkou šanci na přijetí mají i uchazeči o studium zemědělských oborů. Na ČZU v Praze vzali loni 77,5 % zájemců, přičemž i zde byly rozdíly mezi jednotlivými fakultami. Zatímco na Provozně ekonomickou fakultu se dostalo jen 65,7 % uchazečů, na Fakultě lesnické a dřevařské uspělo plných 100 %. Od podání přihlášky na zemědělku vás ale může odradit fakt, že se v oboru těžko nachází uplatnění.

Studujte to, co vás zajímá

Dostat se na techniku nebo chemii je snadné, ale mějte na paměti, že právě tady více než kde jinde platí rčení lehce nabyl, lehce pozbyl. Neúspěšnost studentů v prvním ročníku je značná a pokud k oboru nemáte vztah, vidinou snadného přijetí se nenechte zlákat. Opravdu nemá cenu se několik let trápit s něčím, co se vám protivilo už na střední škole.

Na druhou stranu, pokud vás technika dlouhodobě zajímá, na školu technického směru se určitě přihlaste. Poptávka po absolventech IT, elektrotechnických nebo strojírenských oborů je vysoká, mzdy absolventů v těchto oblastech také nepatří k nejnižším, tak hurá do toho!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deset veřejných VŠ, kam je nejsnazší se dostat