Moravská metropole Brno není turisty tolik vyhledávaná jako kosmopolitní Praha. Ukážeme vám ale, že i tady můžete navštívit spoustu zajímavých míst a udělat si příjemný výlet.
Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz
Brno je spíše městem studentů než turistů. Nejvíc proto žije v období školního roku, a to hlavně v pracovních dnech. O prázdninách však i sem zavítá určité procento návštěvníků, kteří jsou zvědaví na to, co jim druhé největší město České republiky nabídne k vidění. A není toho zrovna málo.
Špilberk
Nejznámějším místem je samozřejmě hrad Špilberk. Ten dříve fungoval jako obávaná věznice. Za návštěvu rozhodně stojí zdejší kasematy. V papírovém průvodci, který dostanete u vchodu, se můžete dočíst různé pověsti o místím žaláři.
Interiér hradu Špilberk, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Zajímavé jsou i pohledy ze zdejší rozhledny, proto nebuďte líní a těch pár schodů si vyjděte, opravdu to stojí za to. Otevírací doba hradu je od října do dubna v době od 9:00 – 17:00.
Petrov
Kostel svatého Petra a Pavla je dominantou Brna. Leží přímo v centru města, proto se sem můžete vydat na krátkou procházku klidně hned po příjezdu vlakem. Vstup do novogotické památky je zcela zdarma.
Náměstí Svobody
Náměstí Svobody je hlavní brněnské náměstí. K vidění je moderní orloj z černého mramoru, k němuž se váže pověst o nájezdu švédských vojsk na Brno.
Často se zde konají různé akce, koncerty, folklórní tance a podobně. Je lemováno obchůdky a restauracemi, ceny jsou samozřejmě vyšší.
Zelný trh neboli Zelňák
Zelný trh leží v centru Brna, těsně pod Petrovem. Je zde k dostání mnoho druhů čerstvé zeleniny. Uprostřed náměstí stojí kašna zvaná Parnas.
Zelný trh bez prodejců zeleniny, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz
Vila Tugendhat
Funkcionalistická vila Tugendhat, postavená roku 1930 na základě návrhu architekta Ludwiga Miese van der Rohe, je populární památkou. Stavba na železné konstrukci s úžasným designem vnitřního vybavení se stala architektonickým skvostem.
Od roku 2010 je vila bohužel veřejnosti nepřístupná z důvodu rekonstrukce. Znovu otevřít by se však měla již v lednu 2012.
Kampus Masarykovy univerzity
Kampus Masarykovy univerzity, v němž má sídlo Lékařská fakulta, leží vedle Fakultní nemocnice Brno. V budově Campus Square najdete moderní obchodní centrum, ale také vyhlášenou menzu Masarykovy univerzity, kde se dobře a levně najíte.
Brněnská přehrada
Jídlo na břehu Brněnské přehrady
Od kampusu to již není tak daleko na Brněnskou přehradu. Zde můžete vychutnat přírodní park, kde si nebudete připadat jako ve druhém největším městě české republiky. Doporučuji ochutnat rybu v některé ze zdejších hospůdek.
V létě se můžete vykoupat nebo svézt místním parníkem, který vás může dovézt třeba k hradu Veveří.
Hrad Veveří
Je méně známý než Špilberk, ale rozhodně neméně zajímavý. Jeho předností je určitě umístění v přírodě. Výstup na něj znamená kratší výlet, se všemi ostatními brněnskými památkami to tedy za 24 hodin s největší pravděpodobností nestihnete. Přesto mně natolik učaroval, že jej nemohu vynechat.
Příchod ke hradu Veveří, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Můžete se vydat s průvodcem na vnitřní prohlídku hradu, nebo jen obdivovat jeho krásu zvenčí.
Kde posedět
Večerní Brno samozřejmě nabízí spoustu možností k posezení u piva či vína. Zajímavou hospůdkou je The Pub, kde si sami čepujete pivo z pípy umístěné na každém stole. V nabídce jsou i teplá jídla.
Tip: Pokud chcete jít v Brně na pořádné jídlo a třeba ještě někoho pozvat, kupte si voucher u jednoho ze slevových portálů. Často se tam dají najít opravdu zajímavé slevy.
Kam za hudbou
Ve studentském městě samozřejmě nemohou chybět různé kluby či diskotéky. Velice známé jsou kluby Faval a Fléda, kde hraje obvykle moderní hudba, ale pořádají se i různé koncerty a univerzitní párty.
Pro ty, kteří si raději poslechnou rock nebo jazz, je zde Metro Music Bar, kde se střídají různé druhy zábavy. Občas například můžete narazit na zábavní show Na stojáka, českou obdobu klasické stand up comedy show.