Jako fanoušci knih jistě často bojujete s tím, že nemáte své nové úlovky kam uložit, nebo hůř, nemůžete si je zrovna koupit. Tyto problémy naštěstí vyřešila knihovna, kde si můžete knížku za symbolický poplatek půjčit. Říkáte si, že tímto unikátnost knihovny končí? Čtěte dál a nechte si vyvést z omylu.
1. Nejstarší světová knihovna
Za nejstarší knihovnu, která je navíc stále otevřena, se považuje knihovna v klášteře svaté Kateřiny na Sinajském poloostrově v Egyptě. Funguje nepřetržitě od poloviny 6. století. V klášteře se kromě knihovny nachází také druhá největší sbírka náboženských spisů. Knihovna bohužel není přístupná veřejnosti, mohou ji využívat pouze mniši a pozvaní učenci.
Nejstarší veřejnou knihovnu ovšem najdete blíže, a to v Paříži. Byla založena v roce 1368 v Louvru a po 700 letech se přesunula do nového a většího prostoru.
2. Největší knihovna
Pokud jde o velikost knihoven, tu největší uvidíte ve Spojených státech amerických, konkrétně se jedná o knihovnu Kongresu. Čítá na 158 milionů položek a přibližně 520 kilometrů polic. Je v ní více než 36 milionů tištěných knih, 3,5 milionu nahrávek, 13 milionů fotografií, 5,5 milionu map, skoro 7 milionů notových záznamů a 69 milionů rukopisů. Pro milovníka knih a knihoven je to ráj na zemi!
3. Nejmenší knihovna
To úplný opak, tedy nejmenší knihovnu, najdete v ulicích New Yorku. Je sice zdarma, ale vejde se do ní pouze jeden čtenář. Skladem má 40 knih a architekti ji sestavili z recyklovaného materiálu za účelem poskytnutí pauzy lidem od shonu velkoměsta.
4. Nejvyšší knihovna
Za nejvyšší knihovnu považuje Guinessova kniha rekordů knihovnu v Šanghaji. Nachází se v šedesátém patře Hotelu JW Mariott a je tak ve výšce 230,9 metrů nad zemí. Obsahuje čínské i anglické knihy. Dohromady 103 knižních polic stojí v prostoru o velikosti 57 metrů čtverečních. Tato knihovna tedy není nic pro lidi trpící strachem z výšek.
5. První knihovník
Prvním historicky doloženým knihovníkem byl Zenodotos z Efesu za vlády Ptolemaia I. Zenodotos byl řecký gramatik a literární kritik a zabýval se Homérovým dílem. Stal se prvním knihovníkem Alexandrijské knihovny. V knihovně působil také Démétrios z Faléru, který je považován za iniciátora myšlenky knihovny v dnešním smyslu.
6. První klasifikační systém
Za první knihovnický klasifikační systém je považován ten, který vznikl v Severní Americe za dynastie Han. V 16. století, kdy Ameriku kolonizovali Francouzi, si kolonizátoři odvezli několik osobních knižních sbírek na kontinent a převzali jejich klasifikační systém.
7. První cestovní knihovna
Nápad cestovní knihovny dostal v Británii v roce 1857 viktoriánský obchodník a filantrop George Moore. Vytvořil projekt takzvané kočovné knihovny, se kterou objel osm vesnic s cílem rozšířit kvalitní literaturu mezi venkovským obyvatelstvem.
Další takovou knihovnou se stala Warringtonská cestovní knihovna v roce 1858. Knihovnu ve voze taženém koněm založil Warringtonský mechanický institut, který tak chtěl zvýšit půjčování svých knih zákazníkům či mecenášům.
8. Nejvyšší pokuta
Historicky nejvyšší pokuta vyměřená za pozdě vrácenou knihu byla 345,15 dolarů, tedy necelý devět tisíc korun. Stalo se tak v knihovně v Illinois. V dubnu 1955 si půjčila matka Emily Canellos-Simmsové básnickou sbírku Dny a činy. Po smrti matky knihu Emily našla a po 47 letech ji vrátila i s šekem za pokutu.
9. Nejkradenější kniha
Ač se to zdá neuvěřitelné, nejvíce kradenou knihou z knihoven bývá Bible. Aneb Nepokradeš…
10. Knihovna na vodě
První plující knihovna vyrazila na vodu v roce 1959 a první loď postavená na zakázku pro potřeby této knihovny vyplula o čtyři roky později. Loď má 24 metrů a v létě slouží k turistickém okružním jízdám. Jejím vlastníkem je Vinnes Skyssbatservice.