Vánoční likér, bez kterého by to jednoduše nebylo ono! Vsaďte se, že nepoznáte rozdíl od kupovaného. Teda vlastně… je ještě o kousek lepší!
Likéru sluší pěkné skleničky, Zdroj: wikimedia.org
Nachystejte si:
8 žloutků
20 g krupicového cukru
1 vanilkový cukr
1 slazené kondenzované mléko (salko)
1 l plnotučného mléka
500 ml rumu
Do hlubší mísy si dáme žloutky s cukrem a vyšleháme je ručním mixérem do pěny. Na pomalé otáčky do hmoty vmícháme salko a opatrně přilijeme plnotučné mléko. Pozor na vysoké otáčky – tekutina šplíchá!
Bezpečně upravená vajíčka nedají salmonele šanci
Obsah nádoby přelijeme do hrnce s hlubokým – nebo ještě lépe dvojitým dnem a za stálého míchání koňakový základ zahříváme. Po pár minutách začne tekutina pěnit a lehce houstnout. Neměli bychom ji ale vařit!
Odstavíme hrnec z plotny a buď jej vložíme do studené vody a za stálého míchání čekáme až nám koňak vychladne, nebo opět zašpiníme další nádobu a přelijeme si svůj výtvor do chladnějšího hrnce bez širokého dna, který pak též postavíme do vody. Proces chlazení bude ale nesrovnatelně rychlejší.
Zdroj: static.twoday.net
Do vychlazené tekutiny vlijeme rum, klidně i podle chuti méně, než je dáno, a necháme cca dvě hodiny odstát v chladu. Po uběhnutí této doby už jen sebereme lžící pěnu z vrchu a přes jemné sítko, na což se obzvlášť hodí klasické čajové sítečko, likér scedíme rovnou do lahví. Praktické přitom je položit sítko na trychtýř a míchat v něm lžičkou nebo malou vařečkou.
Pokud nevlastníte nic vhodnějšího na cezení, použijte silonky nebo kapesník.
Hotový alkoholický nápoj uložte v zavřených lahvích do chladu a chlubte se jím jen opravdu vzácným hostům, nejspíš vám ho totiž vypijí!
Zdroj: Jak se vařilo a vaří v Nové Pace