Když světu Akbar hrozí zkáza, vyšle čarodějnice Mara svou dceru Pelissu, aby našla chrabrého rytíře Bragona a s jeho pomocí, za vydatné spolupráce tajemného muže v masce, se pokusí o záchranu reality. V lasturovém vězení totiž sílí prastarý temný bůh Ramor a hrozí, že pokud se nepovede vyřknout celé zaklinadlo, které by ho udrželo v řetězech, svět jak ho známe, skončí. Proto ona výprava musí nalézt ptáka času, s jehož pomocí bude mít čarodějnice dostatečnou dobu na vyslovení zaklínadla.
Základní příběh francouzského komiksu Výprava za ptákem času tvoří klasický motiv fantasy – putování. Pelissa s podivným dlouhoocasým zvířetem pojmenovaným Kmotříček vyhledá Bragona, spolu jdou za ptákem času a cestou nabírají či ztrácejí společníky, bojují o své životy a odhalují pro čtenáře různá zákoutí Akbaru. To je však jenom kostra, kterou scenárista Serge Le Tendre obalil masem dějových zvratů, nadsázky, ale hlavně široce koncipovaného světa a množstvím dalších příběhů, které spíše tušíme, než čteme. Díky tomu je komiks neuvěřitelně komplexní, člověk za ním cítí život, ne jen jednorozměrné figurky a prostředí.
Kresba Régise Loisela, místy připomínající mistra Saudka, je typicky evropská. Tváře hrdinů a jejich postavy nejsou jako řezané z mramoru, ale mají normální rysy, třeba Bragonovi figuru rytíře poznamenal čas a dobré jídlo. Vůbec všichni jsou tak nějak uvěřitelně lidští nebo potvorští, volně řečeno ne příliš estetičtí. Tedy až na výrazné Pelissino poprsí. Žijí v podivném světě plném fantasy propriet, exotické fauny a flóry, ale také prastarých magických míst, která občas připomínají sci-fi kulisy. Člověk má pocit, že i nehmotné věci mají co vyprávět, mají svou bohatou minulost a vytvářejí hutnou atmosféru. I když je to možná škoda, jsou to jen kulisy a nejsou zneužívány na různé vysvětlovací odbočky, důraz je kladen na příběh.
Výprava za ptákem času se skládá ze čtyř dílů. První, Ramorova lastura, představuje expozici. Dovíme se, o co jde, představí se ústřední postavy, jak kladné, tak záporné, zařve jedno podivné zvíře, dojde k první rvačce a hrdinové se s první magickou pomůckou vydávají na quest. Chrám zapomnění ukazuje víc ze světa Akbaru, zejména fascinující pouštní pevnost Džajsirů, která jako by vypadla z nějakého sci-fi komiksu. Hádky mezi Pelissou a Bragonem pokračují ve zvýšené intenzitě, což příběhu dodává šťávu. Třetí část Rig uvádí na scénu cosi z minulosti jednoho z hrdinů, ale nedojde na zpomalující flashbacky, nýbrž se to vše organicky proplete s dějem. A také se tady hodně bojuje. Závěrečná část Vejce temnot je pak laděná dost filozoficky, to jí ale neubírá na humoru, překvapivých zvratech a dramatičnosti, dojde na několik krvavých soubojů a úniků na poslední chvíli.
První série Výpravy za ptákem času vyšla kompletně v českém překladu jako jeden svazek. Pro sběratele také limitovaně v pevné vazbě, čímž nakladatelství Crew poprvé okusilo tento duální model. Brožované vydání je čtenářům dostupné za nižší sumu a v nezmenšené grafické kvalitě. Edice Mistrovská díla evropského komiksu nemohla začít lépe.
Původní název: La Quête de L´Oiseau du Temps
Český název: Výprava za ptákem času
Scénář: Serge Le Tendre
Kresba: Régis Loisel
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 224
Vydavatel: Nakladatelství CREW, 2010
Cena: brož 549, vázané 769 KčHodnocení: ***** (100 %)