Vánoční svátky jsou v Itálii o mnoho klidnější, než by se u temperamentních Italů očekávalo. Příliš si nepotrpí na předvánoční shon. Vánoce jsou pro ně skutečně svátky klidu, časem na rodinu a odpočinkem.
Betlémy jsou součástí Vánoc v mnoha zemích, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Důležitější než vánoční stromek jsou pro Italy jesličky, které jsou symbolem italských svátků a jejich kouzlo zůstává zachované i v dnešní době. Rodinné Betlémy se v Itálii dědí po generace. Jesličky jsou podobné těm našim a vystavují se už na začátku prosince. Jedna figurka v nich ale chybí, Ježíšek totiž ulehá na své místo až 24. prosince.
Kdo nosí dárky italským dětem?
To není tak jednoznačné jako u nás. V některých částech Itálie děti dárky dostávají také večer 24. prosince. Nosí jim je Babbo Natale, který se podobá našemu Mikuláši a z Finska jezdí na saních se soby. V jiných rodinách ale dárky rozbalují až další den ráno.
Když se ale v Itálii zeptáte, kdo že nosí dětem dárky, můžete dostat i odpověď, že hodná čarodějnice Befana. Kolem Tří králů totiž dárečky rozdává právě ona. Zlobivé děti se ale mohou dočkat i uhlí.
Befana je sice ošklivá, ale hodná čarodějnice. Když se narodil Ježíšek, tak k němu všichni spěchali s dary. Jenže Befana se o jeho narození dozvěděla pozdě, takže i když s dary hned spěchala do Betléma, Ježíška v jesličkách už nenašla. Dodnes proto létá na svém koštěti a nosí dětem dárky.
Někteří Italové chodí stejně jako Češi 24. prosince na půlnoční mši. Následující den je pak důležitou událostí papežské požehnání Urbi et Orbi, které tradičně sledují lidé po celém světě.
Jídlo, další důležitá část Vánoc
Panettone není bábovka, Zdroj: sxc.hu
Další neodmyslitelnou věcí italských Vánoc je jídlo. Slavnostní pokrmy se podávají v předvečer půlnoční mše, ale hlavně následující den. V některých rodinách se drží půst podobně jako u nás. Kapra bychom u Italů samozřejmě hledali marně. Oběd 25. prosince bývá opravdu vydatný, není neobvyklé mít i deset chodů.
Italové nemají o Vánocích stejná hlavní jídla, může to být jehněčí nebo ryby a mořské plody. Cukroví se liší kraj od kraje, jeden z druhů je například podobný našemu klasickému lineckému.
Co ale mají snad ve všech rodinách, je panettone, případně pandoro. Občas bývá zaměňováno s klasickou bábovkou, ale receptura je jiná.
I když se některé zvyky v jednotlivých částech Itálie liší, podstata Vánoc je po celé zemi stejná. Italové o Vánocích odpočívají, užívají si setkání s rodinou a samozřejmě i jídlo. Ale hlavně si nepotrpí na předvánoční shon, jak tomu bývá v jiných evropských zemích.