Letošní ročník festivalu United Islands nabídne mimo zahraničních headlinerů také celou řadu zajímavých kapel z Česka. Někteří z nich slavili úspěch také v nových alternativních hudebních cenách Apollo a Vinyla. Jak zní taková Björk na český způsob nebo hudební král videoher?
Relativně v plenkách jsou v současné době nové hudební ceny Apollo a Vinyla. Záměr jejich zakladatelů je ale do posledního detailu chvályhodný. Snahou bylo vytvořit reprezentativní hudební ceny, které nebudou svázány vydavatelským lobby ani čistě komerčním pozlátkem. Už při svém zrodu si tak stihly nadělat spoustu nepřátel zejména ve vodách velkých zavedených hudebních cen.
Informace k festivalu
Účinkující: Kraak & Smaak (Nizozemí), Zapaska (Ukrajina), Röövel Ööbik (Estonsko), Baron Bane (Švédsko), WWW (ČR), Floex (ČR) a další
Datum: čtvrtek 21. – sobota 23. června 2012
Místo: ostrovy a prostranství při řece Vltavě, Praha
Vstupenky: vstup je zdarma
Orientace na alternativní část lokální hudební scény se projevila hned v prvním ročníku obou cen. Jak nominovaní, tak vítězové, se ve většině případů rekrutují z dosud neobjevených uskupení. Výjimkou mohou být třeba Tata Boys nebo David Koller, výběr ostatních hudebníků ale nemá v předávání cen obdoby. Trochu paradoxně pak slavil jeden z nominovaných – elektronický mág Tomáš Dvořák alias Floex – úspěch jak v nových oceněních, tak v čistě komerčních Andělech.
Floex (23. června, 15:45, Club Stage, Střelecký ostrov)
Rodák z Prahy Tomáš Dvořák alias Floex si už od mládí tykal s roztodivnými hudebními žánry. Poprvé do povědomí širšího obecenstva prorazil debutovou deskou Pocustone, kde spojil do té doby zřídka mixované žánry od jazzu přes elektroniku až po vážnou hudbu. Hned na počátku kariéry tak slavil velký úspěch, který byl korunovaný cenou Anděl a nominací na Evropskou cenu nezávislých vydavatelství Quartz. Deska dodnes patří k pilířům české hudební scény posledního desetiletí.
[youtube_660]-Bf2sdraGAQ[/youtube_660]
Orientace na elektronické vody ho následně nasměrovala k videoherní branži. Své síly spojil se stejně originálním a umělecky progresivním studiem Amanita Design, k jejichž experimentálním hrám Samorost 2 a Machinarium zkomponoval hudební podklad, který sbíral nadšené ohlasy po celém světě. Ocenění za nejlepší hudební soundtrack pro rok 2009 v prestižním časopise PC Gamer mluví za vše.
Svůj talent uplatnil také v sérii interaktivních instalací, které tvořil během svých studií na pražské Akademii výtvarných umění.
Hlavním tahákem United Islands 2012 budou holandští Prodigy
Téměř po deseti letech se loni ve velkém stylu vrátil k sólové tvorbě. Na albu Zorya, pojmenovaném podle slovanské bohyně noci Zorye Polunochnayové, dotáhl k dokonalosti prvky ze své debutové nahrávky. Strhující mix, ve kterém se v organickém celku snoubí elektronické prvky s moderním jazzem, mu po zásluze vynesl další cenu Anděl a také nominaci v alternativních hudebních cenách Apollo.
Fiordmoss (23. června, 14:25, Club Stage, Střelecký ostrov)
Elektro-folk u nás nemá na růžích příliš ustláno. Napravit se to snaží brněnská kapela Fiordmoss. Před čtyřmi lety se dva studenti videoartu na brněnské Fakultě výtvarných umění rozhodli, že spolu jednoduše musí hrát. Petra Hermanová a Roman Přikryl s hudbou koketovali už dávno. Mužská část dua se už nějaký ten pátek věnovala DJskému povolání, Petra zase tvořila v kapele Siren akustické duo s dnes světoznámou Markétou Irglovou.
Fascinace severským uměním z projevu kapely přímo čiší. Zejména specifický zvuk a propracované vizuální zpracování jejich videoklipů se může směle měřit se slavnou islanďankou Björk.
[youtube_660]Wf_s5pWs2-E[/youtube_660]
Po dvou letech působení Fiordmoss uvedli na trh svou první nahrávku s názvem Gliese, na níž se jednou skladbou podílel také Glen Hansard. S úspěchem přišla také celá řada koncertních vystoupení nejen v České republice, ale také na Slovensku nebo v Polsku. Mohou se pyšnit také titulem předskokanů kapely Midi Lidi. Od druhého alba s kapelou působí i kytarista Jan Boroš. V loňském roce kapela převzala ocenění pro Objev roku v alternativních hudebních cenách Vinyla.
Prince of Tennis (22. června, 16:15, Exit Stage, Střelecký ostrov)
Sice se do povědomí hudebních fanoušků u nás ještě nestačili zařadit, v žánrových kategoriích prestižních cen Anděl však už zvládli zabodovat stejně jako v alternativních cenách Apollo. Na to ale duo David Volenec a Honza Čechtický pri zakládání kapely rozhodně nemysleli, šlo jim jen o čirou radost z hudby. Oba mají bohaté zkušenosti z menších kapel, regulérní úspěch ale přišel až ve vodách elektropopu pod nálepkou Prince of Tennis.
Jejich originální přístup k v současné době bohatě obsazené hudební škatulce jim už stačil přinést úspěch jak na českém písečku, tak v zahraničí.
Komu vítězové a nominovaní z nově založených českých alterativních cen Vinyla a Apollo nestačí, nemusí smutnit. Na pódiích United Islands vystoupí také černí kladenští koně české hudební scény – kapela Zrní, ambiciózní projekt Republic of Two nebo stálice Monika Načeva.