Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tomio Okamura vypráví svůj Český sen

Samcová Jana

Samcová Jana

21. 4. 2010

Tomio OkamuraMít svou vlastní autobiografii dnes patří k jakémusi bontonu. Být černý na bílém je součástí image a také známkou toho, že jste takzvaně in. Krok s dobou se rozhodl držet i guru cestovních kanceláří Tomio Okamura, jehož příběh je od nedávného nedávna k dostání na pultech knihkupectví.

Obálka knihy Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Obálka knihy Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Se sepsáním autobiografie Tomiu Okamurovi pomáhal Jaroslav Novák Večerníček, spisovatel, novinář, výtvarník a Tomiův přítel. Možná je na místě se ptát, proč tato kniha vznikla. V době, kdy se to v knihkupectvích na papír převedenými životními osudy jen hemží, je otázka více než aktuální.

Kdo je Tomio Okamura?

Otec byl Japonec, matka Češka. Narodil se v Japonsku, ale od útlého dětství vyrůstal v Čechách. Nějakou dobu dokonce i v dětském domově. Od čtrnácti let střídavě létal do Japonska, kde chvíli pracoval jako popelář i jako prodavač popcornu.

V ČR zakotvil ve svých dvaadvaceti letech. Začal po Praze provázet Japonce a dnes jeho cestovní kancelář Miki Travel přiváží ročně do Česka kolem 100 tisíc turistů. Kromě toho je viceprezidentem a mluvčím Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, vystupuje v rozhlase a televizi jako propagátor kultury své rodné země.

Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Dle slov nakladatele není cílem knihy zvýšit popularitu Tomia Okamury, ale vysvětlit, proč a jak se tu objevil.  A to se knize daří do puntíku. Vyprávění začíná trochu jako pohádka. Stačí přidat úvodní větu Byl jednou jeden… a iluze by byla dokonalá. Notabene když jednotlivé stránky zdobí černobílé ilustrace. A vlastně to i tak trochu pohádka je. Tuctový Japonec přijede do Prahy udělat díru do světa a světe div se – ono se mu to povede.

Tomio Okamura bude hostem online rozhovoru v pondělí 26. dubna od 13 hodin. Ptejte se už nyní zde!

Za vším pozlátkem se skrývá tvrdá píle, odříkání, krev, pot a slzy. S čímž souvisí jedna z nejcharakterističtějších japonských vlastností – pracovat do úmoru. Japonsko jako jediná země na světě má dokonce samostatný výraz pro smrt z přepracování – karóši. A takových japonských zvyků a tradic se v knize objevuje hned několik. Namátkou vztah Japonců k filmu, ke katolické víře i k sebevraždám. Ale vraťme se k příběhu Tomia Okamury.

Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Tomio Okamura, Foto: Vladimír Weiss

Úlohou recenze není popisovat, o čem kniha je, ale jak je napsaná, zda se v ní skrývá něco, kvůli čemu stojí za to si ji koupit, jestli má čím zaujmout. V případě Českého snu Tomia Okamury rozhodně je co nabídnout. Velmi zajímavý je začátek příběhu, jak se Tomiovi rodiče sbližovali v prostředí komunistického Československa. Šokující je osud Tomia jako malého předškoláka, který byl nucen své bezstarostné dětství vyměnit za šikanu v dětském domově.

Čech v Japonsku, Japonec v Česku

V knize Tomio vzpomíná, jak si už tehdy uvědomil, že to v životě nebude mít jednoduché. V Čechách ho nazývali šikmookým, v Japonsku byl podřadný běloch. Nepatřil nikam a společenské uznání si musel vydobýt vlastní pílí. Největší část knihy je věnována Tomiově snaze zabránit novele zákona o cestovním ruchu, která by pro jeho podnikání v průvodcovství byla likvidační.

Podrobné líčení, kterak mladý průvodce obcházel jednoho politika za druhým a lobboval za zdravý rozum, je místy trochu únavné. Ačkoli je to pro pochopení celého příběhu podstatné, neškodilo by sáhodlouhé pasáže alespoň o polovinu zkrátit. Mnohem více by knize slušelo více japonských reálií a kultury. Namísto toho se kniha nepříjemně stáčí k blahořečení jednoho politického spektra a hanění druhého.

Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Tomio Okamura, Zdroj: tomio.cz

Tomio Okamura účinkoval i ve vile VyVolených

Zajímavými detaily jsou vzpomínky na Tomiovo podnikání v gastronomickém odvětví, působení v mediální branži (Vila Vyvolených, Den D) a také seznámení s jeho názorem na českou toleranci. Knihu zpestřuje a zároveň uzavírá deset Tomiových nejoblíbenějších japonských receptů.

Přestože se kniha na přebalu snaží čtenáře přesvědčit, že rozhodně nechce být jen blahoslavením osoby Tomia Okamury, čtenář se mnohdy pocitu cíleně mířeného public relations neubrání. Ať je to jak chce, tento literární počin je zajímavým kouskem pro ty, kteří se touží dozvědět něco o japonské kultuře, ale i o zločinném chování malých českých podvodníčků i velkých ministrů.

Tomio Okamura

Český sen

Vychází v nakladatelství Fragment

Formát  165×235 mm, váz., 120 str., 249 Kč

Ve čtvrtek 15. dubna 2010 proběhl v Praze křest této knihy za účasti Tomia Okamury, Jaroslava Večerníčka, Jiřího Paroubka, Václava Upíra Krejčího, Alexandra Vondry a dalších. Fotografie ze křtu hledejte v naší fotogalerii.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-cestovani-krest-knihy-tomio-okamura-15-4-2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tomio Okamura vypráví svůj Český sen