Posledně jsme si pověděli něco o tom, jak seriál začínal a dnes si pro změnu povíme, jak probíhaly jeho nesmělé krůčky a jak se před námi otevíral svět, který do dnes nebyl uzavřen.
Goa'uld Apophis a major Carterová Zdroj: stargate.mgm.com
Hlavní náplní prvních dvou sérií je boj s Goa’auldy a hledání technologií a spojenců k jejich porážce, nicméně se zde naleznou i díly, které linii zdánlivě narušují (na některé naváží díly z dalších sérií) a oživují celý seriál. Uznejte sami, kdyby se v každém díle střílelo, mebylo by to úplně ono.
SG-1 pod lupou
Zajímavé je, jak se postavy vyvíjejí. Třeba takový plukovník O’Neill, který občas předstírá, že je hloupější, než vypadá. Je to tvrdý voják, který dlouhá léta sloužil v přísně tajných operacích, nicméně to není zelený mozek a dokáže se v případě potřeby rozhodnout pro správnou věc, a to i když, je to proti přímému rozkazu. Má prořízlou pusu, což mu občas dělá problémy s nadřízenými a od nepřátel díky tomu občas schytá nějakou tu ránu na víc.
Daniel Jackson, muž, který vlastně zprovoznil Hvězdnou bránu, v týmu pracuje jako archeolog a lingvista, jeho služby jsou nejvíce potřeba při setkáních s cizími kulturami a překládání nejrůznějších starobylých textů. Je nesmírně vnímavý a má velké empatické cítění, někdy až příliš velké, což několikrát přivede SG-1 do pořádného průšvihu.
Kapitán Samantha Carterová, doktorka astrofyziky vystupuje v týmu, jako ztělesnění vědy a techniky. Dokáže si poradit s nejrůznějšími druhy technologií a to i těmi mimozemskými, které jí sice dělají zpočátku problémy, nicméně postupem času se z ní v daných věcech stává odborník na slovo vzatý.
A nakonec Tea‘lc . Jako představitel mimozemské rasy přivádí většinu lidí do rozpaků, slouží tvůrcům jako ukázkový příklad kulturních i etnických rozdílů, které mají často naštěstí humorný konec. Jedná se převážně o poznávání života na Zemi. Tea‘lc hraje tvrdého vojáka opravdu věrohodně a jeho nejčastěji pronesené slovo („Indeed.“ – „Vskutku.“) jen podtrhuje rozdílné myšlenkové pochody lidí a Jaffů.
Společné kořeny
Hned na začátku se dozvídáme, že celá naše galaxie je obydlena téměř jen lidmi, a ještě zajímavější na tom je, že tito lidé jsou původem ze Země, ze které je unesli Goa’uldi a udělali si z nich otroky, Jaffy a hostitele. Někoho možná napadne, aha, otroky znám, ale co je to Jaffa? Jaffa je člověk, pokud se mu tak dá ještě říkat, který poskytuje ochranu Goa’uldům v larválním stádiu. Tvoří pro ně jakýsi inkubátor a nosí tyto parazity ve vaku v břiše. Nechutné, že?
Nicméně Jaffové mají výměnou za svou službu dlouhý život (více než sto let) a jsou zdraví a silní, protože Goa’uldi dovedou vyléčit téměř každou lidskou nemoc. Tea‘lc je také Jaffa a proto se o něj zajímají nejrůznější vědci, vláda a vůbec všichni ti patolízalové z vysokých míst, ovšem Tea‘lc si vyslouží jejich důvěru a na doporučení plukovníka O’Neilla je zařazen do SG-1.
Goa'uldí larva v Jaffském vaku. Zdroj: stargate.mgm.com
Jedněmi z našich nejrozvinutějších příbuzných, jsou bezesporu Toláni, kteří ovládají nejrůznější technologie, o kterých si něco povíme později, nicméně můžeme prozradit třebas zařízení, které umožňuje průchod pevnou hmotou, nebo zařízení na zaznamenávání emocí. Země v budoucnu uzavře s Tolány spojenectví a bude s nimi mít velice přátelské vztahy.
S patrně nejzajímavější rasou a přímými příbuznými lidí, se setkáváme v epizodě The Fifth Race, a to s rasou Antiků, kteří byli staviteli Hvězdných bran a představují tu nejrozvinutější rasu ve známém vesmíru. O jejich technologiích se však dozvíme více až v dalších sériích.
Z trochu jiné genetické banky
Kromě našich vzdálených příbuzných, zde žijí ale i jiné bytosti, jako například Noxové, které poprvé uvidíme v epizodě The Nox. Na první pohled vypadají jako lidé, avšak to, v čem se opravdu liší, není vzhled, ale jejich schopnosti, stupeň vývoje a délka života (klidně i 300 let). Noxové se mohou sami zneviditelnit a dovedou svou schopnost uplatnit i na jiné předměty a tvory. Ovšem to nejzajímavější, co umějí, je, že dovedou vzkřísit mrtvé, a to jak mrtvé svého druhu, tak i obyčejné lidi, jak se o tom přesvědčí na vlastní kůži SG-1.
Čtyři Noxové Zdroj: stargate.mgm.com
Dalšími novými rasami jsou Asgardové a Únasové, se kterými nás seznamuje epizoda The Thor’s Hammer. Ačkoli ještě netušíme, jak Asgardové doopravdy vypadají, určitě víme, jak vypadají Únasové. Únasové jsou původním hostiteli Goa’uldů. Jsou velmi silní, mají léčivé schopnosti a společně s Goa’uldí larvou mohou přežít i staletí díky spánku, do kterého se mohou přivést. To, jak doopravdy vypadají Asgardové (ne, jak vystupují v dějinách Země, totiž jako severští bohové typu Thor nebo Heimdall), se dozvíme v již zmiňovaném díle The Fifth Race.
V epizodě The Torment of Tantalus se seznamujeme se čtyřmi mimozemskými rasami, ovšem jen díky písmu a odkazu, který ponechali v dnes již pobořeném chrámu (Aliance čtyř ras). Je to odkaz v podobě jakési univerzální řeči, poskládané z atomů a molekul. Později se dozvídáme, že tři z nich již známe – Noxové, Asgardi, Antikové. Zbývající Furlingové zůstávají až do konce seriálu neznámí. SG-1 o nich však čas od času vtipkuje, neboť jejich jméno asociuje cosi malého a chlupatého (fur znamená anglicky srst).
Tea'lk bojuje s Únasem Zdroj: stargate.mgm.cm.com
Goa’uldi umí všechno…
O Goa’uldech jsme si pověděli posledně, nyní si pojďme říci něco o jejich technologii. Výsadní postavení v ní má nerost Naquadah, který mají doslova v krvi a mahou díky němu ovládat naqadahovou technologii. Většina technologií se zaměřuje hlavně na zbraně a zbraňové systémy od vesmírných lodí, energetických štítů a výbušnin počínaje, léčivými Sarkofágy, umožňujícími věčný život, a technologiemi pro vyvolávání vzpomínek konče. Z vojenských lze uvést Ozbrojenou ruku, která sice vypadá jako šperk, ale dokáže vyslat proti nepříteli výboj energie, a dokonce kolem svého nositele vytvořit osobní silové pole, které odráží prakticky všechny předměty. Zajímavé je, že veškeré Goa‘uldské technologie, jsou postaveny na základech Antických technologií, příkladem budiž transportní kruhy, které fungují na principu brány, jen na kratší vzdálenost.
Tok'rové Zdroj: stargate.mgm.com
… ale nemusí být jen záporáci
To, že ne všichni Goa’uldi nejsou stejní, se dovíme, v epizodě In The Line of Duty, kde do kapitána Carterové vstoupí Tok‘ra Jolinar. Oslovením Goa’uldi bychom ale Tok‘ry příliš nepotěšili, Tok‘rové, přesto, že jsou geneticky stejní parazitičtí tvorové, zakládají si na tom, že nejsou mocichtiví jako Goa’uldi a dlouhá tisíciletí s nimi vedou válku. Tok‘rové se snaží infiltrovat mezi Goa’uldy a tím jim škodit. Jsou také velice vyspělí (používají Goa’uldskou technologii). To vše, a ještě více, se dozvíme, ve dvouepizodě The Tok‘ra I. a II., kde s nimi Země dokonce uzavře spojenectví.
All the strange, strange creatures
V galaxii se nachází taková spousta různých ras, že není možné všechny z nich dost dobře popsat, proto připomeňme například Oanesany, jakési rybí lidi, Živé krystaly, Duchovy a mnohé další, jejichž poznávání nechám čistě na vás.
Rasa Oanes Zdroj: stargate.mgm.com
Stargate SG-1 rozhodně není žádná nuda a na své si zde přijde téměř každý, od milovníka historie a mytologie až po fantasty, kteří raději vidí energetické štíty, lodě a nejrůznější zbraně. Zdaleka jsme v tomto článku neobsáhli vše, a proto zbytek poznávání necháme na vás, řekněme jako domácí úkol do příště, kdy se koukneme další série.