Russell Kirkpatrick: Přes tvář světa. Pod krásnou obálkou se skrývá slibný průměr
Jan Nohovec
5. 7. 2010
Slovo ‚moderní‘ má dva významy. Ten obecně používaný znamená ‚soudobý‘ či ‚současný‘. Existuje ovšem i výklad ‚pokrokový‘ či ‚experimentální‘. Jak si vykládáte název laserovské edice Moderní díla fantasy, záleží jen na vás, u posledního díla, Přes tvář světa od Russella Kirkpatricka, se ale o ten druhý význam rozhodně nejedná.
Pokud uvidíte v knihkupectví nebo jen v ruce svého kamaráda knihu Přes tvář světa od novozélandského spisovatele Russella Kirkpatricka, neodoláte a okamžitě si ji budete chtít koupit nebo vypůjčit. Pokud vás takových bude víc, sesypete se na ni jako roj mušek na rozsvícené venkovní světlo v letní noci. Snažit se klást jakýkoliv odpor proti přitažlivosti obálky Grega Bridgese a grafické úpravy Lukáše Tumy, na kterou nakladatelství Laser-books vsadilo, se prostě nedá. Podlehnete, ani nevíte jak.
Putuji, putuješ, putujeme
Kniha Přes tvář světa staví na klasickém motivu putování, který do fantasy vnesl Tolkien, ale jenž v literatuře existoval už dávno předtím. Že se jedná o cestu tam a možná zase zpátky, vám napoví už první stránky, kde naleznete několik podrobných map. Zde je třeba vzdát geografu Russellu Kirkpatrickovi hold, protože valná část geografie jeho světa vypadá skutečně realisticky. Na rozdíl od již zmiňované Tolkienovy Středozemě si v ní člověk může představit posuny litosférických desek, meteorologické pochody a další zemské děje, bez kterých by se fiktivní planeta neobešla. Tedy pokud by ji celou nepoháněla ryzí magie.
Ale zpět k příběhu. Ten začíná, pokud pomineme klasický, ale přebytečný prolog, ve vesničce kdesi na severním pobřeží říše s šestnácti královstvími. Archetyp obyčejného hrdiny, neoblíbený teenager, sourozenec od narození chromého bratra, navíc zamilovaný do místní krasavice, přijde o své rodiče. Po tom, co byl jeho otec Obchodník na dlouholeté misi místního krále, se hlava rodiny nečekaně vrátila, aby svou rodinu zpravila o nebezpečí, které hrozí celé zemi. Nesmrtelný pán Brudhwy, zvaný prostě Ničitel, si usmyslil ďábelský plán, jak ovládnout celé království, neřku-li celý svět. Leithův otec se do toho nešťastnou náhodou přimíchal a teď ho pronásledují Ničitelovi poskoci. Než však stihl z vesnice zase utéct, celou rodinu se pronásledovatelé pokusili unést. Naštěstí se Leith s bratrem zachránili a mohou o Ničitelově hrozbě zpravit královskou radu a jen tak mimochodem možná i zachránit své rodiče. Možná.
Na samém počátku nevypadá kniha Přes tvář světa nic moc. Každá z hlavních postav je zažitý archetyp, příběh startuje pomalu a jediná přitažlivá věc jsou dobře popsané zvyky a povaha obyvatel Leithovy vesnice. O pár desítek stran dál to nevypadá o moc lépe. Zbavili jsme se statického prostředí vesnice a už putujeme. Skupinka černobílých hrdinů se pod vedením tajemného staříka dostává nejen z okolí rodné vísky, ale posléze i z kraje. Aby získali pomoc, obrací se na tajemný řád, ke kterému stařík náhodou patří. Na scénu přichází, nikým nečekáno ani nevítáno tajemné proroctví, že jednou povstane skupinka hrdinů a… A my se zase vydáváme na cestu.
Jak se Novozélanďan vydal na zkušenou
Pokud jsem o pár řádek výše Kirkpatricka chválil za použití profesních znalostí, pak ho teď musím naopak pohanět. Popsat zemi, popsat charakteristiku obyvatelstva jako celku, vymyslet legendu pro každý sebemenší koutek rozsáhlého světa umí na výbornou. Bohužel, sám autor si byl možná vědom toho, že právě to mu jde opravdu nejlépe. Proto místy sklouzává k sáhodlouhým popisům krajiny, její historie a obyvatel, nezřídka skrz příběhy vyprávěné u ohně, což napoprvé působí dobře, napodruhé hůř a napotřetí, napočtvrté už ohraně. Obzvlášť, když se autor tímto způsobem zastavuje u každého druhého údolí rozsáhlých hor.
Naštěstí Kirkpatrickovi po čase dojde, že to není zrovna nejlepší způsob psaní knihy. Přimíchá do děje několik nových postav, aby se mohlo ve skupince cestovatelů něco dít, ovšem ani ti nemají zrovna dvakrát propracované charaktery. Černobílá s černobílou nedají dohromady barevnou. A tak čtenář i autor postupují stránkami dál, a když už to vypadá, že se jeden začne opravdu nudit, Kirkpatrick zase přidá novinku.
Jedna postava za druhou se pomalu začne vybarvovat a doznávat hlubších psychických schopností. Pořád to moc nestačí, protože mezitím vzrostl počet hrdinů natolik, že kdyby dával Kirkpatrick dohromady podrobný psychologický profil ke každému, asi by ho to odrovnalo, ale román si tím připočte zase pár bodů k dobru. A ke konci se dokonce přímočaré putování zvrtne v akční finále. Wow.
O talentu, který se musí procvičit
Russell Kirkpatrick si s knihou Přes tvář světa dal hodně velkou práci. Podle dostupných údajů před svazkem Přes tvář světa nenapsal ani řádku nějaké fikce a na prvním svazku trilogie Oheň nebe je to vskutku znát. Jako snad každý šel do psaní románu s nějakými iluzemi, z nichž mu na konci mnoho nezbylo. Naučil se, jak zpracovat nejen geografii a vratkou mytologii, ale i jak do světa zasadit svůj příběh a uvěřitelné postavy a jak tomu dodat tu pořádnou šťávu – to vše aniž by musel sáhnout po nouzovém prostředku silné a temné magie, kterou se dá obejít prakticky všechno. Samozřejmě, nějaké ty nadpřirozené síly v knize najdeme, ale až na lehce přehnané proroctví to není nic velkého a přemrštěného.
Přes tvář světa je naprosto klasická putovní fantasy, do níž se nezkušený autor snažil vtáhnout trochu vlastní invence a přitom se nechal ovlivnit moderním smýšlením (například monoteistické náboženství není zdaleka vnímáno tak striktně). Nepovedlo se mu to, alespoň ne tak, jak čekal. Nová kniha z edice Moderní díla fantasy proto za mnoho nestojí – za těch 345 Kč opravdu ne – přesto slibuje nový talent, který se jako každý autor potřebuje nejprve vypsat, aby jeho výtvory za něco stály. Přes tvář světa bylo jeho prvním počinem, který ani nemohl dopadnout jinak. V následujícím díle to třeba bude lepší a celý příběh dostane ty správné grády, které měl mít už od začátku. Nebo taky ne…
Název originálu: Across the Face of the World
Český název: Přes tvář světa
Autor: Russell Kirkpatrick
Překlad: Naďa Pažoutová
Obálka: Greg Bridges
Počet stran: 448
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 345 KčHodnocení: *** (50%)