Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Rozkvět vědy a umění s příchodem renesance

Petra Červená

Petra Červená

12. 11. 2009

Antický ideál krásy ovlivnil výtvarné umění i renesanční módu. Důraz se kladl na přirozené tělesné proporce. Renesanční móda působí harmonicky a přirozeně, tvoří soulad všech částí. Už žádné protáhlé tvary bot, vysoké čepce, cípaté rukávy, dokonce i pasová linie se vrátila na své původní místo.

Mekka módy: Itálie

Renesanční individualismus podporoval soutěživost jednotlivých městských republik a výrazné rozdíly v jejich oděvu. V popředí italského politického a kulturního života stála Florencie.

Renesanční muž

Mladí muži nosili nápadný krátký oděv zvonovitého střihu. Někdy dosahoval ke kolenům, jindy byl mnohem kratší a odkrýval přiléhavé nohavice. Módním hitem číslo jedna se v 16. století staly rukávy. Původní hladký a úzký rukáv renesančního oděvu se uvolnil v místech největšího napětí tkaniny na loktech malými průstřihy. Prostřihovaly se všemi směry do hvězdic či čtverců a tím nechaly vyniknout spodní barevný podklad. Rozparky byly původně funkční, svislé, vejcovitého tvaru. Brzy se rukávy přestaly sešívat a jen se volně spojovaly pásky. Dokonce se oddělily od živůtku a připevňovaly se k ramenům stuhami. Průstřihy často záměrně prosvítala jemná plátěná košile, která plnila funkci spodního prádla, jež se stalo nejluxusnější částí oděvu a objevovalo se pouze v šatníku nejbohatších. Klasickým oděvem vrcholné renesance se stal dlouhý plášť se všitými rukávy a velkým kulatým límcem, který se ještě dlouho držel jako kroj oficiálních univerzitních slavností po celém světě.

Zdroj: historie-mody.wz.cz

Zdroj: historie-mody.wz.cz

Uvolněnost v dámské módě

Ženský oděv, který v gotice těsně obepínal tělo, se v renesanci uvolňuje a řasí do širokých pravidelných záhybů. Poprvé se svým střihem dělil na sukni a živůtek, čímž přirozeně členil postavu. Ozdobné rukávy byly k živůtku volně přišité nebo pouze přivázané stuhami, aby se daly snadno obměňovat. Svrchní sukně, bohatě řasená, se při rychlé chůzi a při tanci podkasávala.

Květinářství ve vlasech

Ženy si dlouhé vlasy upravovaly do volných uzlů a jednotlivé prameny proplétaly stuhami, šperky či květinami. Černovlasé Italky si vlasy barvily, odbarvovaly nebo používaly pletence světlých vlasů. Svých proslavených vysokých čel pak docílily vyholováním. Mužské vlasy spadaly na ramena a zdobil je baret, měkký, tvárný a zdobený peřím, který byl typický hlavně pro florentskou módu. Co se týče šperků, velké oblibě se těšily zlaté řetízky několikrát obtočené. Muži na nich nosili přivěšené řády, ženy šperky. V 16. století se poprvé objevují hodinky, ovšem oproti dnešní podobě se nosily jako drahocenný doplněk na řetězu kolem krku. Boty měly mírný zakulacený tvar, obvykle s nízkým podpatkem a v prostřihávané módě měla i obuv prostřižené otvory.

Co do vlasů dnes? Zdroj: snubni-prsten.cz

Co do vlasů dnes? Zdroj: snubni-prsten.cz

Co do vlasů dnes? Zdroj: snubni-prsten.cz

Co do vlasů dnes? Zdroj: snubni-prsten.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozkvět vědy a umění s příchodem renesance