Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu se přidala na repertoár Studia Ypsilon. Snaha humorným způsobem ukázat vyrovnání se s minulostí nevyšla na prázdno, ale ani extra nezaujala.
Geniální nápad. Předstírat vlastní smrt a zbavit se tak nemilé návštěvy. Zdroj: ypsilonka.cz
Jan Schmid dopsal svoji hru v roce 2012 a ústřední téma se točí okolo náhodného setkání dvou rodin. Rodina Zázvorových žije v domě emigrantů. Rodina Kocourkových, která musela barák opustit kvůli emigraci do Kanady, se vrací do Čech.
Příběh ve stylu Hřebejkova Horem pádem vytváří zábavné situace na pozadí závažných a nevyřčených témat. Ale ani jednu z těchto dvou poloh nedokázal režisér Schmid ve Škaredé středě dotáhnout do konce. Inscenace začíná jako komedie a divák očekává, že z náhodného soužití dvou rodin budou vycházet zábavné a situační scény.
Autor i režisér inscenace v jedné osobě chtěl dodat příběhu hlubší význam, a proto se po gagu začnou řešit otázky minulosti a emigrace, aby se vzápětí rozbily buď dalším gagem nebo písní. Nutno podotknout, že zábavná část inscenace pobavila především dialogy starých Zázvorových. Jiřímu Lábusovi padla role nervózního dědy na míru, ale ve snaze zapojit do děje něco k zamyšlení působil celek chaoticky.
Očima Kateřiny Valalik Čermákové: Škaredá středa v Ypsilonce je tradiční inscenací specifické pražské scény. Odpočinková činohra s trochou hudby, tance a velkou porcí humoru. Pravidelné návštěvníky nepřekvapí, naopak neznalé diváky šokuje. Scéna je nenáročná, ale nápaditá, kostýmy hravé a diváky lákají známé tváře v čele s Martinem Dejdarem a Jiřím Lábusem. Teta z Halifaxu vás pobaví, hluboké myšlenky ale nečekejte.
Hodnocení: 60 %
Víc chaosu dodávaly dvě vedlejší postavy. Naďa, ruská přistěhovalkyně a sousedka Zázvorových, a vietnamský obchodník. Pro příběh hlavních postav, které se vyrovnávají s nastalou situací, byly tyto postavy zbytečné. Stejně jako velké množství písniček. Ne, že by neoživily inscenaci, ale více času se mohlo věnovat dialogům.
Děj poměrně rychle přeskakoval z jedné polohy na druhou. Chvíli se k sobě rodiny chovaly odtažitě, chvíli velmi přátelsky a v závěru nenávistně. Divák se mohl jen domnívat proč. Vznikl sice prostor pro divákovu fantazii, ale ztratila se možnost vytvořit více zábavných scén.
Zázvorovi se radí.
Škaredá středa má kvalitní herecké obsazení. Jiří Lábus v roli dědečka Zázvory nezklamal a ukázal se jako nevtipnější postava. Martin Dejdar s Oldřichem Navrátilem spíše zapadli do průměru, než aby výrazně oslovili.
Přirozeným a nenuceným hereckým výkonem příjemně překvapila Barbora Vyskočilová, jenž hrála René, vnučku v rodině Kocourků. Postava Elisabeth, kanadská žena pana Kocourka, kterou si zahrála Jiřina Vacková, také stojí za zmínku. Elisabeth jako cizinka neumí česky, má tedy štíhlejší scénář než ostatní, ale zaujme svým americkým dialektem.
Scéna i kulisy vypadají jednoduše. Vše se točí okolo gauče a stolku v obýváku, kde se odehrává většina scén. Ale v tomto případě méně znamená více. Škaredá středa sice pobaví, ale nijak výrazně nevyniká.
Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu, Studio Ypsilon, autor a režie: Jan Schmid, hrají: Jiří Lábus, Jana Synková, Martin Dejdar, Renata Rychlá, Martin Bohadlo, Oldřich Navrátil, Jiřina Vacková a další
Hodnocení: 60 %