Abyste udělali povedený trik, stačí umět odvést pozornost a ve správnou chvíli se správnými efekty vytáhnout králíka z klobouku. Jenže k natočení povedeného filmu triky nestačí.
Režisér Louis Leterrier to udělal znovu. Nalákal diváky epickým trailerem, který ukazuje až neuvěřitelné množství známých a kvalitních herců a zároveň odhaluje poměrně originální zápletku. Jenže když dorazíte do kina a odkoukáte předlouhé dvě hodiny, tak nějak vám dojde, že jste se nechali nachytat. A ne jen kouzelníky na plátně.
Dá se trikem vykrást banka?
Podfukáři rozhodně nejsou špatným filmem. Však už jen ta zmíněná zápletka. Parta talentovaných kouzelníků se dá dohromady, aby vzápětí vykradla banku. Co bude dál? Co si chystají jako svůj největší trik? V patách jim je nesehrané duo policistů a bývalý kouzelník, který se raději vrhl na dráhu odpadlíka odhalujícího podstatu triků bývalých kolegů.
O kouzelnících přitom vznikl nejeden film. Například takový Dokonalý trik, který se věnoval věčnému rivalství dvou mužů a jejich rozdílnému pohledu na kvalitního kouzelníka. Nebo takový Iluzionista ze stejného roku, v němž hlavní hrdina pátrá po vrahovi své milé.
V každém případě se ale mezi nimi neobjevuje příliš komedií. A když už, je to ulítlá blbůstka The Incredible Burt Wonderstone se Stevem Carellem. Tentokrát nám mělo být naservírováno něco nového, něco, co mísí prvky komedie, detektivky a akčního filmu.
Takoví herci pohromadě se jen tak nevidí. Zdroj: Bontonfilm
Což splněno bylo, ne však ve vyváženém poměru. Například detektivní část zde plní pátrající policista (Mark Ruffalo), kterému se postupně odhaluje podstata některých triků stejně jako divákovi. Proto je i on paradoxně hlavním hrdinou (ne kouzelníci, jak by se mohlo zdát). Morgan Freeman si s ním dává tu práci, aby mu popsal loupež z francouzské banky krok po kroku. Stejně jako on neznáme motiv kouzelníků a netušíme nic o jejich tricích.
A zde přichází jeden z problémů. Film staví ze všech emocí nejvíce na příjemném překvapení. Divák postupně zjišťuje jednotlivé motivy, úlohy postav, a hlavně podstatu zmiňovaných triků. Pokud ale aspoň trochu přemýšlíte nebo, nedej bože, jste jako malí sledovali show s Davidem Copperfieldem, budete o zábavu ošizeni. Podfukáři nejsou bůhvíjak chytrý film a některé (ale zase ne všechny) prvky se dají odvodit, vymyslet, případně vytáhnout z paměti (například klasický trik s králíkem v klobouku).
Místo triků počítačové triky
Na překvapení staví i dramatické stupňování filmu. Jenže čím víc se blížíme konci, tím méně času zbývá na vysvětlování (řeči nahradí akce). Divák pak začne mít pocit, že se před ním akorát předvádí pár trikařů, rozumějte filmových trikařů. Louis Leterrier umí zařídit, aby Podfukáři vypadali po vizuální stránce vydařeně, a hraje si s nejrůznějšími světly či létajícími bankovkami. Podstata kouzelnických triků, tedy že musí být skutečně proveditelné, ustupuje do pozadí před faktem, že nesledujeme Copperfielda, ale pořád jen hraný film se stomilionovým rozpočtem.
Ve snímku ale naštěstí vystupuje mnoho postav. Sice nejsou příliš propracované a o jejich vlastnostech se kromě laciných úletů mnoho nedozvíme (např. Dave Franco hned na začátku pokazí svůj trik, a tak asi bude mladý a nezkušený).
Bez těchto herců by se film neobešel
Každou z nich ovšem hraje výborný herec. Zmíněný Ruffalo si v posledních letech výrazně polepšil od romantických komedií, a právě Dave ukazuje, že není jen méně známým bratrem Jamese Franca. K tomu si přidejte málo se projevující (a tedy dostačující) Islu Fisher, Jesseho Eisenberga, který se zřejmě rozhodl už navždy hrát facebookového magnáta, a úžasně sympatického Woodyho Harrelsona. Jo a počkat, dva herecké kouzelníky přes charisma – Morgana Freemana a Michaela Caina.
Právě tahle skvadra zachraňuje zážitek z kina. Jsou sehraní, drží se přesně svých rolí a nepřekračují hranice (sice to je škoda, ale na druhou stranu by měl film snad už tři hodiny).
Cit pro kompozici by tu byl. Škoda jen těch trojnásobných obletů jako od Baye.
To, že jinak snímek příliš nefunguje, není až tak tragický problém. Sice si užijete nepochopitelné oblety kamerou kolem statických postav nebo pár logických lapsů, ale po zábavné stránce se Podfukáři stále vyvedli. S Dokonalým trikem by si rozhodně ruku nepodali, ale jako uvolněnější nenáročná komedie ujdou.
Verdikt Pavlíny Nouzové:
Podfukáři neměli velké ambice. Nechtěli být nijak převratným filmem, který by dal zabrat vašim mozkovým závitům. Ale ukázky bohužel nalákaly i na strhující děj, což se po dramaturgické stránce příliš nevydařilo – už jen tím, že chybí gradující finále.
Parta obsazených herců ale všechno drží zuby nehty nad vodou a dokáží občas přihodit i nějaký ten fór, přesně napasovaný na danou situaci. Leterrier měl už lepší chvilky, ale stejně tak horší. A možná někomu v záplavě komiksových filmů a nejrůznějších pokračování chybí nějaká ta nenáročná jednohubka.
Hodnocení: 60 %