Nejvyšší čas vytáhnout ze skříně klobouk a bič, protože archeolog Henry Jones junior alias Indiana Jones se vesele prohání v komikové sérii Omnibus. Slavný hrdina filmů režiséra Stevena Spielberga se objevuje hned ve třech příbězích a dokazuje tím, že jeho dobrodružství jsou nesmrtelná.
Ilustrace na obálce, autor: Dave Dorman
V roce 1981 přišlo na svět slavné filmové dílo vzniklé díky spolupráci Stevena Spielberga a George Lucase. Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené archy se stal hitem a jeho pokračování Indiana Jones a Chrám zkázy (1984) a Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989) logicky následovaly. Než běželo před třemi roky v kinech Království křišťálové lebky, utišovala hlad fanoušků po dobrodružstvích pohledného archeologa stejnojmenná komiksová minisérie. Tři příběhy z ní se dostávají tento rok k českým čtenářům v podobě objemného Omnibusu.
Příběhy z let 1991 – 1994 jsou ale bohužel slabší náhražkou filmových dobrodružství. První s názvem Indiana Jones a Osud Atlantidy je adaptací počítačové hry a kromě hlavního hrdiny se v něm setkáváme s sličnou podvodnicí Sophií Hapgoodovou, která Indymu pomůže v pátrání po bájné Atlantidě. Sophie se objevuje i v druhém příběhu Bouře v Orientu, kde se hrdinové snaží vypátrat starodávné svitky obsahující slova Buddhy. V Posledním příběhu Indiana Jones a Zlatá paže se slavný archeolog musí vypořádat s potomky jihoamerických Inků.
Je velice těžké zůstat při hodnocení komiksu objektivní a vyvarovat se srovnávání s filmovou předlohou. Bohužel porovnávání s filmem nutí na každé stránce. Indiana Jones totiž nevypadá jako předloha s tváří Harrisona Forda, suché hlášky nejsou tak vtipné jako ve filmu a ani ty honby za magickými artefakty nepůsobí tak napínavě jako na filmovém plátně. Komiksu prostě chybí něco, co přitáhlo do kina fanoušky po celém světě.
Po prokousání se prvními stránkami díla dojde k překvapivému zvratu: Ten komiks není až tak špatný. Obsahuje šílené honičky, naštvané domorodce, krásné rusovlasé podvodnice a prokleté náhrdelníky a čtenář se nestačí divit, co se do jednoho příběhu dá nacpat. Zde ale platí pravidlo – čím šílenější, tím lepší.
Nejzajímavější postavu v komiksu představuje bývalá archeoložka a současná senzibilka Sophie Hapgoodová. Tahle prohnaná kráska dostává ve dvou příbězích velký prostor a je překvapivě více zapamatováníhodná než profesor archeologie s bičem. Indiana Jones působí totiž občas nesympaticky, občas příjemně, postě tak nějak nemastně, neslaně. Z velké části leží vina na kresbě, protože hlavní hrdina v ní má velmi tvrdé rysy a vypadá docela staře.
Zajímavou věc, která stojí v komiksu za zmínku, představují dialogy. Samotné dílo tvoří 350 stránek a zdá se být ještě daleko delší díky velikému množství textových bublin. Půlku každého komiksového okénka zabírá text a četba se protáhne více než je zvykem. Milovníky dynamického děje to může odradit, naopak fanoušci spletitých příběhů si přijdou na své.
Komiksová podoba Indiana Jonese bude pro některé zklamáním a pro druhé úžasným doplněním děje slavné filmové série. Sice Indy není oním sympaťákem, kterého úžasně ztvárnil americký herec Harrison Ford, rozhodně ale neurazí a přivede každého na chuť pustit si všechny čtyři filmy o nejslavnějším archeologovi ještě jednou.
Název originálu: Indiana Jones Omnibus vol. 1
Český název: Indiana Jones Omnibus vol. 1
Scénář: Bill Messner-Loebs, Dan Barry, Mike Richardson, Lee Marrs
Kresba: Dan Barry, Dan Spiegle, Leo Durañona
Překlad: Michaela Macková
Vydal: BBart – Crew, Praha 2011
Počet stran: 352
Doporučená cena: 890 Kč
Hodnocení: *** (60 %)