Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Michael Reynolds a eko-architektura v Praze pokračují: Na Kampě se odehrála první dílna věnovaná zemělodím

Foto:Dva členové týmu architekta Michaela Reynoldse navštívili Prahu.Nedávno jsme uveřejnili rozhovor s americkým „architektem odpadu“ M. Reynoldsem. V květnu zavítal do Prahy, aby přednášel o svých ekologických domech zvaných zemělodě, jež staví téměř 40 let. 8. července se na Kampě konala beseda s dvěma členy jeho týmu, kteří s architektem staví po světě.

Foto:Dva členové týmu architekta Michaela Reynoldse navštívili Prahu.

Dva členové týmu architekta Michaela Reynoldse navštívili Prahu. Zdroj: petrecycling.cz

Příznivci zajímavé a především ekologické architektury – zemělodí (Earthships) – se mohli v Praze na Kampě zúčastnit první dílny týkající se především stavby zemělodí v Praze. Po květnovém přednáškovém turné „architekta odpadu“ Michaela Reynoldse totiž proběhla další beseda věnující se zemělodím. Tentokrát však Prahu navštívili Američané Anne a Demian – členové týmu Michaela Reynoldse, aby zde představili principy stavby zemělodí a podělili se i o své zkušenosti.

Členové týmu Architekta odpadu

Členka Reynoldsova týmu mladá Anne Tempel se se zeměloděmi seznámila prostřednictvím dnes již velmi známého filmu Architekt odpadu během svého studijního pobytu v Číně. Byla zaskočena tím, jakým způsobem zde lidé zacházeli s odpadky, které se různě povalovaly okolo domů, a také tím, jak někteří lidé plýtvali energií. Pak jednou náhodou zhlédla film Architekt odpadu a rozhodla se, že by se na stavbě a propagaci zemělodí chtěla podílet. Přihlásila se tedy na stáž do týmu Earthship Biotecture a později na jaře roku 2011 zkoordinovala první stavbu zemělodě v Kantonu v Číně. „Zorganizovat takovýto projekt v Číně nebylo jednoduché, jednak kvůli kulturním odlišnostem, ale také jazykové bariéře, ale bylo to velmi motivující a místní lidé ochotně spolupracovali…,“ řekla drobná Američanka.

Čtěte také: Architekt Reynolds v Praze: Nechci, aby mi ekonomie řídila můj svět!

Zajímalo mě také, zda slečna jako ona se může bez problémů podílet na stavbách zemělodí, či pokud člověk není zrovna vzrostlý svalovec, je neschopný se stavbou pomáhat. „Neměla jsem s tím žádné předchozí zkušenosti. Na stáž jsem se původně přihlásila s několika dalšími kamarády a je fakt zvláštní, že zrovna já jsem se do týmu dostala. Nikdy předtím jsem nic takového nedělala, ale jednoduše jsem z toho byla nadšená a už dost dlouho předtím jsem o to vážně stála.“

Foto."Interiér jedné ze zemělodí."

Interiér jedné ze zemělodí. Zdroj: earthship.com

Druhý host a také zároveň člen architektova týmu, Demian Larsen, se do Earthship Biotecture týmu dostal poněkud jinou cestou. Jako teenager se na střední škole potkal s Reynoldsovým synem, ke kterému pak přijel v létě na návštěvu do Taosu v Novém Mexiku, odkud Reynoldsovi pocházejí, a už tam zůstal. Členem týmu je už téměř 20 let a diváci jej mohli zahlédnout ve zmíněném filmu Architekt odpadu. Zdá se, že tato profese se hodí pro jedince, zajímající se o alternativy v bydlení a zároveň pro tak trochu dobrodruhy, neboť vyžaduje hodně cestování.

Zemědomy pro Českou republiku

Beseda, která proběhla 8. července na Kampě, započala sérii lekcí, které se v Praze po určitých intervalech budou konat a vždy se budou věnovat různých tématům týkajících se zemělodí neboli domů s vlastním zdrojem energie, vody a tepla. Hosté představovali a vysvětlovali principy, na jejichž základě se staví a fungují zemělodě: jakým způsobem samy recyklují vodu, třídí odpadky, vytváří energii; jak se v nich udržuje teplota; jak v nich jejich obyvatelé mohou pěstovat ovoce či zeleninu. Vyprávěli i o vlastních zkušenostech se stavbou zemělodí v různých zemích po světě.

S Reynoldsem po telefonu

Původní dvacetiminutový skypový rozhovor, který v rámci besedy proběhl, se nakonec protáhl asi na hodinu. Všichni účastníci diskuse tak dostali možnost se na cokoli zeptat přímo samotného autora zemělodí, architekta Michaela Reynoldse, pokud se jim dále nechtělo bádat na jeho webu. Přednášky se zjevně účastnili velcí příznivci této ekologicky šetrné alternativy v bydlení.

Foto."Ke stavbě zemělodí se používají různé dostupné odpadky."

Ke stavbě zemělodí se používají různé dostupné odpadky. 

Ovšem pokud se někdo za příznivce nepokládá a je k tomuto druhu architektury skeptický, bude mít nejspíš možnost (podobně jako na proběhlé přednášce) se zeptat na pochybnosti panující ohledně těchto staveb. Skalní nadšenci již mohli začít přispívat do sbírky pořádané občanským sdružením Zeměloď, které koordinuje projekty týkající se zemělodí u nás.

Vzhledem k tomu, jak mladá je tato problematika v České republice oproti jiným částem světa, je zřejmé, že se zde objeví mezi lidmi mnoho nejasností, na něž by (ne)zájemci rádi znali odpověď. K tomu by mohly přispět zmíněné besedy. V listopadu by měl Reynolds znovu navštívit Prahu a zahájit zde první stavbu zemělodě v Botanické zahradě. Jakým způsobem se mezi širokou veřejností v České republice rozšíří povědomí o této alternativě v bydlení, ukáže čas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Reynolds a eko-architektura v Praze pokračují: Na Kampě se odehrála první dílna věnovaná zemělodím