Ač se to nezdá, také oblast střední Moravy toho má hodně co nabídnout. Město Lipník nad Bečvou jako jedna ze dvou městských památkových rezervací Olomouckého kraje, kdysi sídlo rozsáhlého helfštýnského panství, dnes starobylé město s 8,5 tisíci obyvateli na řece Bečvě v údolí Moravské brány.
Zámek v Lipníku nad Bečvou. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
První zmínka o osídlení v tomto místě pochází z roku 1238, největší rozkvět město zažívá v 15. a 16. století. Druhá polovina 16. století je pro Lipník přímo znamením umění renesance, ze které se zachovala zvonice u kostela sv. Jakuba. Tehdy byl také postaven zámek, jehož dnešní podoba vznikla pozdějšími přestavbami. Následující století jsou pro město obdobím stagnace, ze které se dostává až po příchodu železnice v roce 1842. Dnes je klidným městem se zachovalým historickým jádrem a nedalekým hradem Helfštýn. Pro vyznavače aktivního pohybu je k dispozici cyklostezka Bečva.
Co neminout?
Turisté mají k dispozici bezplatnou službu průvodce. Ti provádí městskou památkovou rezervací od 1. května do konce září každý den kromě pondělí. Odchod turistické skupiny je v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra. Můžete tak navštívit památky, do kterých byste se sami jinak nedostali.
Náměstí TGM, v pozadí zvonice a kostel sv. Jakuba. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
Unikátní památkou Moravy je renesanční zvonice pocházející z roku 1609, která byla vybudována v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba. Je v ní umístěn jeden z nejstarších zvonů na Moravě „Jakub“, pocházející z roku 1464.
Nedaleko těchto dvou architektonických památek se nacházejí Komenského sady s pozůstatky kamenných hradeb. Jejich brány byly pro účel dalšího rozvoje města zbourány v polovině 19. století. Na ulici Komenského sady se nachází historická budova bývalé české reálky, dnes SPŠS Lipník nad Bečvou.
Přímo v centru městské památkové rezervace se nachází náměstí TGM ve tvaru písmene „L“. Tento tvar však nebyl záměrem, náměstí bylo původně čtvercové, ale v pozdějších dobách bylo zastavěno. Na náměstí nalezneme renesanční až barokní domy s podloubími a také původně renesanční radnici, později přestavěnou ve stylu klasicismu a historismu. Nejvýznamnější a nejstarší je dům čp. 47 z roku 1545 s dochovanou renesanční fasádou s dekorativními prvky (čtyřlístek). Některé z domů mají dvoupatrové a třípatrové sklepy.
Náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
V centru města se nachází také bývalá židovská ulice a stará židovská synagoga, která je nejstarší synagogou na Moravě a po Staronové synagoze v Praze 2. nejstarší v České republice. Všechny uličky mezi hradbami stojí určitě za prohlídku.
Posledním místem k návštěvě ve městě je část se zámkem, zámeckým parkem a kostelem sv. Františka Serafínského. Tyto památky se nachází západně od centra města. Zámek je v současné době sídlem Městského úřadu Lipník nad Bečvou. Je zpřístupněn park a unikátní střešní zahrada, vybudovaná nad bývalými konírnami, zrekonstruovaná v roce 2006. V době svého vzniku byla první střešní zahradou vybudovanou na sever od Alp. Zámecký park vznikl v anglickém stylu v 17. století a z té doby pochází některé vzrostlé stromy – například tzv. Opičák.
Tipy na výlet
Hrad Helfštýn. Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz
Z Lipníku se přímo nabízí pěší procházka přírodní rezervací Škrabalka, přes Týn nad Bečvou až na hrad Helfštýn, vzdálený 4 km od centra města. Hrad vévodí údolí Moravské brány již od 13. století. Dnes je centrem dění kulturních akcí, z nichž nejvýznamnější je Mezinárodní setkání uměleckých kovářů – Hefaiston. Tento festival se pořádá každý rok – poslední celý víkend v srpnu.
Sportovně založení jedinci mohou využít cyklostezky Bečva, která vede podél toku řeky. Ta je často místem odpoledních cyklovýletů místních obyvatel z celého okolí.
Jak se sem dostat?
Lipník nad Bečvou leží na železničním koridoru na trati č. 270 Praha-Ostrava. Zastavují zde rychlíky v trase Praha-Vsetín a opačně, dále všechny osobní vlaky. Po silnici je Lipník vzdálen 15 km od okresního města Přerov na silnici č.47. Kolem města vede také dálnice Olomouc-Ostrava.