Dnešní téma je jako stvořené pro milovníky rychlých kol a silných motorů, případně pro kreslířky, které chtějí potěšit tátu či přítele. V tomto dílu se totiž naučíte, jak kreslit auta.
I pro kreslení auta platí spousta obecných pravidel, jež jste si mohli procvičit v mnohých z předchozích dílů seriálu. Auta ale samozřejmě mají oproti jiným věcem svá specifika a existuje několik triků, jak si jejich kreslení ulehčit. A to ať už kreslíte auto jakékoliv značky, typu nebo tvaru.
Jako první si zvolte kvalitní fotografii svého oblíbeného bouráku. Připravte si ji hned ve dvou verzích; na jedné z nich si procvičíte rozdělení auta na boxy neboli části, které se dají převést na základní tvary. Ty vytvoříte poměrně jednoduše pomocnými čarami: použijte je na oddělení všech částí, jež by vám mohly dělat problémy, především co se týče proporcí. Po dokončení této fáze by vaši předlohu mělo překrývat autíčko jako z omalovánek pro děti.
Detaily interiéru vynechte, zaměřte se na sklo
V další fázi byste měli přenést vaše auto na papír. Pokud vám některá z proporcí lehce ujede, není to až tak velký problém, zásadní disproporce však vaši kresbu mohou ovlivnit (zvlášť pokud jste si vybrali jako předlohu auto z bočního pohledu). Pro tento náčrtek zvolte tužku o minimální tvrdosti 2B, spíše tvrdší, a používejte lehké tahy, abyste kresbu mohli později snadno změnit.
Následně by mělo vaše auto začít nabírat konkrétní tvary. Zaznačte tvar světel, pneumatik a postupně naznačte další detaily. Ve chvíli, kdy jste s rysy auta spokojeni, můžete také odlišit místa, kde jsou nejvýraznější stíny, a ověřit si tak, jestli zvládáte jejich umístění podle zvoleného zdroje světla.
Jako poslední přicházejí na řadu detaily. Charakteristickým prvkem pro každé auto bývají přední světla, dejte si tedy na jejich zpracování obzvlášť záležet. K jejich prokreslení vám může pomoct jeden z předchozích dílů seriálu, který se věnoval skleněným a průhledným předmětům. V každém případě se však vyhněte čarám naznačujícím světelné paprsky; ty patří maximálně do komiksu.
Mnoho lidí má také tendenci věnovat se podrobně interiéru za okénky. To ale není nijak nutné: interiér naopak můžete jen lehce naznačit a spíš se snažte vytvořit na oknech opravdu skleněný efekt. Toho dosáhnete pomocí šikovného využití odrazu světla.
Myslete i na perspektivu, fantazie se však nebojte
U pneumatik a poklic je zase důležitá perspektiva. Zkrátka musejí vypadat kulaté, ať už je úhel pohledu jakýkoliv. K tomu vám pomůže také stínování ve správném směru. Zaznačení vzorku přidá pneumatikám na realističnosti, přednost by ale mělo mít vyjádření světla a stínu. Poklice by měly být v první řadě souměrné, šikovní kreslíři už jistě umějí dodat kovový lesk.
S tímto postupem dokážete nakreslit skutečně jakékoliv auto, a co víc, časem jej budete umět i modifikovat z hlavy dle vlastní fantazie. Tak do toho, třeba se některý z vašich nápadů stane slavným a nový autodesignér bude rázem na světě!