Pokud vás zajímá kam se ubíral český komiks v posledním desetiletí, Generace nula je pro vás jako stvořená. Představuje autory, kteří se vyloupli v nedávné době na český trh. Někteří z nich jsou již provařenými jmény a jiní zase budoucí hvězdy. Generace nula může konečně vyvrátit všem skeptikům fakt, že český komiks nemá budoucnost. Právě naopak, autoři v tomto díle se hravě vyrovnávají těm světovým.
Na začátek by bylo dobré si připomenout, co to ta Generace nula vlastně je. Bývá spojována s 80. a 90. léty, kdy proběhl komiskový boom mladých autorů. S rokem 1994 se ale začala projevovat stagnace a českému komiksu se začalo dařit až s příchodem nového tisíciletí. Samotná publikace navazuje na výstavu se stejnojmenným názvem, která měla tyto začínající autory představit a ukázat různorodost jejich práce.
Ale zpátky ke knize. Upřímně komiksová antalogie není na jedno přečtení. Jen málo čtenářů si ji ihned přečte od začátku do konce. Spíš se připravte na to, že v ní budete hodně přeskakovat, listovat a vracet se k ní několik dní. Generace nula slouží pouze k ukázce české tvorby a je jen na vás, zda vás inspiruje ke koupi zmiňovaných autorů a následnému přečtení jejich děl.
V Generaci nula si každý přijde na své
Velikou výhodou je členění knihy. Je přehledně rozdělena na pět oddílů – Komiks sobě, Dokumenty a reportáže, Od ucha k uchu, Jiný čas, jiný svět a Obyčejné příběhy. Čtenář má možnost pustit se do čtení tohoto žánru komiksu, který má nejraději. Na konci svazku jsou uvedeny medailonky o všech autorech s důležitými informacemi a webovými stránkami či adresami. Tím autoři publikace usnadňují práci v případě, že vás nějaký autor zaujme a máte chuť si o něm vyhledat něco víc.
Vladimír 518 – Výlety z ČSSA: O2
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš – Alios Nebel: Prachatický granát
Džian Baban, Vojtěch Mašek, Jan Šiller – Ústřice času
Hza Bažant – Burkele
Pavel Čech – Vlaštovka
Dan Černý – Bezčasí
Lela Geislerová – Jednou za život
Jiří Grus – Voleman: Dneska zemřu?
Tomáš Chlud – Kája a Filip: Tajemství půdy
Branko Jelinek – Oskar Ed: V Parku
Tomáš Jirků, Jiří Husák – Huskiosa a Sfinga
Štěpán Kopřiva, Ján Lastomírský – Bílá hůl ráže 7,62
Tomáš Kačerovský – Čtyři dny v Koreji
Miloš Mazal – Mesiáš
Matěj Němeček – Kde končí hrdinové
Petr Pavlán – Žena za barem
Jaromír Plachý – Hřebík
Tomáš Prokůpek, Karel Jerie – Sbohem, má lásko!
Vojtěch Šeda – Chceme si užít života
Václav Šlajch – Na ptákách
Toy_Box – Ukradený
Jan Turnovec – Jak to bylo za komoušů
Tzv. Lampa, Youry – Nestrkej nos do polívky
Petr Včelka – Poslední
Vhrsti – Mlékař
Zuzana Vízková – Veverka a zajíc
Jiří Zimčík – Neděle 15.25
Známá jména se střídají s budoucími hvězdami českého komiksu
Žánrů zde najdeme nepřeberné množství. Můžete si vybrat z fantasy příběhů nebo komisků ze života. Co autor, to jiná kresba, střídají se barevné stránky s černobílými, velmi jednoduché kresby s komplexními veledíly. Je z čeho vybírat. Ze známých jmen, která se v komisku vyskytují, si nelze nevšimnout Jiřího Gruse a jeho Volemana, Jaromíra 99 a Jaroslava Rudiše s u nás velmi oceňovaným dílem Alois Nebel či Toy_Box. Příběh Toy_Box Ukradený o romské problematice je psán ve stejném duchu jako nedávno vydaná trilogie Ferko, Keva a Albína. A to je pouhý zlomek všech z více než třiceti představovaných autorů.
Co dodat na závěr? Komiks Generace nula dozajista dosáhl svého cíle, a to dokázat širokému okruhu čtenářů, kteří dávají přednost superhrdinským americkým komiksům, že český komiks má šanci vrátit se na výsluní.
Název: Generace nula
Kresba: kolektiv
Scénář: kolektiv
Sestavil: Tomáš Prokůpek
Počet stran: 160
Vydal: Plus, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč
Hodnocení: ***** (90 %)