Gamedek: Prodavači lokomotiv od Marcina Przybyłka. Stojí to za přečtení?
Lenka Zajícová
17. 9. 2010
Polský autor science fiction Marcin Przybyłek se vrací s dalším titulem Gamedeka: Prodavači lokomotiv, což jistě potěší každého fanouška první části Gamedek: Hranice reality. K napsání pokračování série o virtuálním detektivovi Torkilu Aymorovi spisovatele přivedla zejména jeho neuspokojená záliba v kosmu.
Uplynulo pár století, nacházíme se v roce 2199. Nastala nová technologicky vyspělá doba, ve které nic není nemožné. Existují dva světy, jeden skutečný a druhý virtuální. První obyčejný svět už není to, co býval. Životní prostředí se značně změnilo, příroda zdegenerovala, existují různé biologické mutace živých tvorů, proto se lidé musí proti těmto hrozbám chránit. Druhý svět je pro lidi nebo stroje, kteří jsou připojení k síti a nacházejí se ve virtuálním světě, jehož variantu si sami zvolí. Imaginární svět, který byl zbaven násilí a hrozeb, není však bez poskvrnky, a tak se o jeho bezpečnost musí někdo starat. To je úkol gamedeka, virtuálního detektiva Torkila Aymora. Později, když se ve všech hrách objeví vir Zvíře, který dokáže zranit lidi připojené na síť, musí Torkil Aymore znovu zasáhnout.
Pokud jste fanoušky virtuální reality, kterou pro vás připravil spisovatel Marcin Przybyłek v první části Gamedek: Hranice reality, určitě nebudete zklamáni dalším pokračováním jeho série Gamedek: Prodavači lokomotiv. Tyto knihy se dají číst nezávisle na sobě. Hranice reality i Prodavači lokomotiv mají svoji vlastní zápletku, ve které vás provází detektiv Torkil Aymore, který musí řešit neustále se na něho lepící problémy.
Zajímavé je sledovat postup a logické myšlení gamedeka, které si může čtenář sám na sobě vyzkoušet. Pokud se nad zadanými problémy člověk zamyslí, může si dávat pomalu dohromady malé dílky skládanky, které ho postupně dovedou k pointě celého příběhu. Zda nechá čtenář odhalení na Torkilovi, nebo na sobě je už jeho volbou.
V obou světech, obyčejném i virtuálním, se můžeme setkat s napětím, láskou, sexem, bojovými scénami, intrikami. Detaily mohou být někdy poněkud drastické, zejména když se Torkil Aymore dává do boje s virtuální hrozbou. Na druhou stranu jsou zde popsány i milostné představy detektiva, takže každý si tam může najít to své.
Velkou fantazii a dobrou práci autor prokazuje ve vylíčení blízké budoucnosti, která je vykreslena do nejmenších detailů, jako jsou například denní zprávy, jen s tím rozdílem, že je všechno přizpůsobené nově technicky vyspělé době. Když si přečteme první stránky příběhu, postupně si v hlavě můžeme vytvořit obraz obou světů tak, že se zdají být opravdu reálné. To se dá říct i o myšlení, ať už mužských, nebo ženských postav, které pomáhají Torkilovi při řešení problému a provází ho po celou dobu.
Gamedek: Prodavači lokomotiv je správnou volbou pro nadšence science fiction, kteří oplývají zálibou v nových technologiích, bojových scénách, sexu. Ale přesto se nejedná o žádný kýčovitý příběh, kterých je k přečtení spousta, kniha Marcina Przybyłka je opravdu specifická a neotřelá. Takže vzhůru do virtuální reality.
Název originálu: Gamedec: Sprzedawcy lokomotyw
Český název: Gamedek: Prodavači lokomotiv
Autor: Marcin Przybyłek
Překlad: Pavel Weigel
Obálka: Marcin Jakubowski
Počet stran: 352
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 255 KčHodnocení: **** (80 %)