Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Francouzská móda: Nejen Coco, Louis a Christian

Anna Talašová

Anna Talašová

31. 3. 2010

Nejvýznamnější týdny módy, nejslavnější designéři, nejproslulejší módní domy a značky, nejprestižnější školy, nejexkluzivnější butiky, styl obyvatel známý po celém světě, domov haute couture a hlavní město, které je módním epicentrem. Pro toho, kdo by snad ještě netušil, řeč bude o Francii.

Trocha historie

Módní historie země galského kohouta se začala psát již v 17. století, kdy se stala kolébkou textilního průmyslu a zároveň hlavním vývozcem luxusních oděvů a textilu do celé Evropy. Svou zásluhu na tomto rozmachu měl nepochybně i výstřední panovník Ludvík XIV., vyznavač neortodoxního životního stylu, milovník umění a jeho velký mecenáš. Francie se od vlády Krále Slunce nachází na vrcholu módního světa a její podíl na utváření celosvětového módního průmyslu jí už nikdy nikdo neodpáře.

Kromě těch nejslavnějších a notoricky známých módních návrhářů a značek, jako je Chanel, Louis Vuitton, Christian Dior nebo Yves Saint Laurent, jsou francouzského původu i jiná jména. Z toho obrovského množství tvůrců rozhodně stojí za zmínku Jeanne Lanvin, Pierre Balmain, Guy Laroche, René Lacoste, Pierre Cardin, Hubert de Givenchy, Sonia Rykiel, Jean-Paul Gaultier nebo Christian Lacroix.

Legendy a ikonické kousky

Francouzský módní průmysl má na kontě hned několik legend, ať se jedná o výše uvedená jména, nebo rovnou o kusy oblečení, doplňky a boty. Kdo by neznal proslulou birkinku, kabelku z dílny Hermès, pojmenovanou po zpěvačce Jane Birkin? Šílela po ní i Samantha v seriálu Sex ve městě, pravidelně se objevuje v Super Drbně (Gossip Girl) a od Logana ji dostala i Rory v Gilmorových děvčatech. Kabelky s monogramem LV ani perlový náhrdelník Chanel není nutné představovat. A dalo by se pokračovat. Co třeba Christian Louboutin a jeho skvosty na nožku s rudě červenou podešví jako podpisem?

Birkinka, zdroj. wikipedia.org a ukfashine.com

Birkinka, zdroj: wikipedia.org a ukfashine.com

Není divu, že Francie je na módní tvůrce tak bohatá. Nabízí jim totiž zázemí v podobě několika prestižních škol a univerzit, kde se dá kvalitně studovat nejen módní návrhářství a návrhářství bot, doplňků a šperků, ale i módní fotografie, předpovídání trendů, marketing nebo promotion. Zájemci o studium mají opravdu z čeho vybírat a výjimkou nejsou ani krátké letní nebo roční kurzy.

Žhavá současnost

Isabel Marant. Zdroj: isabelmarant.tm.fr

Isabel Marant. Zdroj: isabelmarant.tm.fr

A jak je to v současnosti? Mohou se v takové konkurenci prosadit i noví návrháři? Vyžaduje to obrovské úsilí, píli a trochu štěstí, ale jde to. Isabel Marant je jedna z těch, kterým se to povedlo. Původně návrhářka šperků a doplňků sice není v módním průmyslu úplným nováčkem, ale do povědomí širší veřejnosti vstoupila až ready-to-wear kolekcí na podzim a zimu 2009/2010. Dalším nadějným tvůrcem je třeba mladý Eymeric François, který zaujal netradičním předvedením haute couture kolekce na posledním pařížském týdnu módy, kdy vyměnil přehlídkové molo za koncertní síň.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Francouzská móda: Nejen Coco, Louis a Christian