Určitě znáte situaci, ať už osobně nebo z televizní obrazovky, kdy normálně fungující člověk najednou padne k zemi, začne sebou trhat jakoby v křeči, od pusy mu jde pěna, cuká sebou několik minut a po několika minutách procitne, nevěřícně kouká na vyděšené obličeje lidí kolem sebe, vstává a pokračuje dál v činnosti, kterou dělal před několika minutami. Ano, tak známe epileptický záchvat.
Jenomže epileptický záchvat se dá lehko zaměnit s hysterickým záchvatem, záchvatem z psychického vyčerpání, psychického problému nebo se srdeční poruchou. Navíc existuje přes 30 typů epilepsie podle závažnosti, z čehož více než polovina se řadí k těm mírnějším formám.
Každý pacient je jiný a také projevy jsou jiné. Od takového „zakoukání se“, přes zmatenost, vykonávání nesmyslné činnosti např. mlaskání, ťukání až po ten nejznámější záchvat se ztrátou vědomí a křečemi. Až 1/3 pacientů posílaných do nemocnice s podezřením na epilepsii ji ve skutečnosti nemá.
A přibližně 80% těch, co ji mají a pravidelně užívají léky, může žít plnohodnotný život bez větších omezení s minimem záchvatů. Některé formy epilepsie se už dnes navíc dají úspěšně operovat. Zvláště pokud se tato nemoc odhalí v raném věku a vyšetření zjistí, že záchvaty vychází pouze z určité části mozku.
Epilepsií trpí každý stý z nás
V dětském věku se sice vyskytuje častěji než v dospělosti, ovšem ve velké míře se jedná o mírnější formy epilepsie než u dospělých. Přibližně u poloviny epileptiků se epilepsie projevila už v dětském nebo školním věku.
Zdroj: juventudrebelde.co.cu
Epilepsie je porucha mozku, kdy u pacienta dochází k silnějším výbojům neuronů v mozku. Výboje neuronů probíhají u každého člověka, avšak u nemocného epilepsií se neurony spřáhnou do výboje a mozek se nemůže svobodně rozhodovat.
Epilepsie se může objevit v jakémkoliv věku
MUDr. Jana Zárubová dodává: „Často slýchávám od svých pacientů: „Ale já jsem epilepsii v dětství nikdy neměl.“ Není dáno, že člověk se musí s epilepsií narodit. Může ji získat důsledkem úrazu, nádoru, infekce, apod. Dědičnost epilepsie je víceméně individuální. Někdo má dispozice větší, někdo menší.
Květa T. (29 let) trpí epilepsií už od svých 14-ti let. Záchvaty vyvolaly pravděpodobně hormonální změny. Záchvaty mívá většinou v období menstruace nebo v úplňku: „Můj první záchvat byl ve spánku kolem 3h ráno, já si ho nepamatuju, ale máma říkala, že jsem se klepala, zuby jsem měla přitisknutý k sobě. Hned volala sanitku a zůstala jsem týden v nemocnici. Další záchvat jsem měla po dvou letech, potom další po roce.“
V 18-ti letech epilepsie ustoupila, rok byla dokonce bez léků. „Po čtyřech letech mě zaměstnavatel přeřadil na jinou pobočku, a jak jsem byla ve stresu, dostala jsem další záchvat.“ Typ záchvatů se od té doby změnil: „Zatímco předtím jsem mívala záchvaty v noci, teď můžu mít záchvat kdykoliv přes den. První záchvat od té doby vypadal tak, že jsem se zasekla, začala se klepat, vím jen, že jsem si stačila sednout, musela jsem zhluboka dýchat, pak už jsem se na sebe dívala jakoby seshora a holky říkaly, že jsem vydávala dost vysoký tóny. A klepala se mi ruka. Doktoři mi znovu předepsali léky, takže už 3. rokem nemám žádný záchvat.
Zatím jsem vždycky poznala, kdy na mě ten záchvat přijde. Je lepší, když mě přitom drží někdo za ruku a mluví na mě, protože tím, jak na mě mluví, mě přivolává zpět. Vždycky, když cítím, že na mě přijde záchvat, problikne mi obrázek panáčka, který jde směrem ke mně z kopce dolů.“ Dnes už Květu epilepsie nijak zvlášť neomezuje: „Vím, co si můžu dovolit a co ne. Neberu to jako nemoc, protože to není chřipka, aby ses něčím nakazila. Ano je to určitý omezení, ale záleží na tobě, jestli se chceš zlikvidovat nebo ne.“
Hormonální změny u žen
„U žen jsou dvě nebezpečná období,“ říká MUDr. Zárubová. „ První je kolem 13.-15. roku, kdy se začínají vylučovat pohlavní hormony, které ovlivňují dráždivost mozku a pokud se v průběhu života událo něco, co poškodilo mozek a ještě má žena sklon k epilepsii, tak období menstruace bývá obdobím, kdy epilepsie může propuknout. Druhé rizikové období je období přechodu, kdy hormonální období končí.“
Zdroj: pathakwavecurecenter.com
U chlapců jsou spouštěče záchvatů víceméně individuální. Hlavními spouštěči bez ohledu na pohlaví bývají křečové jedy, změny vnitřního prostředí, nedostatek spánku a audiovisuální vjemy (blikající světla na diskotékách, u testovaných krys se objevila epilepsie po zvuku vysavače).
Alkohol a další návykové látky
První epileptický záchvat se může u některých dospívajících objevit po užití alkoholu. „Krom toho je často spojený s nevyspáním a to je ještě horší,“ říká Doc. MUDr. Komárek. MUDr. Jana Zárubová dodává: „U lidí, kteří kouří marihuanu denně, hrozí riziko záchvatu a mám několik pacientů, u kterých se epilepsie projevila po kouření marihuany. Drogy tvrdé, zejména kokain vyvolávají epileptické záchvaty.“ Epilepsie se může objevit i po některých prášcích na hubnutí, zvlášť když je to spojené s nedostatkem jídla.
KDYŽ DOJDE K ZÁCHVATU, ZACHOVEJTE KLID
Byli jste svědkem epileptického záchvatu a nevěděli jste, jak se zachovat? Tady je pár rad, co dělat, když dojde k epileptickému záchvatu:
-
Odstraňte ostré předměty z dosahu
-
Uvolněte oděv kolem krku
-
Podložte hlavu polštářem, oděvem nebo alespoň rukou (chraňte před poraněním)
-
S postiženým nepohybujte ani nebraňte křečovitým pohybům
-
Nevkládejte nic mezi zuby ani se nesnažte násilím otevřít ústa
-
Záchvat obvykle rychle pomine, pokud trvá déle než 5 minut, zavolejte záchranku
-
Po záchvatu může být epileptik zmatený, potřebuje odpočinek – vyčkejte plného vědomí