V poslední době se o emo stylu píše zejména v souvislosti se sebepoškozováním, vzrůstajícím násilím a sebevraždami mladých lidí. Je to ale jen jednostranný pohled. Jaký tedy tento styl je a jak se jeho příznivci oblékají?
Zdroj: fibers.com
O emu a emařích se dozvídáme v posledních letech stále více. Často se o nich hovoří jako o trendu poslední doby, ale kořeny tohoto stylu sahají až do osmdesátých let minulého století. Emo se zrodilo v Americe na punkové scéně, konkrétně z hardcore punku. Zatímco v devadesátých letech bylo emo nezávislou undergroundovou záležitostí, s příchodem nového tisíciletí se z něj stal de facto celosvětový mainstreamový směr teenagerů, což vedlo k rozdělení komunity na dvě části. Název stylu se odvozuje od slov emoce nebo emotivní (angl. emotions).
Původně byly myšleny emoce vyvolané poslechem příslušné hudby, dnes se jedná zejména o pocity náctiletých spojené s dospíváním. Tento posun vyplývá především z textů novodobých emo kapel, které vypovídají o prvních životních a vztahových karambolech, o zklamání a frustraci. Z toho také vycházejí nejčastější představy o navádění k sebevraždám a k sebepoškozování, které podle některých tyto texty adorují.
Dalšími stereotypními příznaky emařů jsou pak deprese, vztek, přecitlivělost a sklony k introvertnosti. Životní styl emo je ale založen na odmítání drog, alkoholu, tabáku i kofeinu, konzumního způsobu života a příklonu k vegetariánství.
Zdroj: new-emofashions.blogspot.com
Co na sebe?
Jak už bylo řečeno, tento styl vychází z punku. Punkové prvky proto najdeme i v šatnících emařů. Existují dvě varianty emo oblečení: tvrdý a jemný styl. První využívá khaki barvy a obnošeného vzhledu. Druhý je dnes rozšířenější a jeho základní barvou je černá. Tu ale lze kombinovat s dalšími barvami jako je například růžová, zelená, červená nebo fialová. Typický je pruhovaný černočervený nebo černobílý vzor, ale oblíbené jsou také kostky a puntíky. Dívky nosí krátké sukýnky všech tvarů a materiálů v tradičně barevném emo provedení. Doplňují je legínami nebo punčochami, případně podkolenkami.
Pro obě pohlaví jsou typické úzké tzv. skinny džíny a upnutá trička. Ale vzhledem k tomu, že emaři si dávají navzájem velkou volnost, lze se setkat i se zvonovými kalhotami a podobně. Kromě triček nosí kluci i holky také košile, které bývají doplněné tzv. emo kravatou (kostkovaná nebo proužkovaná). Unisex jsou rovněž mikiny s kapucí.
Z doplňků vedou okované pásky a nátepníky na zápěstí, rukavice bez prstů a náramky. Na nohách většiny emařů najdete černé conversky nebo libovolné kecky. Zvolenému oděvu pak dodají švih kšiltovky a kulichy v emo barvách s odznáčky, lebkami nebo nápisy.
Zdroj: new-emo-hairstyle.blogspot.com
Jak doladit emo vizáž?
Významným prvkem emo stylu je líčení. Make up používají kluci i holky. Jsou to nejčastěji černé oční stíny nebo linky a načerno nalakované nehty na rukou. Někteří emaři si záměrně vytvářejí líčení ve stylu očí rozmazaných od pláče, někteří si malují na tvář dokonce slzy.
Emo je ale charakteristické také svými účesy. Tmavá, černá, ale i tmavě hnědá, narovnaná patka zakrývá jedno oko, což má symbolizovat nechuť dívat se na současnou komerční společnost. Základní barva může být doplněna některou křiklavou barvou jako je červená nebo růžová. Pro emo je rovněž typické, že se účesy nedělí na mužské a ženské a piercing rtů nebo obočí.