Charlie Parker, Sonny Rollins, Jiří Stivín, Bill Clinton, Líza Simpsonová… Ti všichni hrají na saxofon. Jazzmani, klasici, prezidenti i kreslené postavy. A saxofon je vlastně taky taková všehochuť. Možná i proto je tak oblíbený – každý si najde to svoje.
Ač je téměř celý z kovu, patří kvůli své stavbě a způsobu, jakým se na něj hraje, do rodiny dřevěných dechových nástrojů. V mnoha ohledech je podobný klarinetu; klasický nátisk je stejný, hubička s jedním plátkem velmi podobná. Saxofon se ale proslavil hlavně jako jazzový a rockový nástroj, zejména kvůli tomu, že pro klasickou hudbu je jeho tón příliš robustní a ostrý. Přesto existuje i několik koncertů pro sólový saxofon a orchestr.
První saxofony byly vytvořeny na začátku 40. let 19. století belgickým nástrojařem, flétnistou a klarinetistou Adolphem Saxem. Symbolické narozeniny slaví saxofon 28. června, toho dne byl roku 1846 patentován. Sax navrhl celkem čtrnáct typů saxofonů, některé z nich ale dodnes nebyly zkonstruovány.
Z původních dvou navržených rodin saxofonů se dnes nejvíce používají vojenské typy, zejména sopránový, altový, tenorový a barytonový. Jediný nástroj z orchestrální rodiny, který dosáhl větší popularity, byl tenorsaxofon laděný v C, používal se zejména ve 20. a 30. letech 20. století.
Na popularitě začal saxofon nabírat na počátku dvacátého století, kdy jako módní novinka pronikl do varieté a v tanečních kapelách tehdy nahradil housle. Později na něj začali jazzoví hudebníci napodobovat frázování a razantní projev neworleanských trumpetistů, a tím definovali saxofon jako energický sólový nástroj, který dokázal konkurovat i trubce.
Nejužívanější typy saxofonů, Zdroj: archiv Topzine.cz
Saxofon nabízí hudebníkům v mnoha ohledech spoustu možností k výběru. Většina nástrojů je sice z mosazi (následně lakované nebo stříbrně či zlatě pokovované), ale vznikly i saxofony z plastu, stříbra nebo bronzu. Hubička bývá z ebonitu, plastu nebo kovu, ale k dostání jsou i skleněné, dřevěné, křišťálové a dokonce i kostěné. Plátky se liší velikostí i tvrdostí.
A samozřejmě každý druh saxofonu nabízí jiné zvukové a hráčské možnosti. Většina slavných hráčů jich střídala několik. Každý si také podle svých potřeb přizpůsobil nátisk a postoj. I na poli zvláštních efektů je saxofon studnicí možností pro tvořivé hráče.
Kromě výše uvedených legend patří mezi známé saxofonisty například Sidney Bechet, Johnny Hodges, Coleman Hawkins, Lee Konitz a ze současných hráčů jmenujme aspoň Evana Parkera, Waynea Shortera a Grega Osbyho. Na saxofon hraje ale také David Bowie nebo Brian Molko z Placebo.