Příznivce Elvise Preslyho, The Beatles, Led Zeppelin i glam rocku spojuje jedna věc. Nebo spíše pojem. A to je oldies, nebo chcete-li zlaté oldies, označení pro hudbu z doby od 50. do 70. let minulého století, éra rock’n’rollu, květinových dětí a Woodstocku, doba počátku většiny legendárních kapel.
Dnes se označení oldies používá pro hudbu z let 50. až do počátku let 90. Poprvé bylo slovo oldies použito v 80. letech minulého století a byla jím myšlena doba od zrodu rock’n’rollu až do okamžiku, kdy si sami zpěváci začali skládat písně, tedy období 50. až 70. let. Nicméně na počátku 21. století se pojmem oldies začala označovat i doba 80. a počátku 90. let, a proto se hudba z 50. až 70. let také někdy označuje jako golden oldies (zlaté oldies).
50. léta jsou érou rock’n’rollu. Prvním významným představitelem byl Bill Haley. Adaptoval původní černošskou nahrávku Rock Around The Clock, která se v roce 1955 stala celosvětovým hitem. K této době neodmyslitelně patří i Král rock’n’rollu, Elvis Presley, který v roce 1956 nahrál singl Heartbreak Hotel, čímž se okamžitě proslavil. Mezi další představitele rock’n’rollu patří Little Richard (Long Tall Sally), Chuck Berry (Johny B.Goode), o němž John Lennon jednou prohlásil: „Chcete-li dát rock’n’rollu jiné jméno, pak mu klidně můžete říkat Chuck Berry,“ Bo Diddley, Jerry Lee Lewis a další.
Sladká 60. léta jsou dobou největšího rozvoje rockové a psychedelické hudby. Jsou poznamenána válkou ve Vietnamu a v Americe na ni bezprostředně reagujícím hnutím hippies. V roce 1969 se ve státě New York uskutečnil největší festival květinových dětí, Woodstock. Ve jménu míru a lásky zde vystoupilo na čtyřicet zpěváků a skupin, mezi nimi například Joan Baez (We Shall Overcome), Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who a hlavní hvězda festivalu Jimi Hendrix (Purple Haze). V Evropě v té době zářili The Beatles a jejich protipól The Rolling Stones, koncem 60. let vznikly kapely Deep Purple a Led Zeppelin. Další slavné skupiny z 60. let jsou The Beach Boys (Good Vibrations), Steppenwolf (Born To Be Wild), The Turtles (Happy Together), The Lovin‘ Spoonful (Summer In The City), The Animals (House Of The Rising Sun), The Doors (The End) a další.
V 70. letech se objevují nové hudební styly jako glam rock, progresivní rock, hard rock, heavy metal, punk a zároveň dochází k jejich největšímu rozkvětu. První představitelé glam rocku se objevili nejdříve ve Velké Británii a byli to například Slade (Merry Xmas Everybody), Queen s nezapomenutelným Freddiem Mercurym, jejichž koncert Live Aid v roce 1985 byl zvolen nejlepším koncertem všech dob, Garry Glitter (Rock and Roll), američtí KISS s nepřehlédnutelnými maskami a další. Nastala doba legend jako jsou Pink Floyd, kteří začínali hrát psychedelický rock a postupem času se posunuli k progresivnímu rocku a stali se jeho průkopníky, Black Sabbath, hrající heavy a doom metal s legendárním zpěvákem Ozzy Osbournem, AC/DC, kteří v roce 1979 vydali album nazvané Highway To Hell a prohloubili tak propast mezi metalem a hardrockem, punkoví Sex Pistols, Nazareth, Aerosmith, Genesis ale i Bee Gees, ABBA a mnoho a mnoho dalších.