Že nevíte, co je dixieland? Ale víte, jen zatím nevíte, že víte. Co takhle Ivan Mládek? Tak vidíte, že víte…
Dixieland označuje veškerou tradiční jazzovou hudbu jak afroameričanů, tak bělochů, jež se hrála v americkém New Orleans kolem roku 1900 a postupně se odtud rozšířila do Chicaga a New Yorku. Jedná se o první etapu historie jazzu, která vytyčila směr jeho dalšího vývoje.
Nástrojovému obsazení dominovala trubka nebo kornet
Dixieland charakterizovala zejména kolektivní improvizace klarinetu, trubky (případně kornetu) a pozounu. Rytmiku zde tvořilo piano a bicí. Postupně se v sestavách objevoval suzafon nebo tuba, časem také kontrabas a piano bývalo doplněno či zcela nahrazeno banjem, popřípadě kytarou. Další nástrojové rozšiřování vrcholilo vznikem big bandů, jejichž základ však stále představoval tradiční dixielandový soubor.
Hlavní melodie se objevovala v trubce, kterou zdobil horní druhý hlas klarinetu svými odpověďmi. Dvojici doplňovaly melodické průtahy pozounu s typickým glizandem. Hned od počátku se důležitým prvkem aranžmá stalo střídání improvizovaných sól jednotlivých nástrojů. Při nich hudebníci důsledně dodržovali harmonickou i formální strukturu hlavní melodie. Tento princip se ve své podstatě v jazzu objevuje dodnes.
Original Dixieland Jazz Band – otcové dixielandu
První desku s tímto novým stylem, který vycházel z ragtimu a blues, natočil soubor Original Dixieland Jazz Band již v roce 1917 a skladby jako Tiger Rag, At The Jazz Band Ball nebo Saint Louis Blues se staly základem repertoáru mnoha slavných hudebníků. Vedle Louise Armstronga začínali u dixielandu (nebo z něj vycházeli) i Benny Goodman, Glenn Miller, Duke Ellington a řada dalších.
Kouzlu tradičního jazzu propadl i Ivan Mládek
V Čechách z této tradiční hudby těžil kromě Jaroslava Ježka také Suchý se Šlitrem nebo populární Ivan Mládek. Dixielandu se i dnes věnuje řada souborů. Buď propadly jeho veselému a podmanivému rázu, nebo zjistily, že může být zajímavým prodejním artiklem a turistickým magnetem. Jedním z nejznámějších míst v Čechách, kde člověk dixieland nemine, je již tradičně Karlův most.