Kdo by chtěl žít na Zemi? Kašleme na to, padáme na Mars. Sbalíme čokoládu, komiksy a lampičku do zásuvky, naložíme do vozíku a vyrážíme! Calvin a Hobbes přichází už počtvrté a s nimi i zvracení ve vzduchoprázdnu, obří tyranosauři a zkrátka vše, co provází život takového obyčejného kluka a jeho tygřího společníka.
Na co narazí Calvin a Hobbes na cizí planetě? Autor: Bill Waterson
Šestiletý grázlík a jeho plyšový tygr si už podmanili čtenáře natolik, že po třech sbírkách jejich stripů vychází i kniha čtvrtá – Calvin a Hobbes: Poděsové z jiný planety. V ní autor nezapomenutelné dvojky Bill Waterson opět dokazuje, že studnice originálních nápadů je opravdu pěkně hluboká a dno se hledá jen těžko. Na vydání se už totiž třesou další dvě knihy komiksu.
Podle nápaditého názvu Poděsové z jiný planety by se mohlo zdát, že v knize čtenář nalezne ucelený příběh, nebo alespoň sekvence spojené jedním tématem. To by však nebyl Bill Waterson, a proto se i zde na čtenáře vyvalí změť nejrůznějších Calvinových zážitků a výlet na Mars představuje pouze zlomek knihy. I tak ale komiks dostojí očekávání, úroveň totiž drží zejména nápady, které se objevily již v předchozích dílech (recenze knihy Calvin a Hobbes: Pod postelí něco slintá). Calvinovskou klasiku ztělesňuje převtělení do kosmonauta Sekáče, strach z koupání či půvabná analýza výsledků průzkumu o popularitě tatínka. Kdo Calvina a Hobbese dobře zná, může nabýt dojmu, že se nápady lehce opakují, musí však zároveň uznat, že vzorec stripu stále funguje velice dobře.
I nová kniha Calvina a Hobbese Poděsové z jiný planety by si zasloužila nálepku Nevhodné čtení pro těhotné ženy, některé nápady a vyjádření šestiletého nevinného chlapce totiž mohou u potencionálních rodičů vyvolávat silné tendence nikdy rodinu nezaložit. U rodičů, kteří tak již učinili, potom Calvin evokuje pouze chápavé pokývání hlavou. Jaké matce se neježí chlupy za krkem, když si její dítko začne zpívat písničku podobnou té Calvinově:
„Lá dy dá dy dá… Asi si vezmu kbelík… Tramtadá. Nic se nestalo… Dá da duba dý… Jenom ten kbelík potřebuju… Na něco. Tramtadá dydý. Tak kolik my těch kbelíků máme? Dá dy dam… Nemusíte se lekat… Jenom potřebuju pár kbelíků… Lá la.“ str. 84
I když má Bill Waterson na starost jak vymýšlení nových Calvinových skopičin, tak i kresbu celého komiksu, obojí má pod palcem. Propojením grafiky a slova přímo žije, co neřekne v bublině, dožene obrazem a právě grafická stránka dohání vše, co ztrácí příběh. Za pochvalu stojí především mimika postav a vyjádření pohybu, obojí totiž dokáže čtenáře rozesmát i beze slov. Jak lépe vyjádřit pohyb než tím, že se v komiksovém okénku mihne jen kousek hrdiny? Když se navíc podobných okének objeví hned několik vedle sebe, sekvence ihned získává nový rozměr.
Calvin a Hobbes: Poděsové z jiný planety představují pro nováčky v příbězích Calvina a jeho milovaného tygra Hobbese bombu, pro znalce pak už jen potvrzení známého a opakování nejlepších Watersonových nápadů. Kdo by však odolal osvědčené klasice?
Originální název: Weirdos From Another Planet!
Český název: Calvin a Hobbes – Poděsové z jiný planety
Scénář a kresba: Bill Watterson
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 128
Vydavatel: Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 189 Kč
Hodnocení: **** (80 %)